Uspješno završena konferencija "Moć kulture" Fondacije Konrad Adenauer i FDU - Cetinje sa najavom novih programa saradnje

Konferencija “Moć kulture: Politika i pozorište – sjećanje na stvarnost” koja je odražna od 23-25. oktobara u Kotoru, Fondacije Konrad Adenauer i Fakulteta dramskih umjetnosti Univerziteta Crne Gore, uspješno je završena sa najavom realizacije novih programa saradnje u budućnosti.

U okviru dva glavna tematska panela Dramski tekst i političko pozorište Repretoarske strategije, uz uvodna izlaganja i promocije knjiga  predstavljene su mnogobrojna regionalna iskustva projekata dramskih umjetnika, teatrologa, pozorišnih kritičara, studenata i alumnista.

Programski urednik konferencije i moderator panela bio je producent Janko Ljumović, vanredni profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti. Konferenciju su otvorili direktor predstavništva za Srbiju i Crnu Goru Fondacije Konrad Adenauer Norbert Beckmann-Dierkes i dekan FDU dr Edin Jašarović.

Uvodna izlaganja održali su prof. dr Darko Lukić i prof. mr Janko Ljumović. Učesnici konferencije bili su: prof. Radmila Vojvodić (FDU Cetinje), prof. Almir Imširević (ASU Sarajevo), prof. emerita Milena Dragićević Šešić (FDU Beograd), prof. Michael Braun (Univerzitet u Kelnu), prof. dr Ana Stojanoska (FDU Skoplje), prof. Petar Pejaković (FDU Cetinje), Vasko Raičević (ATAK), Dragana Tripković (ATAK), Milena Lubarda Marojević (Grad teatar), Maja Mrđenović (pozorišna kritičarka) i Suljo Mustafić (Bošnjačka stranka).

U okviru dva dana konferencije  predstavljene su tri knjige i razgovor sa autorima: Umetnost i kultura otpora Milene Dragićević Šešić, zbirka priča Najljepši od svih svjetova Almira Imširevića i Uvod u primjenjeno kazalište Darka Lukića.

Konferencija se održavala kombinovano sa online učešćem gostiju iz regiona, uz poštovanje mjera NKT za održavanje manifestacija u zatvorenom prostoru. Nakon konferencije biće objavljen dvojezični zbornik radova u izdanju Fondacije Konrad Adenauer.