Održana konferencija "Izazovi razvoja kulturne politike Crne Gore - pogled iznutra"
Na stručnoj konferenciji održanoj u „Plavoj sali“, rektorata, Univerziteta Crne Gore, 28. juna pod nazivom „Izazovi razvoja kulturne politike Crne Gore – pogled iznutra“ razmatrana su mnogobrojna pitanja i aktuelne teme od značaja za razvoj kulturne politike u Crnoj Gori u odnosu na dosadašnju praksu i kontekst - imajući u vidu kontinuirane i značajne izazove, te izvjesna ograničenja i moguće perspektive razvoja ove oblasti javnih politika u crnogorskom društvu.
Ova tematska konferencija posvećena izazovima u razvoju kulturne politike Crne Gore održana je u organizaciji Fakulteta dramskih umjetnosti u okviru cjelogodišnjeg programa obilježavanja jubileja - 50 godina od osnivanja Univerziteta Crne Gore i 30 godina od osnivanja Fakulteta dramskih umjetnosti - Cetinje.
Na ovoj stručnoj konferenciji učešća su uzeli mnogobrojni eminentni akademski stručnjaci, umjetnici i eksperti u kulturi, razmatrajući dugoročne ciljeve i moguće perspektive razvoja ovog polja javnih politika u Crnoj Gori sa ciljem davanja strukturalnih preporuka koje će činiti integralni dio jedinstvene publikaciju pod nazivom „Crna Gora 2024 – 2034: vizija i preporuke Univerziteta Crne Gore“ koju će rukovodstvo Univerziteta zvanično predati Vladi i Skupštini Crne Gore krajem 2024.g.
Na ovoj jednodnevnoj sesiji u okviru dvije tematske podoblasti (Analiza stanja u kulturnoj politici Crne Gore i Održivi programi razvoja kulture i umjetnosti u Crnoj Gori) koje su moderirali red. prof. Janko Ljumović i vanr. prof. Edin Jašarović sa FDU – Cetinje, učešće su pored mnogobrojne publike i uz prisustvo medija uzeli i: Vučić Ćetković - savjetnik predsjednika Vlade za kulturu i mlade u Vladi Crne Gore, Veljko Radulović - Arhitektonski fakultet, UCG, Dušan Medin - Društvo za kulturni razvoj BAUO, Petrovac, Milica Nikolić - ekspertkinja za kulturu i antropološknja, UDG, Tatjana Krkeljić - dekanica Muzičke akademije, UCG, Vladislav Šćepanović - direktor Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore, Nataša Kraljević - šefica kancelarije za međunarodnu saradnju, Univerzitet Mediteran, Sehad Čekić - Fakultet dramskih umjetnosti, UCG, Zdravko Delibašić - Prodekan za nastavu, Fakultet likovnih umjetnosti, UCG i Jelena Pavićević – izvršna direktorica Benefit Communications.
Konferencija i panel diskusija bila je metodološki organizovana u okviru „Open Space Techology“ pristupa, što je omogućilo svim učesnicima da prije samog izlaganja pripreme i konceptualno razrade najmanje tri preporuke vezane za centralnu temu konferencije, a koje mogu biti od suštinskog i strateškog značaja za dalje unapređenje ove oblasti javnih politika u Crnoj Gori. Glavni cilj ovog pristupa i modela omogućio je ubrzanje procesa donošenja efektnih zaključaka i preporuka samih učesnika konferencije u odnosu na širok dijapazon prethodno postavljanih interdisciplinarnih i transdisciplinarnih tema koje su između ostalog uključivale i podteme kao što su:
· Koherentnost i shvatanje pojma kulturne politike u Crnoj Gori,
· Izazovi kulturne politike u Crnoj Gori u susretu sa AI tehnologijama,
· Kulturna politika Crne Gore kao praktična/upotrebljiva javna politika,
· Kulturna politika Crne Gore između „custom made, taylor made ili eveidence based“, pristupa,
· Kulturna politika sa ili bez statističkog okvira,
· Okvir za promjenu Zakona u kulturi,
· Kulturna politika u interresornom i interdisciplinarnom kontekstu,
· Kulturna politika u vremenu nadzorne ekonomije,
· Kulturna politika u funkciji stvaranja identiteta i/ili stvaranja vrijednosti,
· Kultrna politika, međunarodna saradnja i kulturna diplomatija,
· Funkcija kulturne politike u stvaranju nacionalnog narativa – strategija nacionalnog brendiranja,
· Urbanizam, arhitektura i dizajn kao odraz javne politike u kulturi,
· Kulturna politika kao komunikaciona platforma,
· Kreativizacija kulturne politike,
· Kulturna politika Crne Gore u funkciji (dez)integracije društva,
· Kulturna politika i aktuelni etnonacionalni konflikt,
· Kulturna politika u službi građenja održivog mira i interkulturnog dijaloga,
· Kulturna politika kao kompetitivna strategija,
· Kulturna politika u službi stvaranja prošlosti, nasleđa i kolektivnog zaborava ili sjećanja.
U dodatku ove objave možete naći i detaljnu Agendu događaja.
S poštovanjem,
DEKANAT
FDU – Cetinje