Poziv za učešće u STEM radionicama na MTF-u: Nauka je tvoj put do znanja

U cilju podsticanja mladih na zanimljiv i inspirativan način da se zainteresuju za naučne metode, istraživanja i otkrivanje odgovora na važna pitanja koja oblikuju našu stvarnost i budućnost, Metalurško-tehnološki fakultet organizuje STEM radionice: Nauka je tvoj put do znanja.

U laboratorijama MTF-a se organizuju interaktivne radionice 28.09.2023. godine od 10:00 do 14:30:

• „Zavirite u svijet strukture zrna metalnih materijala“ (Laboratorija za metalografiju MTF-a);
  • „Šta sve može elektrohemijska ćelija?“ (Laboratorija za fizičku hemiju i elektrohemiju MTF-a);
  • „Izolovanje i primjena mirisnih molekula“ (Laboratorija za organsku hemijsku tehnologiju na MTF-u);
  • „Apsorpcija svijetla i boja jedinjenja bakra (II)“ (Laboratorija za opštu i neorgansku hemiju MTF-a).

U laboratorijama MTF-a, učenici će se zainteresovati za naučne metode za istraživanje mikro svijeta metalnih materijala i njihovih osobina, kao i snimanje UV/VIS spektara koordinacionih jedinjenja. Upoznaće i koncept elektrohemijske ćelije, naučiti da sastavljaju ćelije za elektrolizu i naprave Al-vazduh bateriju od materijala koji su svima dostupni. Učenici će naučiti i zašto su biljni mirisni molekuli vrijedni i kakva je njihova uloga u farmaciji, medicini i svakodnevnom životu, a imaće priliku i da sa sobom ponesu malo mirisnih molekula kao uspomenu.

U Holu zgrade tehničkih fakulteta 29.09.2023. godine od 10:00 do 14:30 organizuju se interaktivne radionice:

• „Zanimljive hemijske reakcije“ i „Tipovi korozije i zaštita materijala“ za predškolce i učenike osnovnih škola;
  • „Hemija ljubavi“ za učenike viših razreda osnovnih škola i učenike srednjih škola.

Učenici će naučiti kako se povezuje uloga hormona sa njihovim strukturama i da hemija nije samo „šuma“ formula i jednačina već da proučava različite pojave i procese koje treba poznavati da bi se razumjeli jer u suprotnom mogu biti štetni i opasni.

Pozivamo predškolce, učenike osnovnih i srednjih škola i nastavnike da prisustvuju i učestvuju u STEM radionicama koje će djecu uvesti u svijet nauke koja je njihov put do znanja.