Prof. dr Vuk Vuković koautor poglavlja objavljenog u studiji Interpreting and Experiencing Disney: Mediating the Mouse

Prof. dr Vuk Vuković koautor poglavlja objavljenog u studiji  Interpreting and Experiencing Disney: Mediating the Mouse

Izdavačka kuća Intellect Books iz Velike Britanije i renomirani međunarodni izdavač The University of Chicago Press izdali su studiju Interpreting and Experiencing Disney: Mediating the Mouse u kojoj je objavljen i koautorski rad prof. dr Vuka Vukovića sa Fakulteta dramskih umjetnosti. Poglavlje, koje je Vuković napisao sa prof. dr Irenom Sever Globan sa Hrvatskog katoličkog sveučilišta, naslovljeno je Egalitarian or stereotypical?: Gender representation in Disney feature fairy tales of the twenty-first century.

Autori polaze od teze da su tzv. Diznijevi filmovi jedan od rijetkih medijskih sadržaja i formata koji mogu biti dijeljeni transgeneracijski, te da su vjerovatno zajednički imenitelj većine ljudi širom svijeta. Kao takvi, imaju posebno intenzivnu moć u oblikovanju rodnih i drugih identiteta i uloga u savremenom svijetu, što ih čini dodatno važnim za teorijska i empirijska istraživanja u oblasti studija filma i medija. Tvrdeći da ni savremena interpretacija poznatih Diznijevih bajki ne promoviše politiku rodne ravnopravnosti već stereotipan pogled na rodne identitete, Sever Globan i Vuković su analizirali 18 dugometražnih igranih filmova: Around the World in 80 Days (2004), The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005), Bridge to Terabithia (2007), Enchanted (2007), The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008), The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010), The Sorcerer’s Apprentice (2010), Alice in Wonderland (2010), The Odd Life of Timothy Green (2012), Oz the Great and Powerful (2013), Maleficent (2014), Into the Woods (2014), Cinderella (2015), The Jungle Book (2016), Alice Through the Looking Glass (2016), Pete's Dragon (2016), The BFG (2016), Beauty and the Beast (2017).

Urednica ovog projekta je dr Priscilla Hobbs koja u uvodu studije zapisuje da ovo poglavlje, između ostalog, pomaže da se otkrije jaz u karakterizacijama likova, kao i kontekstualizuje kako to utiče na publiku kao primaoca medijskih poruka.

DEKANAT FDU - Cetinje