Osnovne informacije




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Muzička akademija – Univerzitet Crne Gore

O fakultetu

Muzička akademija na Cetinju osnovana je 1980. godine u tadašnjem Titogradu, kao jedan od fakulteta Univerziteta „Veljko Vlahović“, danas Univerziteta Crne Gore. Trenutno je smještena u istorijski značajnoj zgradi nekadašnjeg Engleskog poslanstva, u samom srcu Prijestonice – Cetinja.

Kao jedina visokoobrazovna institucija u oblasti muzike u Crnoj Gori, Muzička akademija ima ključnu obrazovnu, kulturnu i društvenu misiju. Njen obrazovni program zasniva se na savremenim tokovima muzičke pedagogije, izvođačke prakse i teorije muzike. Obrazuje mlade umjetnike, pedagoge i stvaraoce spremne da, u skladu sa evropskim standardima, doprinesu kulturnom razvoju Crne Gore i regiona.

Na Muzičkoj akademiji se realizuju osnovne i master studije na sljedećim studijskim programima:
- Opšta muzička pedagogija
- Izvođačke umjetnosti (klavir, gudački instrumenti, duvački instrumenti, gitara, harmonika)

Studijski programi kombinuju teorijska znanja sa intenzivnom praktičnom nastavom, čime se podstiče razvoj umjetničkih vještina i individualnog izraza. Studenti tokom studija aktivno učestvuju u brojnim koncertnim aktivnostima, projektima i međunarodnim razmjenama.

Misija

Misija Muzičke akademije kao obrazovno umjetničke  jedinice je da nastavnim sadržajem, prateći savremene tokove muzičke pedagogije i dostignuća u oblasti muzičke umjetnosti  obrazuje mlade i kvalitetne kadrove, sposobne da umjetničkim radom i muzičkim stvaralaštvom  pomažu razvoj svoje zemlje i regiona u skladu sa savremenim evropskim trendovima.

Misija Muzičke akademije je da širi i unapređuje znanje, učenje i vještine, uz punu otvorenost za saradnju sa sličnim i drugim institucijama i subjektima iz neposrednog i šireg okruženja.

Kroz savremene studijske programe, praktičan rad i saradnju sa brojnim institucijama, misija akademije je da studenti stiču znanja i vještine potrebne za uspjeh u izvođačkoj, pedagoškoj i istraživačkoj sferi. Istovremeno predstavlja važan akter u oblikovanju kulturnih politika i očuvanju muzičkog identiteta Crne Gore.

U cilju realizacije svoje misije, Muzička akademija će:

  • Biti orijentisana prema prioritetnim društvenim potrebama vremena u kojem ostvaruje svoju misiju;
  • Biti otvorena za sve studente i osoblje, isključivo na osnovu njihovih zasluga i sposobnosti, bez obzira na njihova politička, religiozna i druga ubjeđenja, rasno, nacionalno ili socijalno porijeklo, ili druge moguće različitosti;
  • Biti posvećena očuvanju i razvoju multikulturalnog i multietničkog društva u Crnoj Gori, definišući svoj razvoj u smjeru regionalne i šire perspektive;
  • Pružati širok spektar studijskih programa u umjetnosti, podržanim efikasnim metodima obučavanja i prenosa profesionalnih znanja i vještina, kao i istraživanjima u skladu sa tekućim stepenom akademskog i kulturnog razvoja;
  • Razvijati permanentno i kontinuirano obrazovanje;
  • Razvijati i promovisati dostignuća istraživanja u naučnim oblastima, kao i dostignuća i kreativnost u oblastima umjetnosti;
  • Biti preduzimljiva u podsticanju društvene i ekonomske primjene vrhunskih dostignuća iz oblasti svoje djelatnosti;
  • Stvarati okruženje podsticajno za razvoj sposobnosti osoblja akademije, polazeći od toga da je to jedan od osnovnih preduslova za uspješno ispunjenje misije.

Istorijat i razvoj

Od osnivanja 1980. godine, Muzička akademija je iznjedrila brojne generacije istaknutih izvođača, profesora, kompozitora i teoretičara, koji su danas nosioci muzičkog i kulturnog života u Crnoj Gori i šire. Tokom decenija, Muzička akademija je prošla kroz značajne razvojne faze: proširena je paleta studijskih programa, modernizovana je nastava, unaprijeđena infrastruktura, te uspostavljena intenzivna međunarodna saradnja.

Poseban doprinos razvoju Muzičke akademije dale su aktivnosti iz oblasti umjetničke produkcije i naučno-istraživačkih oblasti, koje su imale i širok društveni odjek. Među njima se izdvajaju:

  • Festival Music in ME - međunarodni festival koji povezuje umjetnike, studente i mlade talente, okuplja vrhunske muzičare iz Crne Gore i inostranstva, studente i mlade talente iz Crne Gore, regiona i Evrope, predstavlja prostor za umjetničku razmjenu, edukaciju i istraživanje raznovrsnih muzičkih tradicija. 
  • SIMPED - međunarodni simpozijum iz oblasti muzičke pedagogije 
  • SOLFEST -  međunarodni festival, koji  okuplja učenike osnovnih muzičkih škola iz Crne Gore i regiona sa ciljem veće afirmacije solfeđa kao bazičnog predmeta na svim novoima muzičkog školovanja, razvijanje ljubavi prema ovom predmetu, dodatni podsticaj učenicima koji pokazuju dobre rezultate iz predmeta solfeđo, kao i afirmacije nastavnika solfeđa.
  • Festival “Espressivo”, međunarodni muzički festival  koji je Cetinje pretvorio u regionalni centar muzičkog stvaralaštva kroz koncerte, radionice i saradnje sa domaćim i stranim umjetnicima.
  • Međunarodno pijanističko takmičenje “Manja”, osnovano u čast profesorke i osnivačice Akademije – Manje Vulić Radulović. Takmičenje je prvi put održano 2012. godine i afirmisalo se kao značajna platforma za promociju mladih pijanista iz zemlje i inostranstva.

Pravni status i akreditacija

Muzička akademija Univerziteta Crne Gore funkcioniše kao zakonom priznata i u potpunosti akreditovana visokoobrazovna ustanova, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju Crne Gore. Akademija redovno prolazi kroz proces reakreditacije, čime potvrđuje kvalitet svojih studijskih programa i institucionalnog djelovanja.

Doprinos razvoju muzičkog obrazovanja i kulturnih politika

Kao najviša obrazovna institucija u oblasti muzike u Crnoj Gori, Muzička akademija Univerziteta Crne Gore ima višeslojnu i izuzetno značajnu savjetodavnu i razvojnu ulogu u kreiranju obrazovnih i kulturnih politika. Akademija aktivno učestvuje u kreiranju i unapređenju sistema muzičkog obrazovanja, očuvanju muzičkog nasljeđa, te razvoju umjetničkog i naučnog kadra koji oblikuje savremenu crnogorsku kulturnu scenu.

U saradnji sa ključnim institucijama kao što su Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo kulture i medija i Centar za stručno obrazovanje, Akademija predstavlja važnog partnera u donošenju strateških odluka, posebno kada je riječ o reformama nastavnih planova i programa u osnovnom, srednjem i visokom muzičkom obrazovanju. Njeni stručnjaci redovno učestvuju u izradi pedagoških standarda i smjernica koje omogućavaju bolje uslove za rad i razvoj muzičkih škola širom zemlje. Kroz saradnju sa Muzičkim centrom Crne Gore studenti Muzičke akademije stiču dragocjeno praktično iskustvo. Zajednički projekti, koncerti, festivali i edukativni programi, ove dvije institucije povezuju profesionalnu scenu i akademsku zajednicu. 

Takođe, Muzička akademija pruža stručnu podršku u profesionalnom usavršavanju nastavnog kadra, nudeći razne oblike dodatne edukacije, seminara i radionica. Mnogi bivši studenti Muzičke akademije danas su priznati pedagozi i dirigenti u muzičkim školama i kulturnim institucijama u zemlji i inostranstvu.

Pored obrazovne uloge, Akademija ima važnu funkciju u očuvanju i promociji muzičkog nasljeđa Crne Gore. Kroz umjetničke projekte, naučna istraživanja, edicije i koncerte institucija kontinuirano doprinosi valorizaciji tradicionalne i savremene muzičke baštine. Na taj način, Muzička akademija ne samo da obrazuje buduće umjetnike, već i oblikuje svijest o značaju muzičke kulture kao dijela šireg kulturnog identiteta države.

Kao međunarodno prepoznatljiva obrazovna i umjetnička institucija, Muzička akademija takođe ostvaruje značajne međunarodne saradnje kroz partnerske projekte, razmjene i učešće u evropskim obrazovnim i kulturnim inicijativama. Ova otvorenost ka svijetu dodatno jača njen uticaj u domaćem kontekstu, omogućavajući da savremeni standardi i inovativni pristupi postanu dostupni i crnogorskom sistemu obrazovanja i kulture.

U vremenu sve bržih društvenih i tehnoloških promjena, uloga Muzičke akademije jeste očuvanje kulturnog identiteta Crne Gore i stvaranju kvalitetnog muzičkog obrazovanja za sve generacije.

Međunarodna saradnja i projekti

Muzička akademija kontinuirano učestvuje u međunarodnim projektima i programima mobilnosti kao što su Erasmus+, CEEPUS i Kreativna Evropa, koji studentima i nastavnom osoblju omogućavaju razmjenu znanja, stručnu specijalizaciju i povezivanje sa partnerima iz cijele Evrope. Ovi programi dodatno obogaćuju nastavni proces, promovišu interkulturalnost i doprinose boljoj međunarodnoj prepoznatljivosti Akademije.

Broj posjeta : 531



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.