Nova objava - 24.03.2020 11:50

Poštovane koleginice i kolege studenti SP Predškolsko vaspitanje i SP Crnogorski jezik (koji zajedno slušate predavanja iz Ruskog jezika II).

S obzirom na to da tokom prošle nedjelje, kako mi je javljeno iz Tehničke službe, nije bio uspostavljen sistem CIS-a za slanje predavanja ovim putem za studente, nego tek od juče, sada vam šaljem tekst za prošlu srijedu, 18. mart, na temu "МАГАЗИНЫ, ПОКУПКИ". Tekst sam malo upodobio za čitanje radi lakšeg usvajanja ovim načinom, a zbog postojećih problema oko nemogućnosti direktnog izvođenja nastave.

Pošto u samom udžbeniku ne postoje uneseni akcenti ovdje sam dodao akcente apostrofom, a oni se nalaze upravo iza onog samoglasnika koji je pod akcentom, tako da ćete lakše usvojiti i akcente. Dakle, samoglasnik ispred apostrofa je naglašeni samoglasnik, i po tome se upravljajte tokom uvježbavanja čitanja:

В Москве' бо'лее пяти' ты'сяч магази'нов. Э'то и универма'ги и ра'зные специализи'рованные магази'ны: „Мя'со“, „Ры'ба“, „Бакале'я“, „Молоко'“, „Фру'кты и о'вощи“, хле'бный, конди'терский, „Оде'жда“, „О'бувь“, „Кни'ги“, До'м кни'ги, „Ме'бель“, „Канцеля'рские това'ры“. В Москве' ежего'дно открыва'ется до десяти' кни'жных магази'нов; оди'н из ни'х, са'мый большо'й в стране', нахо'дится на Арба'те. В го'роде четы'ре ты'сячи предприя'тий бытово'го обслу'живания, в кото'рых шью'т костю'мы и о'бувь, шля'пы и шу'бы, вя'жут ко'фты и пла'тья, ремонти'руют автомаши'ны, электроприбо'ры, оде'жду, стри'гут, фотографи'руют и де'лают фотогра'фии, стира'ют, чи'стят, выдаю'т напрока'т разли'чные ве'щи.

Prilikom uvježbavanja čitanja obratite pažnju na izgovor tvrdih i mekih suglasnika, na čemu smo i inače insistirali na svim prethodnim časovima. Dakle, u ruskom jeziku su uvijek meki sljedeći suglasnici: ч, щ, й... Suglasnik ч jedino se izgovara tvrdo kada se nađe ispred suglasnika š. U ruskom su uvijek tvrdi suglasnici: ž, š, c... Ostali tvrdi suglasnici, njih petnaest: b, v, g, d, z, k, l, m, n, p, r, s, t, f, h imaju svoj meki parnjak, a meko se izgovaraju ako se posle njih nađe bilo koje od slova: я, е, е (јо), ю, као и меки знак: ь. U tim slučajevima se bilo koji od tih petnaest tvrdih suglasnika izgovaraju kao meki.

Molim vas da dobro uvježbate čitanje ovog teksta, i da tekst, koristeći Rječnik ruskog jezika, dobro prevedete, i da mi prevod pošaljete na moj mejl: dragankoprivica44@gmail.com

A materijal za sljedeći čas ću vam poslati već tokom ove nedjelje, da bismo ostvarili dinamiku predavanja.

Svako dobro, živjeli, i vodite računa o svom zdravlju.

Prof. dr Dragan Koprivica