Profesorica sa SP Engleski jezik i književnost Vanja Vukićević Garić na univerzitetu u Poljskoj

U okviru Erasmus + programa nastavne mobilnosti, profesorica Filološkog fakulteta Vanja Vukićević Garić gostovala je na Univerzitetu primijenjih nauka Stanislav Stašić (Stanisław Staszic State University of Applied Science), u Pili (Poljska) od 29. maja do 2. juna. Pored predavanja koje je tom prilikom održala, o razvojnim i žanrovskim karakteristikama anglo-američke kratke prozne forme 20. vijeka, ona je sa studentima Odsjeka za englesku filologiju razgovarala i o umjetnosti Džejmsa Džojsa, o uobičajenim čitalačkim predrasudama koje okružuju njegov roman Uliks – za koji su studenti, na veliko zadovoljstvo profesorice, pokazali nesvakidašnje interesovanje, kao i o izazovima, kulturološkom značaju, raznovrsnosti i vitalnosti književnog prevođenja, koje čini važan segment njihovih primijenjenih studija. Posebno dragocjen dio njenih susreta sa studentima bio je dijeljene priča koje neki od njih pišu, na engleskom i na poljskom jeziku, inspirisani savremenom kulturom i različitim društvenim fenomenima.

Prilikom ove posjete, prof. Vukićević Garić je imala i veoma konstruktivan radni sastanak sa rukovodiocem Osjeka za englesku filologiju u Pili, prof. dr Tomasz-om Róg-om (Katedra Filologii Akademii Nauk Stosowanych w Pile), koji je izrazio jaku volju za intenziviranjem saradnje između naša dva univerziteta, naročito u oblasti studija anglistike, budući da su prepoznati brojni prostori za akademsku interakciju i produktivnu razmjenu iskustva i znanja, kako u oblasti istraživačkog tako –  i naročito – na polju rada sa studentima.