Dvodnevni Međunarodni naučni skup: Mutirajući virus totalitarizma

U organizaciji Univerziteta Crne Gore, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Univerziteta Adam Mickijevič iz Poznanja, 22. i 23. septembra 2022. godine, u Podgorici, u Plavoj sali Rektorata UCG, održaće se Međunarodni naučni skup pod nazivom Mutirajući virus totalitarizma.

Skup će, 22. septembra sa početkom u 10 časova, otvoriti:

• prof. dr Vladimir Božović, rektor Univerziteta Crne Gore,
  • akademik Ljubiša Stanković, potpredsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i
  • dr hab. Boguslav Željinski, predsjednik Organizacionog odbora.

Ovaj značajni međunarodni naučni događaj predviđa da humanisti i predstavnici društvenih nauka sprovedu interdisciplinarna istraživanja o nasljeđu totalitarnih režima i, na osnovu širih proučavanja iz različitih naučnih disciplina, pokušaju da ustanove uporedni pristup, obuhvatajući sve evropske prostore koji u svom kolektivnom pamćenju čuvaju totalitarnu traumu. Realizovaće se u okviru dvije sekcije, prva podrazumijeva istraživanje totalitarizma u okviru neumjetničkih tekstova, dok će se u drugoj tumačiti književni i jezički modeli totalitarizma.

Učesnici skupa su eminentni naučnici iz zemlje i inostranstva: prof. dr. hab. Bogusław Zieliński, prof. dr Tatjana Đurišić, prof. dr Ilija Vujačić, akademik Šerbo Rastoder, prof. dr hab. Michał Januszkiewicz, prof. dr Milan Podunavac, prof. UAM, dr hab. Dobrochna Dabert, prof. dr Jovo Bakić, prof. dr Savo Laušević, prof. dr Bojan Baća, prof. dr Siniša Jelušić, prof. dr Rajka Glušica, prof. dr Mladen Vlaški, prof. dr Boris Brajović, prof. dr Miodrag Lekić, doc. dr Predrag Živković, dr Vasilije Dragosavljević, dr Maja Vasiljević, mr Tamara Labudović, mr Ksenija Rakočević i mr Obrad Samardžić.

PROGRAM SKUPA

Sekretar skupa: mr Tamara Labudović