Preminula profesorica Pravnog fakulteta u penziji, prof. dr Mileva Filipović

Sa tugom saopštavamo da je sociološka misao u Crnoj Gori ostala bez jedne od najistaknutijih figura u njenom razvoju, prof. dr Mileve Filipović, žene koja je svojim intelektualnim radom dala poseban doprinos izučavanju sociologije na Pravnom fakultetu UCG i arhitekte obnove interesovanja za izučavanje studija roda.

Rođena je 4.09.1938 god. u Spužu. Diplomirala, magistrirala i doktorirala na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.Tokom rada na doktorskoj tezi boravila u Parizu kao stipendista Francuske vlade kod Luja Altisera (Louis Althusseur) na Ecole normale superieure.

Polja naučnog interesovanja: sociologija, epistemologija, strukturalizam, potčinjenost žena, studije roda.

Objavljene monografije: "Radnička klasa i oslobođene žene", NIO Pobjeda, Titograd, 1979 god. (studija je dobila nagradu oslobođenja Titograda za nauke 1980 god.); "Istorijski materijalizam i strukturalizam u savremenoj socijološkoj misli "NIO" Univerzitetska riječ", Titograd, 1984 god. "Društvena moć žena u Crnoj Gori" (u štampi) i udžbenik "Uvod u opštu sociologiju" (Agora,Beograd 1995 god.;CID, Podgorica 1998 god.)

Prevodila: Konta, Karbonjea, Anri Mandra, Burdjea.