Naziv projekta: Razvoj regionalnog zajedničkog master programa za zaštitu i upravljanje morskom sredinom – MEP&M (Erasmus+ CBHE projekat br. 619239-EPP-1-2020-1-ME-EPPKA2-CBHE-JP)

Glavni izlazni rezultat: Zajednički master interdisciplinarni program pod nazivom “Zaštita i upravljanje morskom sredinom” (MEP&M) na engleskom jeziku

Kofinansiran od strane: Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelnu politiku i kulturu Evropske unije (EACEA)

Akademsko zvanje i diploma: Master u zaštiti i upravljanju morskom sredinom

Trajanje i sticanje ECTS kredita:  2 godine, 120 ECTS

Naučna oblast: Interdisciplinarna, uključujući tehničke, prirodne i društvene nauke

Univerziteti koji organizuju zajednički master MEP&M program: Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), “Aleksander Moisiju” Univerzitet Drač (Albanija) i Univerzitet “Ismail Ćemali” Valona (Albanija)

Ko se može prijaviti: Program je namijenjen svim zainteresovanim studentima i zaposlenima u javnom i privatnom sektoru plave ekonomije koji imaju diplomu završenih osnovnih studija (180 ECTS) iz srodnih oblasti (tehničkih, prirodnih, društvenih i interdisciplinarnih nauka), u cilju unapređenja znanja u oblasti zaštite i upravljanja morskom sredinom.

Institucionalni ciljevi zajedničkog master MEP&M programa:

1. Podsticanje zaštite i upravljanja morskom sredinom kroz obrazovanje i praksu.
  2. Uspostavljanje čvrste veze između akademske zajednice, državnih institucija, nevladinih organizacija i privrede, rukovodeći se principima održivog razvoja u sektorima plave ekonomije.
  3. Internacionalizacija programa kako bi se povećala njegova vidljivost i povezanost.

Ishodi učenja:

Ishodi učenja, koji se stiču na ovom master programu, proizilaze iz nastavnog plana i programa i definisani su potrebama tržišta koji su nastali nakon sprovedenog istraživanja. Nakon završetka ovog programa, student će biti u mogućnosti da:

• Analizira stanje pojedinih podsektora plave ekonomije sa aspekta njihovog uticaja na zagađenje morske sredine.
  • Identifikuje izvore zagađenja morske sredine iz aktivnosti pojedinih sektora plave ekonomije.
  • Formuliše koncept održivog razvoja i upravljanja pojedinačnih sektora plave ekonomije sa aspekta zaštite morske sredine.
  • Primjenjuje zakonske i tehničko-tehnološke mjere za prevenciju i smanjenje zagađenja morske sredine i uticaja klimatskih promjena.
  • Primjenjuje sistem menadžmenta kvalitetom QMS, zajedno sa standardima za laboratorije, kontrolne i sertifikacione organizacije.
  • Planira integrisano upravljanje morskim obalnim područjem.
  • Obavlja individualni istraživački rad na polju primjene znanja i vještina u aktivnostima na moru i u obalnim područjima koje doprinose zaštiti i upravljanju morskom sredinom.
  • Objedini i primjenjuje u praksi interdsciplinarna znanja i vještine koja se tiču posebnih aktivnosti u domenu zaštite i upravljanja morskom sredinom.

Program i predmeti:

Raspored predmeta po semestrima, tipu i statusu

Br.

Kod

Predmeti

Časovi1

ECTS

Naziv

Status2

Tip3

PRVA GODINA

Metodologija naučno-istraživačkog rada

AOO

-

Osnove nauke o životnoj sredini i održivosti

3

Uvod u plavu ekonomiju

4

-

Ekologija morske sredine i konzervacija

5

-

Zagađenje morske sredine i prevencija

6

-

Emisija gasova sa efektom staklene bašte i politike ublažavanja klimatskih promjena

10

DRUGA GODINA (u trećem semestru, pored jednog obaveznog predmeta pod rednim brojem 7, student bira dva izborna predmeta od ponuđenih osam koji će ga usmjeriti ka istraživanjima u okviru izrade master rada)

7

-

Standardi upravljanja zaštitom životne sredine i procjena uticaja

8

-

Održivi razvoj pomorskog transporta i luka

9

Održivi razvoj obalnog turizma

-

Upravljanje offshore energijom i podvodnim mineralnim resursima

11

Upravljanje ribarstvom

12

Integralno upravljanje obalnim područjem

13

-

Upravljanje zaštićenim morskim područjima i vrstama

14

-

Sigurnost i bezbjednost u pomorstvu

15

Preduzetništvo i inovacije

16

Stručna praksa/istraživanje

SA

12

17

Master rad

18

OBJAŠNJENJE:

1) Odnosi se na broj časova predavanja (P), vježbi (V) i laboratorije, odnosno drugog oblika nastave (L);

2) Odnosi se na status predmeta, obavezni (O) ili izborni (I);

3) Odnosi se na tip predmeta: Akademsko opšte obrazovni (AOO); Teorijsko metodološki (TM); Naučno - stručni (N); Stručno-aplikativni (SA).

Pratite nas @: https://www.mepm.ucg.ac.me/index.php i https://www.ucg.ac.me/pfkotor/mepm

Kontaktirajte nas @: uom.mepm@gmail.com