Student druge godine mastera Filmske i TV režije, Aleksa Bujišić učesnik Reykjavik Talent Laba
Reykjavik Talent Lab je program Reykjavik Film Festivala (RIFF) namijenjen mladim filmskim stvaraocima koji razvijaju svoje projekte, s posebnim fokusom na prvi dugometražni film. Ove godine imao sam čast i zadovoljstvo da učestvujem na Talent Lab-u, za koji sam saznao putem objave i poziva Filmskog centra Crne Gore.
Nakon što sam selektovan za program, Filmski centar Crne Gore pružio mi je dodatnu podršku, obezbijedivši sredstva za učešće, putovanje i boravak. Ideja lab-a je da kroz petodnevne sesije omogućava učesnicima da se povežu s rediteljima, producentima i drugim filmskim profesionalcima putem radionica, panela i masterklasa. Pored toga, učesnici imaju priliku da prikažu svoje kratkometražne filmove u kategoriji Golden Egg i takmiče se za prestižnu nagradu. Svaki dan je započinjao radnim susretima sa rediteljem i producentom Olafom de Fleurom, gdje smo radili na svojim projektima, najviše kroz izučavanje tehnika pitchovanja, što nam je pomoglo da naučimo kako da prezentujemo svoje ideje pred investitorima i potencijalnim saradnicima. Nakon toga, slijedili su razgovori sa lokalnim profesionalcima iz industrije, uglavnom producentima, gdje smo diskutovali o razvoju i finansiranju projekata kao i o njihovim projektima i karijeri. Pored tih susreta, učestvovali smo i na određenom broju masterklasa, uključujući sesije sa Bong Joon Hoom i Jonasom Akerlundom. Prije masterklasa sa Bongom, imali smo priliku da gledamo njegov film The Host na velikom platnu, što je dodatno obogatilo susret, jer smo bili u mogućnosti da dublje analiziramo film i postavljamo detaljna pitanja. Bong je ostavio utisak svojom harizmom, pozitivnom energijom i neposrednošću, prenoseći nam iskustva o procesu rada na filmu koja su bila podjednako inspirativna koliko i informativna.
Još jedan značajan trenutak bio je razgovor sa Athinom Tsangari, rediteljkom i producentkinjom, koji je bio dostupan samo nama, učesnicima programa. Za razliku od prethodnih sesija, koje su bile uglavnom usmjerene na produkciju, Athina je govorila o svojoj karijeri, samom početku i radu u Grčkoj, razlikama u načinu rada sada kada je u Americi, kao i generalno o radu s glumcima i svojim postupcima, dijeleći iskustva koja su mi, kao reditelju, otvorila drugačiji uvid u sagledavanje određenih aspekata rada na filmu. Nažalost, zbog gustog rasporeda programa, nismo imali priliku da gledamo njen film Harvest, koji je takođe bio prikazan na festivalu. Rad u sklopu programa bio je intenzivan, s malo prostora za pauzu ili odmor, ali je dinamika programa, uz stalne radionice, razgovore i masterklase bila izuzetno vrijedna. Uz sve ove aktivnosti, značajan dio iskustva bilo je upoznavanje drugih učesnika programa, ljudi s raznim pozadinama u industriji, sa kojima sam ostvario kontakte koji će, vjerujem, voditi budućim saradnjama. Pored profesionalnog iskustva, važno je bilo i upoznati kulturu i filmsku industriju Islanda, koja nam je donekle nepoznata.
Iako sam prije znao za određene autore i filmove s Islanda, dolazak ovdje i direktan doživljaj te jedinstvene kulture, pejzaža i prostora inspirisali su me da ovaj ambijent zamislim kao potencijalno mjesto snimanja jednog od svojih budućih projekata.
DEKANAT
FDU - Cetinje