Sedmica promocije projekta EUREKA: REC-MET




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Sedmica posvećena promociji projekta EUREKA: REC-MET (Recycling loop of metal alloys from dentistry and maritime) započela je 3. novembra u Beogradu, posjetom koordinatoru projekta, dekanu Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Vojkanu Laziću. Tokom sastanka razmotrene su do sada realizovane aktivnosti, kao i planovi za predstojeću radionicu koja će početkom decembra biti održana u Kotoru, u organizaciji Pomorskog fakulteta Kotor, jednog od partnera na projektu. Radionica u Kotoru biće prilika da se predstave ostvareni rezultati, razmijene iskustva i sagledaju mogućnosti primjene inovativnih rješenja u oblasti reciklaže metalnih materijala i održivog razvoja pomorske industrije.

U okviru promotivne sedmice, prof. dr Špiro Ivošević, rukovodilac projekta EUREKA: REC-MET na Pomorskom fakultetu Kotor, učestvovao je na međunarodnoj konferenciji YUCORR, održanoj na Paliću. Tom prilikom održao je plenarno predavanje na temu “Efficient Approach to Ship Hull Corrosion Monitoring: Paving the Way for Future Vessel”, u kojem je predstavio rezultate projekta i istakao značaj reciklaže metalnih materijala za održivu brodogradnju i zaštitu morskog ekosistema.

Drugi dio sedmice bio je posvećen posjeti Mašinskom fakultetu Univerziteta u Mariboru (Slovenija), gdje su analizirani rezultati ispitivanja metalnih legura prikupljenih tokom prve polovine godine. Posjeta je pružila priliku za razmjenu iskustava u istraživanju degradacije materijala usljed korozije, kao i za dogovor o daljoj saradnji u oblasti inovativnih tehnologija obrade i reciklaže metala.

Promotivna sedmica zaključena je 7. novembra učešćem projektnog tima EUREKA REC MET sa Pomorskog fakulteta u Kotoru na međunarodnom naučnom simpozijumu održanom u naučnoistraživačkom centru ZIS Pomurje. Pomorski fakultet Kotor na ovom događaju predstavljali su prof. dr Špiro Ivošević, rukovodilac projekta EUREKA REC-MET, prof. dr Senka Šekularac-Ivošević, viši istraživač, i mr Dragana Milošević, mladi istraživač. Prof. dr Ivošević je prezentovao inovativni model reciklažne petlje za metalne legure u pomorskoj industriji, razvijen u okviru EUREKA REC MET projekta. Prof. dr Senka Šekularac Ivošević upoznala je učesnike sa praksom međunarodne saradnje Pomorskog fakulteta, aktuelnim projektima i doprinosom fakulteta razvoju održivih tehnologija u pomorstvu. Događaju su prisustvovali predstavnici privrede, naučnoistraživačkih institucija i stručne javnosti, koji su imali priliku da se detaljno upoznaju sa ciljevima, dosadašnjim aktivnostima i značajem EUREKA REC MET projekta za naučnu i privrednu zajednicu.

Broj posjeta : 62



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.