Rijetka vrsta ribe ulovljena na maloj dubini kod Velike plaže u Ulcinju

Ljubaznošću ulcinjskih ribara Nermina Alića i Fuada Gorana Institut za biologiju mora je dobio primjerak rijetke ribe KOSTELJ CRNAC ( Etmopterus spinax Linnaeus, 1758) ulovljene krajem aprila mrežom popunicom na maloj dubini ispred velike ulcinjske plaže. Nakon laboratorijske obrade i uzimanja svih morfomerističkih parametara utvrđeno je da se radi o ovoj rijetkoj vrsti koja naseljava isključivo južni Jadran do dubina i preko 1000m. Radi se o ribi iz grupe hrskavičavih riba koja može dostići maksimalnu dužinu do 60cm. Ovakvi primjerci veoma su interesantni za dalja ihtiološka istraživanja i pokazuju da je južnojadranska kotlina zaista centar biodiverziteta Jadranskog mora sa velikim brojem rijetkih ili endemičnih vrsta. Još jednom se zahvaljujemo pomenutim ribarima i apelujemo da sve što se ulovi a nepoznato je lokalnim ribarima se prijavi Institutu kako bi jedinka bila naučno obrađena i kao takva informacija proslijeđena javnosti.
(Izvor naučnog opisa vrste: Ivan Jardas (1996): Jadranska ihtiofauna, Zagreb, Školska knjiga 536str.)
Fotografije: Nermin Alić i Fuad Gorana