Prof.dr Jasmina Tatar Anđelić treći put na međunarodnom književnom festivalu "Odakle zovem"

Prof.dr Jasmina Tatar Anđelić je po treći put za redom učestvovala na međunarodnom književnom festivalu Odakle zovem koji organizuje knjižara Karver u Podgorici. Na poziv organizatora, a uz podršju Ambasade Francuske, Francuskog instituta i Fondacije Petrović-Njegoš profesorica Tatar Anđelić je razgovarala 30. jula sa Sesil Gilber, uticajnom francuskom romansijerkom, esejistkinjom i knjižernom kritičarkom. Sesil Gilber je autorka romana Republikanci (2017), Reanimacija (2012) i Nacionalni Muzej (2000), eseja o Sen Simonu, Gi Debordu i Endi Vorholu, kolumnistknja uticajnog nacionalnog dnevog lista La Croix i članica žirija za dodjelu najvećih francuskih književnih nagrada poput Prix Renaudot”. Junaci njenog posljednjeg romana Republikanci (hrvatski prevod Sandorf 2020) kojim je inspirisan i naslov ovogodišnjeg festivala “Na lijevoj strani-Vena amoris” su brojni akteri francuskog društvenog i političkog života, a istorijsko preplitanje književnosti i politike jedna je od njenih omiljenih tema.

U saradnji sa Ambasadom Republike Češke u Crnoj Gori, prof. Dr Tatar Anđelić je publici festivala 1. jula predstavila stvaralaštvo Alene Morštajnove, jedne od najčitanijih savremenih čeških autorki čija su djela prevedena na četrnaest jezika i prodata u 600 000 primjeraka. Ovo je jedan od kulturnih događaja kojim je simbolično označen početak češkog predsjedavanja Evropskom unijom. Alena Morštajnova je autorka romana Slijepa mapa (2013), Hana (2017), Tihe Godine (2019) i Novembar (2021) u kojima se bavi važnim istorijskim događajima poput Holokausta i Plišane revolucije kroz prizmu složenih porodičnih odnosa ispričanih primarno iz perspektive ženskih likova.