Međunarodna saradnja




Međunarodna saradnja

Mapa saradnje Fakulteta dramskih umjetnosti od samih početaka njegovog rada imala je višedimenzionalnu ulogu, ali je podjednako praktično služila i kao prostorna ekstenzija za akademsku, projektnu i logističku podršku u cilju obezbjeđivanja što kvalitetnije osnove rada sa studentima kao i sveukupne internacionalizacije djelovanja.

Kao ključna strateška odrednica i komponenta u proširenju sopstevnog djelovanja u relevantnom prostoru, mapu saradnje Fakulteta dramskih umjetnosti možemo podijeliti u nekoliko cjelina i oblasti koje u vremenu iza nas mogu ocrtati i ukazati na izuzetno zanimljivu geografiju domaćih, regionalnih i međunarodnih partnera sa kojima je Fakultet realizovao neke od svojih najznačajnijih projekata.

Imajući u vidu veoma specifičnu obrazovnu metodologiju Fakulteta dramskih umjetnosti, koju je neophodno dinamično prilagođavati i komparativno usaglašavati sa savremenim obrazovnim praksama iz regiona i svijeta, Fakultet je tokom niza godina razvio veoma intenzivne odnose sa srodnim regionalnim istraživačkim i stručnim visokoobrazovnim školama i renomiranim međunarodnim obrazovnim institucijama putem aktivnosti koje su imale za cilj kvalitetnu implementaciju sporazuma o bilateralnoj i multilateralnoj saradnji, kreditnoj (odlaznoj i dolaznoj) mobilnosti i razmjene istraživača, nastavnika, studenata i neakademskog osoblja.

U ovako definisanoj prioritetnoj oblasti internacionalizacije, Fakultet je, takođe u kontinuitetu akcentovao razvoj i podršku međunarodnih projektnih aktivnosti, kako u saradnji sa drugim inostranim visokoobrazovnim institucijama i organizacijama, tako i zajednički djelujući i sa ostalim organizacionim jedinicama Univerziteta Crne Gore.

Impresivna kolekcija projekata koju smo najčešće realizovali u koprodukcijama putem mreže naših domaćih, regionalnih i međunarodnih partnera podrazumijevala je višegodišnje razvojne projekte sa univerzitetima iz svih značajnijih zapadnoevropskih zemalja i pridruženih zemalja kandidata za članstvo u EU.

Kao jedna od centralnih obrazovnih ustanova za razvoj dramske i audio-vizuelne umjetnosti u Crnoj Gori, Fakultet dramskih umjetnosti takođe je bio orijentisan ka podsticanju saradnje i jačanju veza sa privrednim i društvenim okruženjem unutar kojeg djeluje težeći prevashodno da uspostavi produktivnu saradnju sa javnim, privatnim i civilnim sektorom, kao i mnogim drugim javnim institucijama i akterima kulturne scene sa ciljem realizacije zajedničkih

projekata i aktivnosti na promovisanju intelektualnog kapitala, kulture, nacionalnog identiteta i održivog razvoja Crne Gore.

Zato će kao najsnažniji argument kojim Fakultet dramskih umjetnosti potvrđuje kvalitet sopstvenog djelovanja i rada, tokom godina postojanja, predstavljati saradnja sa njegovim nastavnim bazama. Naime, lista nastavnih baza sa kojima Fakultet dramskih umjetnosti u intenzivnoj tehničkoj i programskoj saradnji realizuje svoje nastavne aktivnosti, kao i najznačajnije projekte koprodukcije i sa kojima ima uspostavljene protokole i ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji su: 

·       Radio televizija Crne Gore,

·       Crnogorsko narodno pozorište,

·       Kraljevsko pozorište „Zetski dom”,

·       Filmski centar Crne Gore,

·       Gradsko pozorište Podgorica,

·       Centar za kulturu Tivat,

·       Nikšićko pozorište,

·       Crnogorska kinoteka.

Pored njih saradnja je uspostavljena sa nizom festivala i manifestacija od nacionalnog značaja poput: hercegnovskog Montenegro film festivala, Kotor Art-a, festivala Ratkovićeve večeri poezije, zatim festivala Grad Teatar Budva, FIAT, Barski ljetopis, Odakle zovem, Korifej teatar, Otvoreni dani nauke, Underhill fest, Podgorica film festival, Festivala glumca u Nikšiću i dr.

Uporedo sa ovom listom važno je napomenuti i tijesnu institucionalnu saradnju u realizaciji nastavnih programa i sa lokalnim kulturnim centrima kao što su kulturni centri u: Baru, Tivtu, Herceg Novom, Podgorici, Beranama, Nikšiću, Pljevljima, Petrovcu, Mojkovcu, ali i konkretno realizovane mnogobrojne projekte sa: Ministarstvom kulture i medija, Ministarstvom nauke, Ministarstvom prosvjete, Ministarstvom ekonomije, Ministarstvom finansija, Ministarstvom vanjskih poslova i dr.

Kako Fakultet dramskih umjetnosti predstavlja centralno jezgro produkcije kadra iz dramskih i audio-vizuelnih djelatnosti u crnogorskom društvu, tako njegova usmjerenost na saradnju sa javnim, privatnim i civilnim sektorom konstantno teži daljem produbljivanju i snaženju odnosa sa svim relevantnim akterima iz polja savremenog kulturnog, medijskog i umjetničkog stvaralaštva.

Proširujući sopstvenu listu partnera značajno je napomenuti i blisku saradnju sa mnogobrojnim domaćim i regionalnim strukovnim asocijacijama i relevantnim nezavisnim i nevladinim udruženjima u kulturi. U tom pravcu posebno je važno istaći i saradnju sa nevladinim udruženjima i organizacijama u kulturi u cilju realizacije specifičnih kulturnih akcija i društveno angažovanih projekata. 

Jačanjem relacija sa svojim istaknutim alumnistima Fakultet dramskih umjetnosti teži uspostavljanju veće vidljivosti i prepoznavanju svojih istaknutih pojedinaca, koji već sada čine snažan korpus profesionalaca, koji su u velikom procentu zaposleni unutar kulturnog, umjetničkog i medijskog sektora u Crnoj Gori.

Imajući u vidu regionalni kontekst, važno je napomenuti i blisku saradnju sa drugim akademijama i fakultetima sličnog obrazovnog i programskog profila kao što su:

·       Fakultet dramskih umetnosti – Beograd -web stranica

·       Akademija za gledališče, radio, film in televizijo – Ljubljana- web stranica

·       Akademija umetnosti – Novi Sad- web stranica

·       Akademija scenskih umjetnosti – Sarajevo -web stranica

·       Akademija za umjetnost i kulturu – Osijek - web stranica

·       Akademija dramskih umjetnosti – Zagreb -web stanica

·       Akademija umjetnosti – Banja Luka - web starnica

·       Fakultet za dramski umetnosti – Skopje - web stranica

Pažljivom analizom savremene kulturne, umjetničke i medijske scene, kao i analizom potreba tržišta rada Fakultet dramskih umjetnosti nastavlja da prilagođenom upisnom politikom dodatno osnažuje kvalitet kadra u javnim ustanovama, privatnim firmama i civilnim organizacijama u kulturi, podstičući pritom veći obim programske saradnje kroz održiva partnerstva.

Na ovaj način lista partnera tokom trodecenijskog djelovanja Fakulteta u međunarodnom kontekstu predstavlja impozantan repozitorijum projektnih aktivnosti koje je Fakultet uspješno realizovao prilagođavajući svoj nastavni program najvišim standardima

međunarodne kulturne saradnje i razmjene. Zato lista međunarodnih partnera sa kojima je Fakultet realizovao neke od svojih najznačajnih projekata uključuje:

·       UNESCO,

·       UNICEF,

·       UNDP,

·       OSCE,

·       Delegaciju Evropske unije u Crnoj Gori,

·       Nacionalnu Erasmus kancelariju,

·       Britanski savjet,

·       TIKA (turska Agencija za tehničku saradnju i koordinaciju),

·       Fond za otvoreno društvo,

·       Pro Helvetia (švajcarski program za kulturu),

·       Evropsku kulturnu fondaciju,

·       Fondaciju Konrad Adenauer Stiftung,

·       Američki ugao,

      Francuski kulturni centar,

     Italijanski kulturni centar i dr.

Kako ova lista naših međunarodnih partnera na projektima nije konačna, tako nam kredibilitet gore navedenih partnera daje za parvo da konstatujemo da je Fakultet dramskih umjetnosti veoma prisutan i prepoznatljiv kao kredibilan partner, ne samo u granicama Crne Gore, već i u širim regionalnim i međunarodnim okvirima. Potpisujući interinstitucionalne ugovore i realizujući brojne evropske projekte, Fakultet dramskih umjetnosti sa ponosom ističe blisku saradnju sa našim institucionalnim partnerima iz brojnih evropskih zemalja na realizaciji i koordinaciji veoma složenih prekograničnih kolaborativnih IPA projekata (unutar instrumenata za predpristupnu saradnju) kao i drugih zapaženih međunarodnih projekata koje je tokom godina realizovao posredstvom finansijske podrške programa European Heritage Label, ERASMUS + i programa Kreativne Evrope.

Međutim, kao svoju najvažniju institucionalnu referencu i potvrdu kvaliteta sopstvenog djelovanja Fakultet dramskih umjetnosti vidi i sa ponosom ističe unutar punopravnog članstva u Glavnom odboru skupštine Internacionalnog teatarskog instituta (ITI/ UNESCO) koji je ratifikovan i kojoj je pristupio u 2018. g. Ova prestižna globalna asocijacija sa sjedištem u Šangaju koja djeluje od 1947. g. predstavlja najrenomiraniju svjetsku mrežu ustanova visokog obrazovanja u izvođačkim umjetnostima.

Broj posjeta : 438



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.