Student druge godine mastera Filmske i TV režije, Aleksa Bujišić učesnik Reykjavik Talent Laba




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Srtudent FDU-a Cetinje sa  II godine mastera Filmske i TV režije, Aleksa Bujišić, nedavno je bio učesnik Reykjavik Talent Laba, na kome je proširio svoja znanja.
 
Čestitamo Aleksi na uspješnom selektivanju, novom iskustvu koje je stekao i radujemo se tome što je sa nama podijelio svoja zapažanja sa ove prestižne strukovne manifestacije.

Reykjavik Talent Lab je program Reykjavik Film Festivala (RIFF) namijenjen mladim filmskim stvaraocima koji razvijaju svoje projekte, s posebnim fokusom na prvi dugometražni film. Ove godine imao sam čast i zadovoljstvo da učestvujem na Talent Lab-u, za koji sam saznao putem objave i poziva Filmskog centra Crne Gore.

Nakon što sam selektovan za program, Filmski centar Crne Gore pružio mi je dodatnu podršku, obezbijedivši sredstva za učešće, putovanje i boravak. Ideja lab-a je da kroz petodnevne sesije omogućava učesnicima da se povežu s rediteljima, producentima i drugim filmskim profesionalcima putem radionica, panela i masterklasa. Pored toga, učesnici imaju priliku da prikažu svoje kratkometražne filmove u kategoriji Golden Egg i takmiče se za prestižnu nagradu. Svaki dan je započinjao radnim susretima sa rediteljem i producentom Olafom de Fleurom, gdje smo radili na svojim projektima, najviše kroz izučavanje tehnika pitchovanja, što nam je pomoglo da naučimo kako da prezentujemo svoje ideje pred investitorima i potencijalnim saradnicima. Nakon toga, slijedili su razgovori sa lokalnim profesionalcima iz industrije, uglavnom producentima, gdje smo diskutovali o razvoju i finansiranju projekata kao i o njihovim projektima i karijeri. Pored tih susreta, učestvovali smo i na određenom broju masterklasa, uključujući sesije sa Bong Joon Hoom i Jonasom Akerlundom. Prije masterklasa sa Bongom, imali smo priliku da gledamo njegov film The Host na velikom platnu, što je dodatno obogatilo susret, jer smo bili u mogućnosti da dublje analiziramo film i postavljamo detaljna pitanja. Bong je ostavio utisak svojom harizmom, pozitivnom energijom i neposrednošću, prenoseći nam iskustva o procesu rada na filmu koja su bila podjednako inspirativna koliko i informativna.

Još jedan značajan trenutak bio je razgovor sa Athinom Tsangari, rediteljkom i producentkinjom, koji je bio dostupan samo nama, učesnicima programa. Za razliku od prethodnih sesija, koje su bile uglavnom usmjerene na produkciju, Athina je govorila o svojoj karijeri, samom početku i radu u Grčkoj, razlikama u načinu rada sada kada je u Americi, kao i generalno o radu s glumcima i svojim postupcima, dijeleći iskustva koja su mi, kao reditelju, otvorila drugačiji uvid u sagledavanje određenih aspekata rada na filmu. Nažalost, zbog gustog rasporeda programa, nismo imali priliku da gledamo njen film Harvest, koji je takođe bio prikazan na festivalu. Rad u sklopu programa bio je intenzivan, s malo prostora za pauzu ili odmor, ali je dinamika programa, uz stalne radionice, razgovore i masterklase bila izuzetno vrijedna. Uz sve ove aktivnosti, značajan dio iskustva bilo je upoznavanje drugih učesnika programa, ljudi s raznim pozadinama u industriji, sa kojima sam ostvario kontakte koji će, vjerujem, voditi budućim saradnjama. Pored profesionalnog iskustva, važno je bilo i upoznati kulturu i filmsku industriju Islanda, koja nam je donekle nepoznata.

Iako sam prije znao za određene autore i filmove s Islanda, dolazak ovdje i direktan doživljaj te jedinstvene kulture, pejzaža i prostora inspirisali su me da ovaj ambijent zamislim kao potencijalno mjesto snimanja jednog od svojih budućih projekata.

DEKANAT

FDU - Cetinje

 

Broj posjeta : 499



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.