Dodijeljene nagrade Božidar Milić

Na Univerzitetu Crne Gore, u prostorijama Rektorata, dodijeljene su nagrade Božidar Milić za 2019.

"Znanje koje se završava riječima umrijeće brzinom kojom je i došlo na svijet. Izuzetak čine pisane riječi i ostvarena uobličena djela. A kada su ta djela osjenčena šarmom lijepih umjetnosti gdje spada i arhitektura, onda je zadovoljstvo posebno, jer ta saznanja ostaju za duga vremena, na zadovoljstvo svih nas koji uživamo u toj ljepoti".

Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore i Porodica prof. dr Božidara Milića,  osnivači Nagrade, u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma, Ministarstvom kulture Crne Gore, Privrednom komorom Crne Gore, te  Glavnim Gradom Podgoricom, Opštinom Bar i Savezom arhitekata Crne Gore, u petak, 20. decembra 2019. godine svečano su dodjelili nagrade Božidar Milić za 2019. godinu u tri kategorije.

U sastavu Žirija  za dodjelu Nagrade u kategoriji realizovano djelo i studentski rad su bili: prof. mr sc. Peter Gabrijelčić, prof.dr sc. Idis Turato, prof. mr sc. Boris Koružnjak, te u kategoriji  kritičko-teorijski tekst  prof. dr sc. Nenad Lipovac, mr Ljiljana Miletić Abramović, prof.mr sc. Maroje Mrduljaš.

Na otvararnju ove Svečane akademije govorili su  prof. dr Svetislav G. Popović sa Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, prof.mr Boris Koružnjak i prof dr Nenad Lipovac sa Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te na kraju prof. mr Peter Gabrijelčić, profesor emeritus Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani.

U kategoriji kritičko-teorijski tekst razmatrana su tekstom oblikovana djela crnogorskih autora o arhitekturi, urbanizmu, prostornom planiranju, zaštiti graditeljskog nasljeđa, razvoju savremene arhitektonske misli, kao i unapređenju nastave iz oblasti arhitekture i građevinarstva. Nagrada za najbolji kritičko-teorijski tekst u 2019. godini pripala je dr Vadimiru Bojkoviću. On se predstavio sa radom "Arhitektura i urbanzam Nikšića nakon Drugog svjetskog rata". Djelo je imalo za cilj da sačuva od zaborava ono što su stvarale najznačajnije jugoslovenske i crnogorske arhitekte o i u Nikšiću. Mladi dr Bojković je upozorio u svom obraćanju da ono što smo do sada stvarali moramo brižljivo čuvati pred naletom investitorskog urbanizma. Prof Božidar Milić nam je bio uzor od koga smo svi učili, a uvijek ćemo se preispitivati da li smo naučili. Ne smijemo zaboraviti ono na šta nam je on uvijek skretao pažnju: biti vrijedan, biti odgovoran, biti profesionalan i prije svega biti častan, podsjetio je sve prisutne Bojković.

U kategoriji realizovano djelo razmatrana su djela autora iz oblastu urbanizma i arhitekture sa teritorije Crne Gore, koja su realizovana u prethodne četiri godine (period 2016-2019). Ovu nagradu dobio je Ivan Milošević i AIM studio za objekat "Centar mjesne zajednice Gošići u Tivtu". Obrađena je jedna mala cjelina u nas, ali sa modelom koji može poslužiti kao koncept budućeg razvoja ovakvih prostora.

Jedna od nagrada opredijeljena je za studenstsko stavralaštvo nastalo u okviru nastavnog programa, učešćem na javnim konkursima ili kao rezultat sopstvenog istraživanja studenata na određenu temu u prethodne dvije godine. Od velikog broja urađenih radova tokom studija na Univerzitetu posebno se izdvojio studentski rad mladog tima Đine Prnje i Nemanje Mitrovića, za rad "House 100: POST- WAR HOUSING SYRIA".

Studenti Đina Prnjat i Nemanja Mitrović su u svom radu predstavili ideju kako učiniti podršku i pokazati brigu za sudbinu sirijskih ljudi koji su u surovom ratu izgubili svoje domove, svoje najmilije i vjeru u bolje sjutra. Predloženo rješenje je pružilo ideju kako pomoći beskućnicima u Siriji, te im tako pomoći da im se povratiti ljudsko dostojanstvo. Nagrađeno rješenje je namijenjeno zajednici od 100 ljudi, koji zajedno dalje grade bolji život. Tradicija je u projektu odigrala krucjalnu ulogu. Kvart postaje solidarna kuća, mjesto gdje je 100 ljudi jedna porodica.

U svom obraćanju Đina Prnjat je istakla da je ovaj rad paradigma našeg stava prema životu, arhitekturi i profesionalnoj filozofiji. To je jednostavan i iskren odgovor na jedan realan problem kroz čovjekomjernu i socijalno odgovornu arhitekturu, baziranu na principima tradicije i krtičkog regionalizma. Nisam bila đak profesora Milića, istakla je gospođica Prnjat, ali sam sada, na ovaj način postala dio te priče o profesoru Miliću, pa me to  čini večeras ponosnom.

Još davno je primijećeno da ostvareni ljudi rijetko kada čekaju da im se stvari dogode. Oni izlaze i dešavaju se stvarima, ljudima, događajima. To se čulo večeras iz riječi prof. dr Svetislava G. Popovića, dekana Arhitektonskog fakulteta, a upravo je ovakvo što primjenljivo na njega i njegove današnje kolege. Redovno izlaze pred nama, s vremena na vrijeme, obraduju nas organizovanjem lijepih dešavanja iz oblasti umjetnosti i arhitekture. U čestim susretima na ovom Fakultetu krećemo se predstavljenim djelima Crnom Gorm kroz prostor i kroz vrijeme.

U izložbenom holu zgrade Rektorata Uiverziteta Crne Gore, izloženi su svi radovi koji su konkurisali za Nagradu Božidar Milić.

Nagrada Božidar Milić, je osnovana sa ciljem da podstiče, razvija i afirmiše kritičko-teorijsku misao u oblasti arhitekture i arhitektonskog stvaralaštva, urbanizma, prostornog planiranja, zaštite graditeljskog nasljeđa, kao i unapređenja nastave iz oblasti arhitekture i građevinarstva.

Medijske objave: