Novi projekat u kom učestvuje MTF

Metalurško tehnološki fakultet Univerziteta Crne Gore je partner u novom projektu koji je konzorcijum ustanova dobio na KAVA 6 pozivu EIT RAW Materials. Evropski institut za inovacije i tehnologije (EIT) je  jedan od instrumenata finansiranja istraživanja u okviru Horizonta 2020. U okviru svog odjeljenja za sirovine (RAW materials) je raspisao poziv, na koji je konkurisao konzorcijum u kojem je i MTF sa projektom „Valorizacija ostatka crvenog mulja“. Finansiranje je odobreno  za period od 1.1.2020 do 31.12.2022. Konzorcijum predvodi Zavod za Gradbeništvo Slovenije. Evropski partneri su  Slovenian National Buiding and Civil engineering Institute, National Technical University of Athens,  Research institute Bay Zoltan iz Madjarske,  Sveučilište u Zagrebu,  Industrijska asocijacija Alumina Grčka, kao i korporacija TH Mining iz Švajcarske, Institut Jožef Štefan iz Ljubljane, Technical University Wiena, University of Ljubljana-Faculty of Natural Science and technology, Mecsekerc industry Hungary, University of Maribor-Centre for Ecoremediation. Pored evropskih partnera, partneri su i neki univerziteti iz Zapadnog Balkana; Univerzitet u Novom Sadu, Banjaluci, Tuzli, kao i Univerzitet Crne Gore i Geološki zavod Crne Gore.

Rukovodilac projektnih aktivnosti na MTF-u je prof. dr Mira Vukčević