Konkurs za razmjenu sa La Sapienza univerzitetom

Erasmus + konkurs za Univerzitet  La Sapienza

Po osnovu međuinstitucionalnog sporazuma za kreditnu mobilnost skopljenog u okviru Erasmus + programa, Univerzitet Crne Gore raspisuje konkurs za razmjenu na Univerzitetu La Sapienza u akademskoj 2019/2020. godini.

Dostupne su sljedeće stipendije za studente:

Nivo studija: Osnovne/Magistarske

Oblasta studija: sve oblasti, osim medicinskih nauka

Broj stipendija: 1

Trajanje mobilnosti: 1 semestar

Za prijavu je potrebno podnijeti sljedeća dokmenta:

1. Uvjerenje o prosječnoj ocjeni prevedeno na engleski jezik
  2. Kopija posljednje diplome (ukoliko je ima)
  3. Potvrdu o studiranju u cilju evidencije redovnosti studija prevedenu na engleski jezik
  4. Dokaz o znanju engleskog jezika
  5. CV u Europass formatu i motivaciono pismo na engleskom jeziku
  6. Dokumentovane vannastavne aktivnosti (ukoliko ih ima): međunarodni studentski skupovi, aktivnosti studentskih organizacija, stručna usavršavanja, pohađanje ljetnjih škola, volontiranje...
  7. Kopija pasoša
  8. Izjava o dosadašnjem učešću u programima mobilnosti (da li je student učestvovao, koliko puta u toku trenutnog nivoa studija i u kojim programima)
  9. Ukoliko je je kandidat student sa invaliditetom, dostaviti potvrdu ili naglasiti prodekanu

Napomena: Ukoliko je kandidat položio ispite na magistarskim studijama i  prijavljuje se kako bi studijski boravak iskoristio za izradu magistarske teze, neophodno je u motivacionom pismu navesti plan istraživanja, odnosno oblast i temu istraživanja.

Napomena: Ugovor o učenju (Learning Agreement) nije obavezan dokument za prijavu, ali se studentima preporučuje da posjete web-sajt Univerziteta La Sapienza, kako bi već u fazi prijave napravili izbor predmeta koje će slušati i polagati na stranom univerzietu, i koji će im biti priznati po povratku na matični fakultet. Prije odlaska na mobilnost studenti moraju imati Ugovor o učenju sastavljen u saradnji sa prodekanom za međunarodnu saradnju i potpisan od strane istog.

Mobilnost za akademsko osoblje

Mobilnost u svrhu predavanja:  2 mjesta  x 5 dana + 2 dana za putovanje

Za prijavu je potrebno podnijeti:

Akademsko osoblje - Mobilnost u svrhu držanja nastave (Teaching mobility -STA)

1. Plan rada (Mobility agreement) sa jasno razrađenim planom aktivnosti, potpisanim od strane kandidata i dekana, uz predloženi termin boravka. Obrazac plana rada je dostupan na linku: https://bit.ly/2GjJC9v
  2. CV (u Europass formatu) sa listom publikacija
  3. Motivaciono pismo u kome je potrebno navesti i:

1) Da li je kandidat prethodno koristio Erasmus+ mobilnost

2) Korist za budući rad u ustanovi

3) Način i oblik diseminacije iskustva po povratku na matičnu ustanovu

4) Za mobilnost koja podrazumijeva usavršavanje obavezno je poznavanje engleskog jezika na najmanje B2 nivou ili poznavanje jezika države u koju kandidat odlazi na najmanje B1 nivou; Za mobilnost koja podrazumijeva držanje nastave obavezno je poznavanje engleskog jezika na najmanje C1 nivou ili poznavanje jezika države u koju kandidat odlazi na najmanje B2 nivou.

Napomena: Nepotpuna dokumentacija se neće razmatrati.

Korisni linkovi :

Postupak prijave:

Potrebnu dokumentaciju je potrebno dostaviti prodekanu za međunarodnu saradnju matičnog fakulteta

Krajnji rok za dostavljanje dokumentacije fakultetima je:  30. septembar 2019.