Medicinski fakultet / Fizioterapija / METODE I PRIMJENA ISTRAŽIVANJA U FIZIOTERAPIJI

Naziv predmeta:METODE I PRIMJENA ISTRAŽIVANJA U FIZIOTERAPIJI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4330Obavezan143++0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimanema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje sa konceptom prakse zasnovane na dokazima, sticanje znanja o vrstama naučnih istraživanja, sticanje sposobnosti formulisanja kliničkog pitanja i vještine u traženju različitih izvora naučnih dokaza; sticanje sposobnosti ocjene kvaliteta dokaza iz različitih tipova istraživanja i sposobnosti tumačenja i ocjene primjenjivosti dokaza u praksi fizioterapije; sticanje sposobnosti kritičke procjene smjernica za kliničku praksu i utvrđivanja njihove primjenjivosti u praksi fizioterapije.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon uspješno završenog modula moći da sprovodi koncept prakse zasnovane na dokazima, da radi evaluaciju rezultata fizioterapije, vrši izbor mjera ishoda, sprovodi istraživanja, saopštava rezultate istraživanja, tumači osnovnu statistiku korišćenu u biomedicinskm istraživanjima, koristi biblioteku i internet, vrši pretraživanje elektronskih baza podataka, radi sistematski preglede studija, vrši kritičku procjena dokaza iz pojedinačnih studija.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDr sc. med Božidarka Rakočević
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja i seminari. Izrada seminarskih radova. Rad u biblioteci. Rad za kompjuterom. Učenje za kolokvijume i završni ispit.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Koncept prakse zasnovane na dokazima. Fizioterapija zasnovana na dokazima. Evaluacija rezultata fizioteraoije. Izbor mjera ishoda. Pouzdanost i valjanost mjerenja.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Izvori dokaza. Vrste istraživanja. Saopštavanje rezultata istraživanja. Primarni i sekundarni napisi.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Tumačenje osnovne statistike korišćene u biomedicinskim istraživanjima.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Traženje dokaza. Korišćenje biblioteka i interneta. Pretraživanje elektronskih baza podataka.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Terapijske studije i sistemski pregledi terapijskih studija.Kritička procjena dokaza iz pojedinačnih terapijskih studija.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Primjena dokaza iz pojedinačnih terapijskih studija u praksi fizioterapije.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Kritička procjena dokaza iz sistemskih pregleda terapijskih studija. Primjena dokaza iz sistemskih pregleda terapijskih studija u praksi fizioterapije.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Kritička procjena dokaza iz prognostičkih studija. Primjena dokaza iz prognostičkih studija u praksi fizioterapije.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Kritička procjena dokaza iz dijagnostičkih studija. Primjena dokaza iz dijagnostičkih studija u praksi fizioterapije.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Kritička procjena dokaza iz kvalitativnih studija. Primjena dokaza iz kvalitativnih studija u praksi fizioterapije.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- II kolokvijum Kliničke smjernice i algoritmi kliničke prakse. Kritička procjena preporuka iz kliničkih smjernica. Primjena kliničkih smjernica u fizioterapijskoj praksi.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Implementacija fizioterapije zasnovana na dokazima. Praksa zasnovana na dokazima u procesu poboljšanja kvaliteta fizioterapije.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Saopštavanje dokaza i prenošenje znanja pacijentima, drugim zdravstvenim radnicima i drugima uključenim u proces rehabilitacije.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Završni ispit
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (5,33 sata) x 16 = 85,28 sata Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (5,33 sata) x 2 = 10,66 sati Ukupno opterećenje za predmet: 4 x 30 = 120 sati Struktura opterećenja: 85,28 sata (nastava i završni ispit) + 10,66 sati (priprema) + 24,06 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i seminare, da se pripremaju za seminare, da rade i predaju seminarske radove i da aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
KonsultacijeNakon predavanja
LiteraturaHerbert R, Jamtvedt G, Mead J, Hagen KB. Practical Evidence-Based Physiotherapy. Elsevier Butterworth Heinemann; 2005. Sivački-Žitnik S. Metode i primjena istraživanja u fizioterapiji. Nastavni tekstovi. Fakultet primijenjene fizioterapije u Igalu; 2011.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje ukupno sa 5 poena (svaki rad sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNema
NapomenaNema
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / KLINIČKI PROBLEMI U FIZIOTERAPIJI

Naziv predmeta:KLINIČKI PROBLEMI U FIZIOTERAPIJI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4331Obavezan163+2+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje sa najčešćim kliničkim problemima u fizioterapeutskoj praksi – oštećenjem i zacjeljenjem tkiva, bolom, ograničenjem pokretljivosti i poremećajima mišićnog tonusa – i njihovim menadžmentom
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Primjenjuje integrisano multiaspektno znanje o bolu i složenim stanjima/problemima tokom životnog vijeka 2.Koristi valjane i pouzdane instrumente za ocjenu bola i uticaja bola na pacijenta, u skladu sa potrebama pojedinaca /populacija i kliničkim uslovima 3.Opisuje faktore vezane za pacijenta, pružaoce zdravstvenih usluga i sistema koji utiču na efikasnu ocjenu i kontrolu bola i prepoznaje mogućnosti fizioterapije u okviru plana sveobuhvatnog pristupa u kontroli bola 4.Primjenjuje kolaborativniu pristup u izradi terapijskog plana za kontrolu bola, koristeći doprinos interprofesionalnog tima i uključujući pacijenta i njegovu društvenu podršku u proces odlučivanja 5.Opisuje i razmatra jedinstvene potrebe i pitanja vezana za pacijente sa bolom uzrokovanim terminalnom bolešću (kao što su palijativno zbrinjavanje, psihološka, kulturna I etička pitanja) 6.Kritički razmišlja o tome kako iskustva učenja utiču na njegovu sopstvenu kliničku, društvenu i edukacionu praksu.
Ime i prezime nastavnika i saradnikadr sc. Bojan Kraljević-predmetni nastavnik Doc. dr sc. med. Dušan Mustur-predmetni nastavnik Mr sc. med. dr Ranko Pejić-saradnik u nastavi
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, seminari i vježbe. Izrada seminarskih radova. Učenje za kolokvijume i završni ispit. Konusltacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Oštečenje i zacjeljenje tkiva. Faza inflamacije, reparacije i mautracije. Specifičnosti zacjeljivanja kože, ligamenata, tetiva, mišića, hrskavice, kosti i perifernih živaca.
I nedjelja, vježbe - Nema
II nedjelja, pred.-Fizikalni modaliteti u pospješivanju zacjeljivanja oštećenog tkiva.
II nedjelja, vježbe Fizikalni modaliteti u pospješivanju zacjeljivanja oštećenog tkiva
III nedjelja, pred.- Bol. Uvod. Vrste bola. Fazički bol. Akutni bol. Hronični bol. Referisani bol. Mehanizam nastanka bola. Transdukcija. Transmisija. Modulacija. Percepcija.
III nedjelja, vježbe - Bol. Uvod. Vrste bola. Fazički bol. Akutni bol. Hronični bol.
IV nedjelja, pred.- Teorija kontrole kapije bola. Neuromatriks teorija. Endogeni opioidni sistem u kontroli bola. Prelaz akutnog bola u hronični. Psihološki aspekt bola.
IV nedjelja, vježbe - Referisani bol. Mehanizam nastanka bola. Transdukcija. Transmisija. Modulacija. Percepcija.
V nedjelja, pred.- Somatski bol. Klinička stanja praćena somatskim bolom. Osteoartroze I reumatoidni artritis. Bol u leđima. Bol u vratu. Miofascijalni bol i sindrom fibromijalgije. Repetitivne strejn povrede. Postoperativni bol Glavobolja i facijalni bol. Visceralni bol.
V nedjelja, vježbe - Teorija kontrole kapije bola. Neuromatriks teorija. Endogeni opioidni sistem u kontroli bola. Prelaz akutnog bola u hronični. Psihološki aspekt bola.
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum.
VI nedjelja, vježbe - Somatski bol. Klinička stanja praćena somatskim bolom. Osteoartroze I reumatoidni artritis. Bol u leđima. Bol u vratu. Miofascijalni bol i sindrom fibromijalgije. Repetitivne strejn povrede. Postoperativni bol Glavobolja i facijalni bol. Visceralni bol.
VII nedjelja, pred.- Periferni neuropatski bol. Klinička stanja praćena neuropatskim bolom. Kompleksni regionalni bolni sindromi.
VII nedjelja, vježbe - Periferni neuropatski bol. Klinička stanja praćena neuropatskim bolom.
VIII nedjelja, pred.- Fantomski bol. Postherpetična neuralgija. Neuralgija trigeminusa. Periferne bolne neuropatije. Centralni neuropatski bol. Kancerski bol. Bol kod dece. Bol kod starih osoba. Bol kod muškaraca i žena.
VIII nedjelja, vježbe - Kompleksni regionalni bolni sindromi.
IX nedjelja, pred.- Epidemiologija bola. Evaluacija bola. Verbalna i numerička rejting skala. Vizuelna analogna skala. Semantička diferencijalna skala: McGillov upitnik – duga i kratka verzija. Evaluacija bola kod dece. Neonatalna infant skala. Skala izraza lica. Oucherova skala izraza lica. Evaluacija bola kod starih osoba.
IX nedjelja, vježbe - Fantomski bol. Postherpetična neuralgija. Neuralgija trigeminusa. Periferne bolne neuropatije. Centralni neuropatski bol. Kancerski bol. Bol kod dece. Bol kod starih osoba. Bol kod muškaraca i žena.
X nedjelja, pred.- Farmakološki menadžment bola. Fizikalni modaliteti u menadžmentu bola.
X nedjelja, vježbe - Farmakološki menadžment bola. Fizikalni modaliteti u menadžmentu bola.
XI nedjelja, pred.- Placebo analgezija. Kognitivno-bihejvioralni pristup u menadžmentu bola.
XI nedjelja, vježbe - Placebo analgezija.
XII nedjelja, pred.- Ograničenje pokretljivosti. Kapsularni i nekapsularni model ograničenja pokretljivosti. Kontraktilna i nekontraktilna tkiva koja mogu ograničiti pokretljivost. Patološka stanja koja mogu izazvati ograničenje pokretljivosti. Kontrakture. Otok. Adhezije. Mehanički blok. Spinalna diskus hernija. Adverzna neuralna tenzija. Slabost.
XII nedjelja, vježbe - Kognitivno-bihejvioralni pristup u menadžmentu bola.
XIII nedjelja, pred.- Procjena ograničenja pokretljivosti. Kvantitativna mjerenja. Kvalitativna mjerenja. Test meto-de. Tretman ograničene pokretljivosti. Fizikalni modaliteti u tretmanu ograničene pokretljivosti.
XIII nedjelja, vježbe - Ograničenje pokretljivosti. Kapsularni i nekapsularni model ograničenja pokretljivosti. Kontraktilna i nekontraktilna tkiva koja mogu ograničiti pokretljivost. Patološka stanja koja mogu izazvati ograničenje pokretljivosti.
XIV nedjelja, pred.- Poremećaji mišićnog tonusa. Definicija mišićnog tonusa. Terminologija poremećaja mišićnog tonusa. Mjerenje mišićnog tonusa. Kvantitativna mjerenja. Kvalitativna mjerenja. Anatomska osnova mišićnog tonusa i mišićne facilitacije. Uloga mišića u mišićnom tonusu i aktivaciji. Uloga nervnog sistema u mišićnom tonusu i aktivaciji. Izvori neuralne stimulacije mišića.
XIV nedjelja, vježbe - Kontrakture. Otok. Adhezije. Mehanički blok. Spinalna diskus hernija. Adverzna neuralna tenzija. Slabost.
XV nedjelja, pred.- Poremećaji mišinog tonusa i njihove konsekvence. Sniženii mišićni tonus. Fizikalni modaliteti u menadžmentu sniženog mišićnog tonusa. Povećani mišićni tonus. Fizikalni modaliteti u menadžmentu povišenog mišićnog tonusa.
XV nedjelja, vježbe - Mjerenje mišićnog tonusa. Kvantitativna mjerenja. Kvalitativna mjerenja. Anatomska osnova mišićnog tonusa i mišićne facilitacije.
Opterećenje studentaU semestru Nastavaizavršniispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Neophodne pripreme prije početka semestra(administracija,upis, ovjera): (8 sati)x2=16sati Ukupnoopterećenje za predmet: 6 x30=180 sati Struktura opterećenja:128 sati (nastava i završni ispit) + 16 sati (priprema) +36 sati (dopunskirad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i vježbe, da se pripremaju za vježbe, da rade i predaju seminarske radove i i da aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
Konsultacije3 sata samostalnog rada, uključujući konsultacije.
LiteraturaCameron M: Physical Agents in Rehabilitation: from Research to Practice. Saunders, 2003. Wittnik H, Michel TH: Chronic pain managment for Physical Therapists. Boston: Butterworth- Heinemann, 2002. McMahon SB, Koltzenburg M (eds): Wall and Melzack s Textbook of Pain. Elsevier Churchil Livingstone, 2006. Mihajlović V. Terapijski fizikalni modaliteti. Podgorica: Unireks, 2011.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa ukupno 5 poena (svaki rad maksimalno sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetnema
Napomenanema
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / MOTORNA KONTROLA I MOTORNO UČENJE

Naziv predmeta:MOTORNA KONTROLA I MOTORNO UČENJE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4332Obavezan152+2+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje sa konceptom motorne kontrole i motornog učenja i primjenom u kliničkoj fizioterapiji.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1. Opiše i tumači savremene teorije motorne kontrole i motornog učenja. 2. Razumije koncepte kliničke prakse zasnovane na teorijama motorne kontrole i motornog učenja (pristup usmjeren na zadatak) i primjenjuje ih u planiranju efikasnog rehabilitacionog programa kod različitih populacija pacijenata. 3. Bira odgovarajuće vrste vježbanja motornih vještina na osnovu karakteristika pacijenta, motornog zadatka i okruženja. 4. Kritički procjenjuje i koristi dokaze najbolje prakse u ocjeni i liječenju različitih populacija pacijenata sa poremećajem motorne kontrole. 5. Znanja i vještine koristi u radu sa pacijentima u kliničkoj praksi.
Ime i prezime nastavnika i saradnikadoc. dr Merdin Markišić- nastavnik Mr. sc Nadica Bojičić-stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, seminari i vježbe. Izrada seminarskih radova. Učenje za kolokvijume i završni ispit. Konusltacije
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Motorna kontrola: teorijske postavke
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Motorno učenje i uspostavljanje funkcije. Izvođenje pokreta i motorni programi
II nedjelja, vježbe Grupisanje motornih zadataka i aktivnosti- praktični aspekt (prema okruženju, tipu aktivnosti, sa i bez prisustva manipulacione komponente
III nedjelja, pred.- Fiziologija motorne kontrole. Uloga senzorijuma u motornoj aktivnosti
III nedjelja, vježbe - Kombinovanje četiri dimenzije motornih zadataka (terapijskih vježbi) uz dodavanje i komponente varijabilbosti okruženja u kome se zadatak izvodi
IV nedjelja, pred.- Fiziološki osnovi motornog učenja i uspostavljanja funkcije. Sticanje vještina i neurološka adaptacija. Neuromišićna plastičnost
IV nedjelja, vježbe - Tipovi zadataka i sticanje vještina u okviru motornog učenja
V nedjelja, pred.- Konceptualni okvir za kliničku primjenu motornog učenja. Od principa do prakse
V nedjelja, vježbe - Konceptualni okvir za kliničku primjenu motornog učenja: model prakse i model onesposobljenosti
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum. Strategije motornog učenja. Facilitacija motornog učenja. Biofidbek
VI nedjelja, vježbe - Tipovi prakse (uvježbavanja) za motorno učenje
VII nedjelja, pred.- Normalna posturalna kontrola. Razvoj posturalne kontrole
VII nedjelja, vježbe - Primjena kombinacije spoljašnjeg i unutrašnjeg biofidbeka u rješavanju pojedinačnih problema pacijenta
VIII nedjelja, pred.- Starenje i posturalna kontrola
VIII nedjelja, vježbe - Klinička ocjena posturalne kontrole
IX nedjelja, pred.- Poremećaji posturalne kontrole
IX nedjelja, vježbe - Aplikacija vježbi za uvježbavanje motornih strategija pokreta tokom narušenog stajanja: strategija skočnog zgloba, kuka i iskoraka
X nedjelja, pred.- Poremećaji posturalne kontrole
X nedjelja, vježbe - Rehabilitacija balansa: terapijske intervencije na nivou oštećenja
XI nedjelja, pred.- Kolokvijum. Klinički menadžment pacijenata sa poremećajem posturalne kontrole
XI nedjelja, vježbe - Rehabilitacija balansa: aktivnosti za poboljšanje strategija posturalne kontrole
XII nedjelja, pred.- Kontrola normalne ravnoteže i pokretljivosti
XII nedjelja, vježbe - Rehabilitacija balansa: intervencije na nivou funkcionalnog zadatka
XIII nedjelja, pred.- Životni vijek iz perspektive pokretljivosti
XIII nedjelja, vježbe - Pregled i klinički menadžment pacijenta sa poremećajima motornih vještina gornjeg ekstremiteta: dosezanja, hvatanja i manipulacije
XIV nedjelja, pred.- Poremećaji ravnoteže i pokretljivosti
XIV nedjelja, vježbe - Ocjena pacijenta sa poremećajima pokretljivosti- na primjeru neurološkog pacijenta
XV nedjelja, pred.- Klinički menadžment pacijenata sa poremećajem ravnoteže i pokretljivosti
XV nedjelja, vježbe - Menadžment pacijenta sa poremećajem pokretljivosti (nivo oštećenja, strategija i funkcionalni nivo)
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (6,66 sati) x 16 = 106,56 sati Neophodne pripreme prije početka semestra(administracija,upis, ovjera): (6,66 sati)x2=13,32sata Ukupnoopterećenje za predmet: 5 x30=150 sati Strukturaopterećenja: 106,56 sati (nastava i završni ispit) + 13,32 sata (priprema) +30 sati(dopunskirad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i vježbe, da se pripremaju za vježbe, da rade i predaju seminarske radove i i da aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
KonsultacijeKonsultacije se organizuju po potrebi u dogovoru sa: predmetnim nastavnikom (istog dana posle predavanja, uz prethodnu najavu) i saradnikom (istog dana posle vježbi, uz prethodnu najavu).
LiteraturaShumway-Cook A, Woollacott MH: Motor Control: Theory and Practical Applications. Lippincott Williams & Wilkins, 2006. Obradović M: Opšta kineziterapija sa osnovama kinezilogije. Podgorica: Univerzitet Crne Gore, 2003. Sivački-Žitnik S. Motorna kontrola i motorno učenje. Nastavni tekstovi. Fakultet primijenjene fizioterapije u Igalu, 2011.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa 5 poena (svaki rad maksimalno sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNema.
NapomenaNema.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / TEHNIKA PROPRIOCEPTIVNE NEUROMUSKULARNE FACILITACI

Naziv predmeta:TEHNIKA PROPRIOCEPTIVNE NEUROMUSKULARNE FACILITACI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4333Obavezan163+2+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje i usvajanje tehnike proprioceptivne neuromuskularne facilitacije (PNF) kao jedne od najstarijih i najšire primjenjivanih facilitacionih tehnika u kliničkoj fiziotrerapiji.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Prepoznaje važnost primjene tehnike proprioceptivne neuromuskularne facilitacije (PNF) u kliničkoj fiziotrerapiji u cilju što potpunijeg oporavka pacijenata 2.Prepoznaje razlike izmedju pojedinih tehnika PNF, demonstrira vještinu u primjeni različitih tehnika (ritmičko započinjanje, preusmjeravanje antagonista, stabilizirajuće preusmjeravanje, ritmička stabilizacija, ponavljano istezanje, kontrakcija –relaksacija). 3.Demonstrira napredne varijacije PNF vještina (adekvatna selekcija i kombinacija tehnika, kombinacija različitih obrazaca i težih položaja, PNF sa funkcionalnim zadacima) 4.Primjenjuje PNF metode kod pacijenata sa različitim dijagnozama, uključene u program fizioterapije zajedno sa drugim terapjskim pristupima 5.Razmatra značaj istraživanja o PNF za praksu fizioterapije
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDr sc. Vesna Samardžić, stručni saradnik (dr) Savo Milošević BApp, SpApp – viši stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, seminari i vježbe. Izrada seminarskih radova. Aktivno učestvovanje u seminrskoj nastavi: Konsultacije
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Manuelne tehnike. Istorijat tehnike PNF. Cijeloživotno učenje fizioterapeuta. Gdje se primjenjuje tehnika PNF.
I nedjelja, vježbe - Nema vježbi prve nedelje nastave.
II nedjelja, pred.-Osnovni elementi facilitacije. Otpor. Iradijacija i pojačavanje. Manuelni kontakt. Položaj i mehanika tijela. Verbalna komanda. Trakcija i aproksimacija. Istezanje. Tajming
II nedjelja, vježbe Osnovni elementi facilitacije. Otpor. Iradijacija i pojačavanje. Manuelni kontakt. Položaj i mehanika tijela. Verbalna komanda. Trakcija i aproksimacija. Istezanje. Tajming
III nedjelja, pred.- Tehnike. Ritmičko započinjanje. Kombinacija kontrakcija. Preusmjeravanje antagonista. Stabilizirajuće preusmjeravanje. Ritmička stabilizacija. Ponavljano istezanje. Kontrakcija –relaksacija. Održavanje ravnoteže
III nedjelja, vježbe - Tehnike. Ritmičko započinjanje. Kombinacija kontrakcija. Preusmjeravanje antagonista. Stabilizirajuće preusmjeravanje. Ritmička stabilizacija. Ponavljano istezanje. Kontrakcija –relaksacija. Održavanje ravnoteže
IV nedjelja, pred.- Liječenje bolesnika. Evaluacija. Ciljevi liječenja. Dizajniranje liječenja. Direktno i indirektno liječenje. Procjena. Planiranje liječenja
IV nedjelja, vježbe - Liječenje bolesnika. Evaluacija. Ciljevi liječenja. Dizajniranje liječenja. Direktno i indirektno liječenje. Procjena. Planiranje liječenja
V nedjelja, pred.- Facilitacioni modeli pokreta
V nedjelja, vježbe - Facilitacioni modeli pokreta
VI nedjelja, pred.- Skapula i pelvis. Uvod. Modeli pokreta za skapulu. Modeli pokreta za pelvis
VI nedjelja, vježbe - Skapula i pelvis. Uvod. Modeli pokreta za skapulu. Modeli pokreta za pelvis
VII nedjelja, pred.- Gornji ekstremiteti. Modeli pokreta ruke. Vježbe potiskivanja i povlačenja. Bilateralni modeli pokreta ruke. Promjene položaja bolesnika
VII nedjelja, vježbe - Gornji ekstremiteti. Modeli pokreta ruke. Vježbe potiskivanja i povlačenja.
VIII nedjelja, pred.- Prvi kolokvijum iz PNF
VIII nedjelja, vježbe - Bilateralni modeli pokreta ruke. Promjene položaja bolesnika
IX nedjelja, pred.- Donji ekstremiteti. Modeli pokreta noge. Promjene položaja bolesnika
IX nedjelja, vježbe - Donji ekstremiteti. Modeli pokreta noge. Promjene položaja bolesnika
X nedjelja, pred.- Vrat. Uvod. Fleksija-lijeva lateralna fleksija-lijeva rotacija. Ekstenzija-desna lateralna fleksija-desna rotacija. Rotacija vrata udesno. Vrat u funkciji trupa
X nedjelja, vježbe - Vrat. Uvod. Fleksija-lijeva lateralna fleksija-lijeva rotacija. Ekstenzija-desna lateralna fleksija-desna rotacija. Rotacija vrata udesno. Vrat u funkciji trupa
XI nedjelja, pred.- Trup. Uvod. „Choping” i „lifting”.
XI nedjelja, vježbe - Obrasci za uvježbavanje trupa. „Choping” i „lifting”.
XII nedjelja, pred.- „Choping” i „lifting”. Bilateralni pokreti noge za trup. Kombinovani modeli pokreta trupa
XII nedjelja, vježbe - Bilateralni pokreti noge za trup. Kombinovani modeli pokreta trupa. Aktivnosti na strunjači. Uvod. Izvođenje aktivnosti na strunjači. Primjeri aktivnosti na strunjači
XIII nedjelja, pred.- Drugi kolokvijum iz PNF
XIII nedjelja, vježbe - Aktivnosti na strunjači. Uvod. Izvođenje aktivnosti na strunjači. Primjeri aktivnosti na strunjači
XIV nedjelja, pred.- Uvježbavanje hoda. Uvod. Teorija uvježbavanja hoda. Procedure uvježbavanja hoda. Praktično uvježbavanje hoda
XIV nedjelja, vježbe - Uvježbavanje hoda. Uvod. Teorija uvježbavanja hoda. Procedure uvježbavanja hoda. Praktično uvježbavanje hoda
XV nedjelja, pred.- Vitalne funkcije. Uvod. Facijalna muskulatura. Pokreti jezika. Gutanje. Poremećaji govora. Disanje Aktivnosti iz svakodnevnog života.
XV nedjelja, vježbe - Vitalne funkcije. Uvod. Facijalna muskulatura. Pokreti jezika. Gutanje. Poremećaji govora. Disanje. Aktivnosti iz svakodnevnog života
Opterećenje studentaNedjeljno 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura 2 sata predavanja 1 sat seminar 2 sata vježbi 3 sata samostalnog rada, uključujući konsultacije U semestru Nastava i završni ispit 8 x 16 = 128 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera) 8 x 2 = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet 6 x 30 = 180 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 36 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet) Struktura opterećenja 128 sati (nastava) + 16 sat (priprema) + 36 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastavePraćenje predavanja, seminara i vježbi. Izrada seminarskih radova. Aktivno učestvovanje u seminrskoj nastavi.
KonsultacijeNakon nastave, uz prethodni dogovor sa predmetnim nastavnikom.
Literatura1. Adler SS, Beckers D, Buck M: PNF u praksi: ilustrovani vodič. Klinika za rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović”, Tehniss, Beograd 2000. 2. Jović S: Neurorehabilitacija. Klinika za rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović”, Beograd 2004. 3. Mustur D. Nastavni tekstovi sa predavanja. Medicinski fakultet - Studijski program primijenjena fizioterapija, Igalo 2021.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa ukupno 5 poena (svaki rad maksimalno sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNema.
NapomenaNema.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / MUSKULOSKELETNA FIZIOTERAPIJA

Naziv predmeta:MUSKULOSKELETNA FIZIOTERAPIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4336Obavezan2125+4+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimanema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaSticanje visokospecijalizovanog teorijskog i praktičnog znanja u oblasti muskuloskeletne fizioterapije. Sticanje naprednog znanja o specifičnim muskuloskeletnim poremećajima, o metodologiji ocjene pacijenata sa muskuloskeletnim poremećajima, mehanizmu djelovanja i principima primjene odabranih fizioterapijskih intervencija i strategija korišćenih kod pacijenata sa muskuloskeletnim poremećajima. Sticanje naprednih vještina ocjene pacijenta primjenom osnovnih i specijalističkih metoda ocjene, sposobnosti izrade terapijskog plana i bezbedne primjene odabranih fizioterapijskih intervencija, evaluacije primijenjene fizioterapije i edukacije pacijenata sa različitim muskuloskeletnim poremećajima, uključujući složenije muskuloskeletne probleme i različita okruženja primjene fizioterapije.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon uspješno završenog modula moći da obavlja pregled, planiranje terapije, tretman, reevaluacija i nastavak tretmana kod bolesti i povreda muskuloskeltnog sistema, da radi edukaciju pacijenta u muskuloskeletnoj fizioterapiji, da izvodi individualni rad, rad sa grupom, učestvuje u izradi edukacionog materijala, da komunicira sa pacijentom, da radi u multidisciplinarnom timu.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaBožidarka Rakočević, dr sci.med - nastavnik Doc. dr sc. med. Dušan Mustur - nastavnik Andrea Vlaović, Mapp fizioterapije - saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vežbe, seminar, rad u maloj grupi, konsulatacije, metodičke vežbe, seminarski radovi, prezentacija pred grupom, metoda praktičnih aktivnosti studenta
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uloga i osobine fizioterapeuta specijaliste u oblasti muskuloskeletne fizioterapije. Proces kliničkog rasuđivanja i zaključivanja kod složenih muskuloskeletnih problema. Komunikacija sa pacijentom. Rad u multidisciplinarnom timu.
I nedjelja, vježbe - Uvežbavanje osnovnih postupaka muskuloskeletne ocjene. Postavljanje cilja, planiranje fizioterapije, primjena i kontrola fizioterapije. Vođenje dokumentacije.
II nedjelja, pred.-Pregled, planiranje terapije, tretman, reevaluacija i nastavak tretmana kod bolesti i povreda muskuloskeltnog sistema. Edukacija pacijenta u muskuloskeletnoj fizioterapiji. Individualni rad, rad sa grupom. Izrada edukacionog materijala.
II nedjelja, vježbe Pregled – ocjena pacijenta od strane fizioterapeuta, terapiski plan,ciljevi terapije, primjena terapije, evaluacija terapije. Edukacija pacijenta kroz individualni i grupni rad
III nedjelja, pred.- Osnove kliničke ocjene u muskuloskeltnoj fizioterapiji. Ocjena na nivou oštećenja, aktivnosti, učešća. Principi i tehnike fizioterapeutskog pregleda. Mjerne karakteristike kliničkih testova i mjera u muskuloskeletnoj fizioterapiji. Dopunske dijagnostičke metode u muskuloskeletnoj fizoterapiji.
III nedjelja, vježbe - Ocjena pacijenta u muskuloskeletnoj fizioterapiji, svojstva testova - mjerenja pri ocjeni pacijenta
IV nedjelja, pred.- Fizioterapijske tehnike, intervencije i programi u oblasti muskuloskeletne fizioterapije. Primjena različitih oblika terapijskih vježbi i fizikalnih modaliteta u muskuloskeletnoj fizioterapiji. Specijalna oprema i pomagala za hod. Najčešće korišćeni lijekovi u muskuloskeletnoj terapiji, dejstvo, nuzpojave, značaj za fizioterapeuta.
IV nedjelja, vježbe - Primjena fizioterapiskih tehnika u oblasti muskuloskeletne fizioterapije. Primjena opreme i pomagala za hod. Specijalne tehnike fizioterapije.
V nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji ramene regije. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za ramenu regiju, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima ramene regije.
V nedjelja, vježbe - Ocjena pacijenta kod poremećaja ramenog pojasa, terapiski plan. ciljevi izbor terapiskih procedura, ocjena primjenjene terapije, edukacija pacijenta. Stabilizacioni trening za rameni zglob.
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum
VI nedjelja, vježbe - I kolokvijum
VII nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji regije lakta i podlaktice. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za lakat i podlakticu, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima lakta i podlaktice.
VII nedjelja, vježbe - Pregled pacijenta kod muskuloskeletnog poremećaja lakta i podlaktice plan terapija,izbor i primjena, evaluacija i edukacija pacijenta
VIII nedjelja, pred.- Kritička procjena dokaza iz sistemskih pregleda terapijskih studija.Primjena dokaza iz sistemskih pregleda terapijskih studija u praksi fizioterapije. Muskuloskeletni poremećaji regije šake i ručnog zgloba. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za šaku i ručni zglob, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima šake i ručnog zgloba.
VIII nedjelja, vježbe - Pregled – ocjena pacijenta šake i ručnog zgloba,izbor i primjena terapiskih procedura izrada plana terapije,ocjena primjenjenih terapiskih procedura
IX nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji cervikalne i torakalne kičme. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za cervikalnu i torakalnu kičmu, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima cervikalne i torakalne kičme. Specijalne fizioterapijske tehnike i metode za cervikalnu kičmu.
IX nedjelja, vježbe - Pregled i ocjena pacijenta kod poremećaja cervikalne i torakalne kičme. Izbor i primjena terapiski procedura, ciljevi kao i edukacija pacijenta.
X nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji lumbalne kičme. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija lumbalnu kičmu, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima lumbalne kičme. Specijalne fizioterapijske tehnike i metode za lumbalnu kičmu.
X nedjelja, vježbe - Pregled i ocjena pacijenta izrada terapiskog plana, ciljevi, primjena terapiskih procedura. Stabilizacione vježbe za lumbalnu kičmu. Tehnika Dinamičke neuromuskularne stabilizacije.
XI nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji regije karlice i kuka. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za kuk i karlicu, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima karlice i kuka.
XI nedjelja, vježbe - Fizioterapeutski pregled pacijenta sa poremećajima regije karlice i kuka – ocjena, izrada fizioterapeutskog plana, izbor, ciljevi i primjena terapije, evaluacija terapije, i edukacija pacijenta.
XII nedjelja, pred.- II kolokvijum
XII nedjelja, vježbe - II kolokvijum
XIII nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji regije kolena. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za koleno, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima kolena.
XIII nedjelja, vježbe - Fizioterapeutska ocjena pacijenta sa poremećajima regije koljena, izbor, ciljevi, primjena fizioterapijskih procedura. Stabilizacioni trening i edukacija pacijenta.
XIV nedjelja, pred.- Muskuloskeletni poremećaji regije skočnog zgloba i kolena. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena odabranih fizoterapijskih intervencija za skočni zglob i stopalo, evaluacija fizioterapije, edukacija pacijenta sa muskuloskeletnim problemima skočnog zgloba i stopala.
XIV nedjelja, vježbe - Fizioterapeutski pregled pacijenta, izrada terapiskog plana, ciljevi terapije, primjena terapije, ocjena primjenjene terapije, edukacija pacijenta kod problema sa skočnim zglobom.
XV nedjelja, pred.- Poremećaji posturalnog balansa i hoda uzrokovani muskuloskeltnim bolestima i povredama. Ocjena pacijenta, izrada terapijskog plana, izbor i primjena fizoterapijskih tehnika za reedukaciju posturalnog balansa i hoda. Hronični muskuloskeletni bolni sindromi. Sveobuhvatna ocjena pacijenta sa hroničnim muskuloskeletnim bolom. Fizioterapija u menadžmentu hroničnog muskuloskeletnog bola. Kognitivno-bihejvioralni pristup.
XV nedjelja, vježbe - Ocjena balansa i hoda kao posledica oštećenja mišićnoskeletnog sistema, reedukacija hoda i balansa
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (16 sati) x 16 = 256 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (16) x 2 = 32 sata Ukupno opterećenje za predmet: 12 x 30 = 360 sati Struktura opterećenja: 256 sati (nastava i završni ispit) + 32 sata (priprema) + 72 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
12 kredita x 40/30=16 sati i 0 minuta
5 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
4 vježbi
7 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
16 sati i 0 minuta x 16 =256 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
16 sati i 0 minuta x 2 =32 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
12 x 30=360 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
72 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 256 sati i 0 minuta (nastava), 32 sati i 0 minuta (priprema), 72 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i vježbe, da se pripremaju za vježbe, da rade i predaju seminarske radove i da aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
KonsultacijeShodno dogovoru sa studentima pojedinačno ili po grupama.
LiteraturaRefshauge K, Gass E: Musculoskeletal Physiotherapy.Clinical Science and Evidence-Based Practice. Edinburgh: Butterworth & Heinemann, 2005. David C, Lloyd J: Rheumatological Physiotherapy. London: Mosby , 1999. Donatelli RA, Wooden MJ: Orthopaedic Physical Therapy. 4th ed., St Luis: Churchill Livingstone 2010. Palmer ML, Epler ME: Fundamentals of Musculoskeletal Assessment Techniques. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins,1998. Houglum AP: Therapeutic Exercise for Musculoskeletal Injuries. USA: Human Kinetics, 2005. Brimer MA, Moran ML: Clinical Cases in Phyѕical Therapy. Edinburgh: Butterworth & Heinemann, 2004. Mihajlović V. Terapijski fizikalni modaliteti. Podgorica: Unireks, 2011.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa ukupno 5 poena (svaki rad maksimalno sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNema
NapomenaNema
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / KARDIOPULMONALNA FIZIOTERAPIJA

Naziv predmeta:KARDIOPULMONALNA FIZIOTERAPIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4338Obavezan2125+4+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaStudenti treba da upoznaju i da savldaju fizioterapijsku evaluaciju, tehniku i menadžment kardiovaskularnih i respiratornih bolesti.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Pokazuje, i u kliničkoj praksi koristi, osnovno znanje o složenim poremećajima kardiovaskularnog i respiratornog sistema, njihovoj kliničkoj prezentaciji i uticaju na aktivnost, učešće i kvalitet života pacijenta 2.Sprovodi odgovarajući pregled pacijenta koristeći odabrane postupke mjerenja i testiranja koji se koriste u fizioterapijskoj ocjeni pacijenata sa kardiopulmonalnom disfunkcijom, tumači i analizira rezultate ocjene 3.Predlaže, obrazlaže i sprovodi bezbjedne, na dokazima zasnovane, fizioterapijske intervencije namijenjene pacijentima sa kardiorespiratornim poremećajima 4.Prati i evaluira efikasnost fizioterapijskih intervencija i po potrebi vrši izmjene terapijskog plana 5.U ocjeni pacijenta, izboru i evaluaciji rezultata fizioterapije koristi napredne vještine kliničkog prosuđivanja i pristup zasnovan na dokazima 6.Razumije uloge multidisciplinarnog tima u liječenju i rehabilitaciji kardiopulmonalnih pacijenata i prepoznaje mjesto i ulogu fizioterapeuta u timu
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Emilija Nikolić – nastavnik; Radoman Borović – viši stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, seminari i vježbe. Izrada seminarskih radova. Aktivno učestvovanje u seminrskoj nastavi: Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Fiziologija i patofiziologija kardiovaskularnog i respiratornog sistema
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Bazični koncepti u kardiovaskularnoj i respiratornoj fizioterapiji
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Evaluacija u kardiovaskularnoj fizioterapiji
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Evaluacija u respiratornoj fizioterapiji
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Tehnike u kardiovaskularnoj fizioterapiji
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum. Tehnike u respiratornoj fizioterapiji
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Tehnike u respiratornoj fizioterapiji
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Fizioterapijski menadžment kardiovaskulranih bolesti. Angina pektoris. Nestabilna angina pektoris
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Infarkt miokarda
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Fizioterapija nakon operacija na srcu
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- II kolokvijum. Oboljenja krvnih i limfnih sudova
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Fizioterapijski menadžment respiratornih bolesti. Astma
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Hronični opstruktivni bronhitis. Cistična fibroza pluća. Bronhiektazije. Emnfizem. Peluralni eksudat
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Rak pluća. Profesionalne bolesti pluća
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Operacije na grudnom košu. Implikacije oboljenja drugih organa i sistema na respiraciju
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (16 sati) x 16 = 256 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (16) x 2 = 32 sata Ukupno opterećenje za predmet: 12 x 30 = 360 sati Struktura opterećenja: 256 sati (nastava i završni ispit) + 32 sata (priprema) + 72 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
12 kredita x 40/30=16 sati i 0 minuta
5 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
4 vježbi
7 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
16 sati i 0 minuta x 16 =256 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
16 sati i 0 minuta x 2 =32 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
12 x 30=360 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
72 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 256 sati i 0 minuta (nastava), 32 sati i 0 minuta (priprema), 72 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i vježbe, da se pripremaju za vježbe, da rade i predaju seminarske radove i da aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
Konsultacije
LiteraturaSmith M, Ball V: Cardiovascular/Respiartory Physiotherapy. Philadelphia: Mosby, 1998. De Turk WE, Cahalin LC: Cardiovascular and Pulmonary Physical Therapy: Evdence Based Approach. McGraw Hill Professional, 2004. P. Anđelić: Rehabilitacija srčanih bolesnika, Naučna knjiga, Beograd, 1992. M. Popović i S. Jović: Kineziterapija respiratornih poremećaja, »15. februar«, Beograd, 1995.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje– pohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa ukupno 5 poena (svaki rad sa 2,5 poena); – 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / SPORTSKA FIZIOTERAPIJA

Naziv predmeta:SPORTSKA FIZIOTERAPIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4340Obavezan2125+4+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaStudenti treba da upoznaju i da savladaju fizikalni menadžment povreda muskuloskeletnih struktura u sportu, kao i fizikalni menadžment regionalnih povreda u sportu.
Ishodi učenjaStudent: 1.Poznaje i objašnjava faktore koji dovode do sportskih povreda i demonstrira savremeno razumijevanje rehabilitacionih principa kod čestih sportskih povreda 2.Opisuje fiziološke procese povezane sa zacjeljenjem tkiva tetiva, ligamenata i mišića, objašnjava djelovanje fizioterapijskih tehnika i modaliteta koji pozitivno utiču na proces zacjeljenja 3.Prepoznaje karakteristike i mehanizme nastanka najčešćih sportskih povreda i klasifikuje sportske povrede na osnovu simptoma i znakova, razvoja i toka 4.Sprovodi fizioterapeutski pregled koristeći prethodno stečena znanja iz funkcionalne anatomije i kineziologije; pokazuje sposobnost da formuliše odgovarajući plan fizioterapije za akutne ili hronične sportske povrede, 5.Primjenjuje odabrane fizioterapijske intervencije, prati, po potrebi mijenja, i evaluira efekte primijenjene fizioterapije 6.Pokazuje razumijevanje uloge i granica djelovanja fizioterapeuta u okviru multidisciplinarne rehabilitacije povrijeđenih sportista.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Dragan Radovanović-nastavnik; dr sc. Vesna Samardžić - stručni saradnik (dr)
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, seminari i vježbe. Izrada seminarskih radova. Aktivno učestvovanje u seminrskoj nastavi. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Biomehanički principi i sportske povrede. Psihološki stres i sportske povrede.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Fizikalni menadžment. Vježbe fleksibilnosti. Vježbe jačanja. Pliometričke vježbe.
II nedjelja, vježbe Analiza biomehanike sportskih povreda. Demonstracija i uvježbavanje različitih modaliteta terapijskih vježbi fleksibilnosti, jačanja i vježbi pliometrijskog treninga. Uvođenje progresije. Pravila za trening.
III nedjelja, pred.- Proprioceptivne vježbe. Mobilizacija i trakcija. Tejping u sportu. Sportska masaža.
III nedjelja, vježbe - Tehnike sportske masaže, frikciona masaža i mekotkivna mobilizacija, mobilizacija ožiljka i fascije, mobilizacija i trakcija zglobova, demonstracija i uvježbavanje.
IV nedjelja, pred.- Fizikalni modaliteti. Lekovi i ergogena pomoćna sredstva u sportu.
IV nedjelja, vježbe - Primjena modaliteta fizikalne terapije. Primjena kineziotejpinga u sportu. Demonstracija i uvježbavanje.
V nedjelja, pred.- Fizikalni menadžment povreda muskuloskeletnih struktura u sportu. Mišići. Tetive. Ligamenti. Sinovijalne zglobne strukture. Kosti. Živci.
V nedjelja, vježbe - Demonstracija i uvježbavanje fizikalnog menadžmenta povreda mišića, tetiva, ligamenata, sinovije zgloba, kostiju i živaca u sportu.
VI nedjelja, pred.- Povrede u sportu usljed prenaprezanja. Stres frakture.
VI nedjelja, vježbe - Povrede prenaprezanja i stres frakture, prepoznavanje osobenosti povreda, uzimanje istorije, fizioterapeutska procjena, rehabilitacioni program, uvježbavanje modaliteta vježbi.
VII nedjelja, pred.- Fizikalni menadžment regionalnih povreda u sportu. Rame.
VII nedjelja, vježbe - Menadžment povreda ramena u sportu.
VIII nedjelja, pred.- Lakat. Ručje i šaka.
VIII nedjelja, vježbe - Menadžment povreda lakta, ručja i šake u sportu.
IX nedjelja, pred.- Kičma.
IX nedjelja, vježbe - Menadžment povreda kičme u sportu.
X nedjelja, pred.- Karlica. Natkoljenica kuk i prepona.
X nedjelja, vježbe - Menadžment povreda natkoljenice, kuka i prepone u sportu.
XI nedjelja, pred.- Koljeno. Patelofemoralni zglob.
XI nedjelja, vježbe - Menadžment povreda koljena i patelofemoralnog zgloba.
XII nedjelja, pred.- Potkoljenica. Skočni zglob i stopalo.
XII nedjelja, vježbe - Menadžment povreda potkoljenice, skočnog zgloba i stopala.
XIII nedjelja, pred.- Povrede djece i adolescenata u sportu.
XIII nedjelja, vježbe - Menadžment povreda djece i adolescenata u sportu.
XIV nedjelja, pred.- Povrede sportistkinja.
XIV nedjelja, vježbe - Menadžment povreda sportistkinja.
XV nedjelja, pred.- Povrede specifične za pojedine sportove.
XV nedjelja, vježbe - Menadzment povreda specifičnih za pojedine sportove.
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (16 sati) x 16 = 256 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (16) x 2 = 32 sata Ukupno opterećenje za predmet: 12 x 30 = 360 sati Struktura opterećenja: 256 sati (nastava i završni ispit) + 32 sata (priprema) + 72 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
12 kredita x 40/30=16 sati i 0 minuta
5 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
4 vježbi
7 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
16 sati i 0 minuta x 16 =256 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
16 sati i 0 minuta x 2 =32 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
12 x 30=360 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
72 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 256 sati i 0 minuta (nastava), 32 sati i 0 minuta (priprema), 72 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i vježbe, da se pripremaju za vježbe, da rade i predaju seminarske radove ida aktivno učestvuju u seminarskoj nastavi.
KonsultacijeKonsultacije se organizuju prema potrebi.
Literatura1. Kolt GS, Snyder-Mackler L: Physical Therapies in Sport and Exercise. Churchill Livingstone 2003. 2. Andrews JR, Harrelson GL, Wilk KE: Physical Rehabilitation of the Injuried Athlete. Sanuders 2004. 3. Bull RC: Handbook of Sports Injuiries. MC Graw−Hill 1999. 4. Fritz S: Sports & Exercise Massage: Comprehensive Care in Athletics, Fitness & Rehabilitation. Mosby, 2005. 5. Perrin DH: Athletic Taping and Bracing. Human Kinetics 2005. 6. D. Banović i ost.: Sportske povrede. Beograd: Medicinska knjiga, 1993.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjePohađanje i praćenje predavanja i vježbi ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; 2 seminarska rada se ocjenjuje maksimalno sa ukupno 5 poena (svaki rad maksimalno sa 2,5 poena); 2 kolokvijuma se ocjenjuju maksimalno sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum maksimalno sa 20 poena); završni ispit se ocjenjuje maksimalno sa 50 poena; prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena
Posebne naznake za predmetNema
NapomenaNema
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / SPECIJALISTIČKI RAD

Naziv predmeta:SPECIJALISTIČKI RAD
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
4342Obavezan28+6+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
8 kredita x 40/30=10 sati i 40 minuta
0 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
6 vježbi
4 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
10 sati i 40 minuta x 16 =170 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
10 sati i 40 minuta x 2 =21 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
8 x 30=240 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
48 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 170 sati i 40 minuta (nastava), 21 sati i 20 minuta (priprema), 48 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / JAVNO ZDRAVLJE

Naziv predmeta:JAVNO ZDRAVLJE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8086Obavezan143++0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaPružanje bazičnih znanja o prioritetnim područjima javnog zdravlja gdje je unaprjeđenje zdravlja i kvaliteta života moguće, kao i o osnovnim programima i aktivnostima iz domena javnog zdravlja. Upoznavanje sa mjestom i ulogom fizioterapeuta u zdravstvenom sistemu, kao i ulogom fizioterapeuta u promociji zdravlja i prevenciji najčešćih poremećaja zdravlja.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon uspješno završenog modula moći da analizira definicije zdravlja, razmatra i razlikuje odrednice zdravlja i bolesti, evaluira značaj zdravog načina života. Očekuje se da će student pokazivati znanje o značaju hroničnih bolesti i sledstveno poznavati preventivne mjere za prevenciju i kontrolu istih, objašnjava principe promocije zdravlja i prevencije bolesti, poznaje ulogu fizioterapeuta u ovoj oblasti zdravstvene zaštite. Da će pokazivati znanja, vještine i stavove potrebne za ocjenu potreba, planiranje, organizaciju i primjenu preventivih intervencija i programa za pojedince ili posebne populacije. Da će shvatiti značaj timskog rada poštujući oblasti kompetencija i odgovornosti svoje i drugih zdravstvenih profesija.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf dr Boban Mugoša Prim. dr sci. med. dr Sanja Medenica
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja i seminari. Izrada seminarskih radova. Učenje za kolokvijume i završni ispit.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u javno zdravlje.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Javnozdravstvena istraživanja.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Javnozdravstvena politika.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Javnozdravstvene intervencije i zdravstveni sistem.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Zdravstvene potrebe i očekivanje zajednice. Podjela seminarskih radova.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Prevencija i kontrola zaraznih bolesti.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Prevencija i kontrola nezaraznih bolesti i povreda.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Fizioterapija u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Fizioterapija u prevenciji šećerne bolesti.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- II kolokvijum.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Fizioterapija u prevenciji gojaznosti.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Fizioterapija u zdravstvenom sistemu
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Fizioterapija u zajednici.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Promocija i podrška zdravim stilovima života Završni ispit
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (5 sati i 20 minuta) x 16 = 85 sati i 20 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (5 sati i 20 minuta) = 10 sati i 40 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 4 x 30 = 120 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava) + 10 sati i 40 minuta (priprema) + 24 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu i pripremaju seminarske radove i da aktivno učestvuju u nastavi.
KonsultacijePosle svakog predavanja i po dogovoru.
Literatura1. Penechon D, Guest C, Melzer D, Gray JAG. Oxford handbook of public health practice. Oxford University Press, 2001. 2. Dovijanić P, Janjanin M, Gajić I, Radonjić V, Đorđević S, Borjanović S. Socijalna medicina sa higijenom i epidemiologijom. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1995. 3. Dinko Puntarić, Darko Ropac, Anamarija Jurčev Savičević i suradnici. Javno zdravstvo.Medicinska naklada, Zagreb, 2015. ISBN 978-953-176-647-0 4. Nastavni tekstovi sa predavanja.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje – pohađanje i praćenje predavanja ocjenjuje se maksimalno sa 5 poena; – 1 seminarski rad se ocjenjuje sa maksimalno 5 poena ; – 2 kolokvijuma se ocjenjuju sa ukupno 40 bodova (svaki kolokvijum sa 20 poena); – završni ispit se ocjenjuje sa 50 poena; – prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNema
NapomenaNema
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / KLINIČKA PRAKSA I

Naziv predmeta:KLINIČKA PRAKSA I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8637Obavezan15+6+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za obavljanje kliničke prakse.
Ciljevi izučavanja predmetaKlinička praksa usmjerava studente ka budućoj profesiji, povezuje teoriju s praktičnim radom i omogućava studentima da steknu profesionalne i kliničke kompetencije i vještine.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Primijenjuje znanje iz anatomije, fiziologije, patologije i kliničke slike poremećaja tjelesnih sistema 2.Pokazuje znanje o fizioterapiji različitih poremećaja i sposobnost da prethodno stečena znanja integriše sa kliničkom slikom poremećaja tjelesnih sistema 3.Integriše i primjenjuje fizioterapijske vještine iz različitih oblasti (muskuloskeletna, neurološka, kardiološka, pulmološka, sportska, gerijatrijska, pedijatrijska) na različite uslove primjene fizioterapije 4.Planira i sprovodi kompletnu fizioterapeutsku ocjenu pacijenta, tumači i analizira nalaze ocjene, razvija i primijenjuje bezbedne, na dokazima zasnovane fizioterapijske intervencije, prati i evaluira njihovu efikasnost 5.Pokazuje razumijevanje mjera ishoda i mjernih karakteristika instrumenata za mjerenje ishoda kao što su valjanost i pouzdanost 6.Pokazuje efikasnu primjenu preventivnih strategija i edukacije pacijenta 7.Sposobnost vođenja jasne, sažete i čitljive fizioterapeutske dokumentacije
Ime i prezime nastavnika i saradnikaMr. sc Nadica Bojičić- stručni saradnik; SpApp Jelena Bulatović- stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaKliničku praksu studenti obavljaju u radu s bolesnicima u kliničkim uslovima - na odjeljenjima, u kabinetima i laboratorijama nastavnih baza Fakulteta.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -  U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe -U radu sa pacijentima studenti unapređuju/uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju). Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičku aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. • Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (6,66 sati) x 16 = 106,56 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (6,66 sati) x 2 = 13,32 sata Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Struktura opterećenja: 106,56 sati (nastava i završni ispit) + 13,32 sata (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
0 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
6 vježbi
0 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju kliničku praksu i vode dnevnik kliničke prakse i fizioterapeutsku dokumentaciju
KonsultacijeOdržavaju se po potrebi.
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKlinička praksa se ocjenjuje sa „ZAVRŠIO” / „NIJE ZAVRŠIO” na osnovu pripremljenosti za rad u kliničkoj praksi, redovnosti pohađanja kliničke prakse, angažovanja u radu s bolesnicima, stečenih stručnih kompetencija i kliničkih znanja i vještina, prikaza pacijenata, dnevnika kliničke prakse i vođenja fizioterapeutske dokumentacije.
Posebne naznake za predmetKlinička praksa se obavlja u grupama od 4 do 5 studenata.
NapomenaStudenti su dužni da se prije početka i nakon završetka prakse jave radi rasporeda i evidencije prisustva.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / KLINIČKA PRAKSA I

Naziv predmeta:KLINIČKA PRAKSA I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8637Obavezan15+6+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za obavljanje kliničke prakse.
Ciljevi izučavanja predmetaKlinička praksa usmjerava studente ka budućoj profesiji, povezuje teoriju s praktičnim radom i omogućava studentima da steknu profesionalne i kliničke kompetencije i vještine.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Primijenjuje znanje iz anatomije, fiziologije, patologije i kliničke slike poremećaja tjelesnih sistema 2.Pokazuje znanje o fizioterapiji različitih poremećaja i sposobnost da prethodno stečena znanja integriše sa kliničkom slikom poremećaja tjelesnih sistema 3.Integriše i primjenjuje fizioterapijske vještine iz različitih oblasti (muskuloskeletna, neurološka, kardiološka, pulmološka, sportska, gerijatrijska, pedijatrijska) na različite uslove primjene fizioterapije 4.Planira i sprovodi kompletnu fizioterapeutsku ocjenu pacijenta, tumači i analizira nalaze ocjene, razvija i primijenjuje bezbedne, na dokazima zasnovane fizioterapijske intervencije, prati i evaluira njihovu efikasnost 5.Pokazuje razumijevanje mjera ishoda i mjernih karakteristika instrumenata za mjerenje ishoda kao što su valjanost i pouzdanost 6.Pokazuje efikasnu primjenu preventivnih strategija i edukacije pacijenta 7.Sposobnost vođenja jasne, sažete i čitljive fizioterapeutske dokumentacije
Ime i prezime nastavnika i saradnikaMr. sc Nadica Bojičić- stručni saradnik; SpApp Jelena Bulatović- stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaKliničku praksu studenti obavljaju u radu s bolesnicima u kliničkim uslovima - na odjeljenjima, u kabinetima i laboratorijama nastavnih baza Fakulteta.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -  U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe -U radu sa pacijentima studenti unapređuju/uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju). Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičku aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. • Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu, gerijatrijsku, pedijatrijsku i sportsku patologiju).  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika primjenom osnovnih metoda fizioterapeutske ocjene i specijalnih testova za ocjenu specifičnih kliničkih stanja i evaluiraju rezultate fizioterapije.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja.  U okviru prakse studenti stiču napredne vještine u primjeni terapijskih vježbi, manuelnih tehnika i fizikalnih terapijskih modaliteta  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (6,66 sati) x 16 = 106,56 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (6,66 sati) x 2 = 13,32 sata Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Struktura opterećenja: 106,56 sati (nastava i završni ispit) + 13,32 sata (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
0 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
6 vježbi
0 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju kliničku praksu i vode dnevnik kliničke prakse i fizioterapeutsku dokumentaciju
KonsultacijeOdržavaju se po potrebi.
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKlinička praksa se ocjenjuje sa „ZAVRŠIO” / „NIJE ZAVRŠIO” na osnovu pripremljenosti za rad u kliničkoj praksi, redovnosti pohađanja kliničke prakse, angažovanja u radu s bolesnicima, stečenih stručnih kompetencija i kliničkih znanja i vještina, prikaza pacijenata, dnevnika kliničke prakse i vođenja fizioterapeutske dokumentacije.
Posebne naznake za predmetKlinička praksa se obavlja u grupama od 4 do 5 studenata.
NapomenaStudenti su dužni da se prije početka i nakon završetka prakse jave radi rasporeda i evidencije prisustva.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Medicinski fakultet / Fizioterapija / KLINIČKA PRAKSA II

Naziv predmeta:KLINIČKA PRAKSA II
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8638Obavezan210+11+0
Studijski programi za koje se organizujeFizioterapija
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za obavljanje kliničke prakse.
Ciljevi izučavanja predmetaKlinička praksa usmjerava studente ka budućoj profesiji, povezuje teoriju s praktičnim radom i omogućava studentima da steknu profesionalne i kliničke kompetencije i vještine.
Ishodi učenjaOčekuje se da će student nakon položenog ispita iz ovog predmeta moći da: 1.Primijenjuje znanje iz anatomije, fiziologije, patologije i kliničke slike poremećaja tjelesnih sistema 2.Pokazuje znanje o fizioterapiji različitih poremećaja i sposobnost da prethodno stečena znanja integriše sa kliničkom slikom poremećaja tjelesnih sistema 3.Integriše i primjenjuje fizioterapijske vještine iz različitih oblasti (muskuloskeletna, neurološka, kardiološka, pulmološka, sportska, gerijatrijska, pedijatrijska) na različite uslove primjene fizioterapije 4.Planira i sprovodi kompletnu fizioterapeutsku ocjenu pacijenta, tumači i analizira nalaze ocjene, razvija i primijenjuje bezbedne, na dokazima zasnovane, fizioterapijske intervencije, prati i evaluira njihovu efikasnost 5.Pokazuje razumijevanje mjera ishoda i mjernih karakteristika instrumenata za mjerenje ishoda kao što su valjanost i pouzdanost 6.Pokazuje efikasnu primjenu preventivnih strategija i edukacije pacijenta 7.Pokazuje sposobnost vođenja jasne, sažete i čitljive fizioterapeutske dokumentacije
Ime i prezime nastavnika i saradnikaMr. sc Nadica Bojičić, stručni saradnik; Mr. sc Gorica Bojičić, stručni saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaKliničku praksu studenti obavljaju u radu s bolesnicima u kliničkim uslovima - na odjeljenjima, u kabinetima i laboratorijama nastavnih baza Fakulteta.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe - U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine. Klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju. Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti, elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Studenti ocjenjuju snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i ravnotežu, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju aspekt mogućnosti, izdržljivosti i koordinacije, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. • Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja, Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. Unapređuju vještine komunikacije sa pacijentima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe - U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine. Klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju. Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti, elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Studenti ocjenjuju snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i ravnotežu, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju aspekt mogućnosti, izdržljivosti i koordinacije, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. • Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja, Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. Unapređuju vještine komunikacije sa pacijentima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe - U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine. Klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju. Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti, elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Studenti ocjenjuju snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i ravnotežu, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju aspekt mogućnosti, izdržljivosti i koordinacije, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. • Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja, Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. Unapređuju vještine komunikacije sa pacijentima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe - U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine. Klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju. Osnovne vještine koje u okviru prakse uče uključuju terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti, elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Studenti ocjenjuju snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i ravnotežu, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju aspekt mogućnosti, izdržljivosti i koordinacije, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. • Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja, Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. Unapređuju vještine komunikacije sa pacijentima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima.
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe - Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju. • Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, čanovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima. Osnovne vještine koje u okviru prakse u radu sa pacijentima uvežbavaju uključuju: terapijske vježbe, manuelne tehnike i fizikalne modalitete iz oblasti elektroterapije, magnetoterapije, sonoterapije, fototerapije, termoterapije i hidroterapije. Na praksi studenti vrše fizioterapeutski pregled,procjenjuju: snagu mišića, mjere obim pokreta, mjere obim i dužinu ekstremiteta, vrše ostala antropometrijska mjerenja, procjenjuju držanje, hod i balans, procjenjuju fizičke aktivnosti, procjenjuju izdržljivost, koordinaciju, procjenjuju razvoj motorike, koriste specijalne ciljane testove za evaluaciju određenih patoloških stanja. Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. U radu sa pacijentima studenti uvježbavaju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju kliničkih problema i uče fizioteraputske vještine (klinički problemi posebno se odnose na muskuloskeletnu, neurološku, kardiovaskularnu i respiratornu patologiju).
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe - U radu s bolesnicima studenti unapređuju kliničko prosuđivanje, učestvuju u rješavanju složenijih kliničkih problema i stiču napredne fizioteraputske vještine.  Klinički problemi predominantno se odnose na izborni stručni predmet.  Učestvuju u osmišljavanju terapijskog programa za bolesnike sa složenijim kliničkim problemima poštujući kontraindikacije i elemente doziranja. .  Vrše sveobuhvatnu ocjenu bolesnika i evaluiraju rezultate fizioterapije  Vrše edukaciju bolesnika i članova njihove porodice.  Učestvuju u radu multidisciplinarnog tima za rehabilitaciju.  Unapređuju vještine komunikacije s bolesnicima, članovima njihove porodice i članovima rehabilitacionog tima
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (13,33 sati) x 16 = 213,28 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): (13,33 sati) x 2 = 26,66 sati Ukupno opterećenje za predmet: 10 x 30 = 300 sati Struktura opterećenja: 213,28 sati (nastava i završni ispit) + 26,66 sati (priprema) + 50 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
10 kredita x 40/30=13 sati i 20 minuta
0 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
11 vježbi
2 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
13 sati i 20 minuta x 16 =213 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
13 sati i 20 minuta x 2 =26 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
10 x 30=300 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
60 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 213 sati i 20 minuta (nastava), 26 sati i 40 minuta (priprema), 60 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju kliničku praksu i vode dnevnik kliničke prakse i fizioterapeutsku dokumentaciju
KonsultacijeOdržavaju se po potrebi.
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKlinička praksa se ocjenjuje sa „ZAVRŠIO” / „NIJE ZAVRŠIO” na osnovu pripremljenosti za rad u kliničkoj praksi, redovnosti pohađanja kliničke prakse, angažovanja u radu s bolesnicima, stečenih stručnih kompetencija i kliničkih znanja i vještina, prikaza pacijenata, dnevnika kliničke prakse i vođenja fizioterapeutske dokumentacije.
Posebne naznake za predmetKlinička praksa se obavlja u grupama od 4 do 5 studenata.
NapomenaStudenti su dužni da se prije početka i nakon završetka prakse jave radi rasporeda i evidencije prisustva.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena