Treća nedjelja FDU filmova u Crnogorskoj kinoteci u petak 31. marta u 20 časova

U okviru saradnje Fakulteta dramskih umjetnosti – Cetinje sa JU „Crnogorska kinoteka“, u petak 31. marta u 20 časova, planiran je nastavak smotre studentskih ispitnih vježbi i diplomskih filmova realizovanih tokom poslednje decenije. Manifestacija čiji je naziv „FDU u Crnogorskoj kinoteci“, predstavlja jedinstven program čiji je cilj prikazivanje studentskih radova u pet programskih cjelina u pet nedelja zaredom.

U trećoj nedjelji ovog projekta, planirani su filmovi naših nekadašnjih i sadašnjih studenata: Tamare Kadović (Vremenska kapsula), Sare Stijović (Kad ja pođoh), Davida Todorović (Utvare), Ivana Čojbašića (Da mu j***mem mater), Vuka Markovića (Equilibrium vitae), Ivana Salatića (Shelters), Gojka Berkuljana (Ključ).

Kao i prethodnih noći ove smotre, sa prisutnim autorima će razgovor moderirati jedan od predavača studijskog programa FILM I MEDIJI: mr Sead Šabotić, saradnik u nastavi.

Podsjetimo, čitav projekat je osmišljen da predstavi mlade crnogorske reditelje, scenariste, producente i glumce sa studijskih programa FDU Cetinje, kroz ispitne vježbe sa svih godina i nivoa studija, kao svojevrstan presjek u kom se može vidjeti progres i razvojni put kojim studenti napreduju od prve do poslednje godine studija kroz različite zadate ispitne vježbe sa kojima se susrijeću tokom školovanja.

Program je počeo 17. marta, i nastaviće se u još tri naredna petka, sa početom u 20 časova u sali JU „Crnogorska kinoteka“.

Trideset jedan film nastao je u različitim vremenskim fazama i finansirani su na različite načine. Zahvaljujući saradnji Fakulteta dramskih umjetnosti, Filmskog centra Crne Gore i Univerziteta Crne Gore, kroz konkurs za finansiranje studentskih filmova iz fonda koji su, na osnovu ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, zajednički pokrenuli FDU, FCCG i UCG nastali su filmovi novije produkcije dok su filmovi starije produkcije nastali uz podršku projekta „Identitet“ koji je podržalo Ministarstvo kulture Crne Gore.

Kratki najavni trejler možete naći na linku:

Osim što predstavlja odličan povod i susret različitih generacija studenata režije utoliko imamo priliku da se podsjetimo na rane radove danas istaknutih reditelja koji čine savremenu kinematografsku scenu u Crnoj Gori. Tokom narednih pet nedjelja (svakog petka u 20h) publika će imati prilike da pogleda ostvarenja naših istaknutih alumnista: IvanaSalatića, Senada Šahmanovića, Gojka Berkuljana, Seada Šabotića, Nikole Vučinića i ostalih kojima su upravo studentski filmovi poslužili kao debitantska ostvarenja za razvoj veoma vidljive profesionalne karijere.

Svi filmovi su nastali kao završni ispitni radovi na studijskom programu Filmska i TV režija na osnovnim i na istoimenom studijskom programu na post-diplomskim specijalističkim studijama, te na studijskom programu „Film i mediji“ na osnovnim odnosno na studijskom programu Režija na master akademskim post-diplomskim studijama.

Mentorstvo potpisuju: redovni prof. Nikola Vukčević, redovni profesor Marija Perović, docent Dušan Kasalica, saradnik u nastavi mr Sead Šabotić.

Nakon projekcija biće upriličen razgovor sa nastavnim osobljem i autorom/autorimafilma(ova) u cilju približavanja procesa studiranja na FDU. Prisutni će imati prilike da se informišu o načinu, modulu i nivoima studiranja na fakultetu, studijskim programima i nastavnom osoblju, ali i ličnim iskustvima autora te izazovima sa kojima su se susretali tokom realizacije filmova.

Program, nazivi i imena autora studenstkih filmova koji će biti prikazani u okviru programa FDU u Crnogorskoj kinoteci:

III Nedelja  – 31. mart u 20h

• Stefan Radović – F63.1
  • Nikola Vučinić – Velika Dostignuća
  • Sead Šabotić – Revoluciornarni dom

S poštovanjem i dobrodošli!

FDU – Cetinje i JU „Crnogorska kinoteka“