Fakultet dramskih umjetnosti, 10.03.2020

Doc. dr Edin Jašarović izabran za dekana Fakulteta dramskih umjetnosti

X

Odlukom Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore za dekana Fakulteta dramskih umjetnosti izabran je doc. dr Edin Jašarović, koji je u proteklom periodu obavljao dužnost prodekana za međunarodnu saradnju.

Doc. dr Edin Jašarović rođen je 09. 06. 1982. g. u Podgorici, Crna Gora gdje je završio Gimnaziju »Slobodan Škerović« - filološki smjer. Nakon toga upisao je osnovne studije na Fakultetu dramskih umjetnosti - Cetinje, Odsjek za produkciju i dobio zvanje - diplomirani producent.

Postdiplomske studije završio je 2009. godine na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, na UNESCO katedri Interdisciplinarnih studija menadžmenta u kulturi i kulturne politike Balkana i dobio zvanje diplomirani menadžer u kulturi i medijima/master (master rad pod naslovom: „Menadžment crnogorskog narodnog pozorišta - mogućnosti transformacije sistema redizajnom organizacionih parametra“).

Doktorsku disertaciju pod naslovom: „Strategije razvoja lokalne kulturne politike u Crnoj Gori s aspekta kreativne ekonomije gradova“ odbranio je 2016. g. na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, pod mentorstvom red. prof. dr Milene Dragićević - Šešić, i stakao naučno zvanje doktor nauka - umjetnost i mediji.

U toku profesionalne karijere učestvovao je u različitim međunarodnim i domaćim kulturnim projektima. U toku svog profesionalnog razvoja pohađao je i specijalističke kurseve poput: Open space technology seminar-a pod nazivom «International Cultural Leadership Project (ICLP)» u Bukureštu, Rumunija pod pokroviteljstvom kancelarije British Council-a, 2008. godine. Takođe, je bio i stipendista italijanske regije Pulja, kao najbolji učesnik seminara »Contemporary theatre management« u okviru AR.CO projekta (Artistic Connection) »Per una rete Adriatica dei teatri« INTERREG III A, Adriatic Cross-Border Community Programme, L'aquila, Italija, 2005. g.

Kao student bio je stipendista Crnogorskog narodnog pozorišta, 2005. g. i dobitnik »Godišnje nagrade« CNP-a za izuzetan doprinos produkciji i organizaciji 2004. godine.

Od 2006 do 2016. godine na Fakultetu dramskih umjetnosti - Cetinje angažovan je kao saradnik u nastavi na predmetu Pozorišna produkcija - osnovne studije.

U školskoj 2010/11. godini povjerena mu je nastava za predmet Menadžment u kulturi I, II, III, IV, na Studijskom programu Produkcija - osnovne studije.

U školskoj 2016-2017 godini dobio je prvo akademsko zvanje docent na Fakultetu dramskih umjetnosti – Cetinje u oblasti Menadžment u kulturi.

Od 2015. godine angažovan je po internom oglasu UCG i na Fakultetu likovnih umjetnosti - Cetinje, za predmet Menadžment u kulturi I i II, na akademskim poslijediplomskim magistarskim studijama.

Od 2016. godine angažovan je po internom oglasu UCG i na Fakultetu politićkih nauka u Podgorici, za predmet Evropski kulturni modeli, na akademskim posdlijediplomskim magistarskim studijama.

U periodu od 2003. do 2007. i od 2008. do 2010. godine radio je i kao izvršni producent u Crnogorskom narodnom pozorištu.

Od 2017. godine član je Savjeta Crnogorskog narodnog pozorišta.

Dobitnik je priznanja UCG-a za poseban doprinos u razvoju naučnoistraživačkog, stručnog i umjetničkog rada i međunarodnom pozicioniranju Univerziteta u 2018. g.

Dosadašnja naučna i akademska polja interesovanja orijentisana su prema manadžmentu u kulturi, kulturnoj politici, kulturnim industrijama i razvoju profesionalne umjetničke karijere.

Broj posjeta : 397