FDU Cetinje na skupu u Bratislavi, sa prestižnim filmskim školama Istočne Evrope

Od 5 – 9. aprila 2016. godine, u Bratislavi će se održati skup filmskih škola Istočne Evrope, po pozivu organizatora, među kojima će se po prvi put predstaviti i Fakultet dramskih umjetnosti - Cetinje. Pored filmskih škola i filmova studenata, ugledni gosti ove filmske manifestacije su i: predsjednica Evropske filmske akademije - rediteljka Agnjeska Holand, koja će održati predavanje sa projekcijama, Bartož Konopka (nominovan za Oskara 2010), Katriel Šori - direktor prestižnog Izraelskog filmskog fonda, te niz relevantnih međunarodnih autora koji će predstaviti svoje projekte, uključujući i Oskarom nagradeni film "Son of Saul" (ovogodišnji Oskar za Najbolji strani film).

Projekat okupljanja filmskih škola i uglednih predstavnika filma u Bratislavi nosi naziv "5. Višegrad film forum - VFF" i održaće se na Akademiji izvođačkih umjetnosti u Bratislavi, uz predstavnike: Lodz Film School - Poljska, KNUTCT Kiev - Ukrajina, Fakutet dramskih umetnosti Beograd - Srbija, UNATC Bucharest - Rumunija, MET Budapest - Mađarska, UTB Zlin - Ceška, VŠMU Bratislava – Slovačka i Fakultet dramskih umjetnosti - Cetinje.

FDU Cetinje će se predstaviti sa tri studentska ispitna filma, iz predmeta Filmska režija, predmetnog profesora Nikole Vukčevića: višestruko nagrađivani film Senada Šahmanovića - "Umir krvi"  (ispitni film četvrte godine studija), višestruko nagrađivani film "Intro" Ivana Salatića (ispitni film treće godine studija), a svoju međunarodnu premijeru će imati i jedan film sa prve godine studija - "Patos" Bojana Stijovića. Važno je napomenuti da ispitni filmovi nastaju u saradnji svih studijskih programa FDU Cetinje: Produkcije, Glume, Dramaturgije i sastavni su dio obrazovnog procesa studenata.

Projekcija studenata FDU Cetinje je zakazana za 7. april, a nakon nje će Agnješka Holand održati master kurs  pod nazivom "Izgradnja mostova u srcima i mislima ljudi, kroz film".
Fakultet dramskih umjetnosti Cetinje će u Bratislavi predstavljati profesor Nikola Vukčević  i studenti III godine osnovnih studija: Bojan Stijović, Nemanja Lakić, Ivan Čojbašić i Sead Šabotić.

Studenti FDU Cetinje u Bratislavi  http://www.visegradfilmforum.com/2016/