LINK - regionalna platforma za kolaborativno učenje i istraživanje pozorišne produkcije

Nakon prošlogodišnjeg pilot projekta LINK - regionalna platforma za kolaborativno učenje i istraživanje u polju pozorišne produkcije, nastalog u okviru saradnje između Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu, Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju i Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, LINK se nastavlja realizacijom online predavanja i diskusija pod nazivom “Collaboration in the contemporary performing arts: new production models from crisis to opportunity”.

LINK istražuje nove modele učenja u obrazovnim praksama i politikama, kroz horizontalni model akademskog umrežavanja kao platformu za kolaborativno učenje. Ovaj model inicira stvaranje mreže odsjeka umjetničkih akademija u regiji na kojima se istražuje pozorišna produkcija, kao i saradnju kroz gostujuća predavanja, masterclassove, panel diskusije i kolektivne zadatke studenata u digitalnom okruženju. Format platforme LINK omogućuje stvaranje novih zajednica budućih profesionalaca u području pozorišne produkcije u regiji i promoviše aktivnu razmjenu i saradnju nastavnika i studenata, formirajući regionalnu učionicu koja postaje mjesto ispreplitanja nastavne aktivnosti sa zajedničkim vrijednostima.

Tokom protekle akademske godini nastavnici mr Janko Ljumović,  vanr. prof. (Fakultet dramskih umjetnosti, Cetinje), dr. sc. Jovana Karaulić, asist. (Fakultet dramskih umjetnosti, Beograd) i Ana Letunić, doc. art. (Akademija dramske umjetnosti, Zagreb) održali su nekoliko online predavanja i radionica na teme digitalne transformacije pozorišnih festivala, repertoarskih strategija i kuriranja u izvedbenim umjetnosti. U ovoj akademskoj godini inicijativa se formalizuje u istraživački projekt LINK čiji je fokus na promišljanju društveno odgovorne kulturne produkcije i različitih manifestacija odgovora umjetnika i kulturnih radnika na društvenu, ekološku, zdravstvenu i ostale krize (koncept „green theatrea“, dostupnost i digitalizacija izvedbenih umjetnosti, održivost organizacija koje djeluju u prekarnim uslovima kroz strategiju umrežavanja itd).

U okviru projekta će se tokom aprila održati četiri online predavanja i diskusije, putem platforme Zoom, namijenjena studentima odsjeka produkcije i ostalih studijskih programa tri fakulteta. Predavači su Miroslav Minić (profesor književnosti i umjetnički koordinator međunarodnog projekta Antigone 2.0 Mediterranean), dr Biljana Tanurovska – Kjulavkovski (producentkinja i istraživačica kulture iz Skoplja), Thaddeus Phillips (reditelj i glumac) dr Marta Keil (pozorišna kuratorka, dramturškinja i istraživačica koja trenutno živi i radi u Varšavi i Utrehtu). Ovogodišnji istraživački projekt LINK odvija se uz podršku Sveučilišta u Zagrebu, a voditeljica projekta je Ana Letunić, doc. art.

Raspored održavanja predavanja:

11.04. u 15:00 sati – Miroslav Minić: Teatar kao sredstvo za promociju međukulturnog dijaloga među mladima. Studija slučaja: Antigone 2.0 Mediterranean (moderira: mr Janko Ljumović, vanr. prof.)

13.04. u 15:00 sati – Biljana Tanurovska - Kjulavkovski: Strategies of development and transformations from project to institution, or other initiatives. Would that be possible in our turbulent contexts? (moderira: Ana Letunić, doc. art.)

19.04. u 15:00 sati – Thaddeus Phillips: How to perform LIVE on the New Stage of the World Wide Web (moderira: dr. sc. Jovana Karaulić, asist.)

25.04. u 15:00 sati – Marta Keil: The work is always elsewhere - on curating as practice of thinking-with (moderira: Ana Letunić, doc. art.)

Svim predavanjima moguće je pristupiti putem linka:

DEKANAT

FDU - Cetinje