Na Elektrotehničkom fakultetu predstavljen pilot projekat dualnog obrazovanja potencijalnim poslodavcima




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore prije godinu je započeta realizacija ERASMUS+ projekta DUALMON. Ovim projektom je planirano pilot testiranje dualnog obrazovanja na Fakultetu. Nakon jedne godine realizacije projekta, odrađenog generičkog modela dualnog obrazovanja i ispitivanja potreba tržišta rada, odlučeno je da se pilot dualnog obrazovanja realizuje na modulu Računari, u VI semestru akademskih studija, studjski program Elektronika, telekomunikacije i računari.

Pilot dualnog obrazovanja podrazumijeva da studenti jedan dio ishoda učenja savladaju kroz praksu u firmama. Studenti će u odabranim kompanijama raditi na razvoju inteligentnih sistema, sa preporukama zasnovanim na ponašanju korisnika, a uz primjenu savremenih, na relacionalnim bazama zasnovanih, informacionih sistema, te raznih tehnika za obradu multimedijalnih podataka. Na ovaj način će u realnom okruženju savladati završni dio ishoda učenja predviđenih predmetima: Baze podataka, Informacioni sistemi, Programiranje internet aplikacija, Ekspertni sistemi i Multimedijalni sistemi. Učenje kroz rad u firmama bi započelo u maju 2023. godine, nakon što studenti savladaju fundamente iz navedenih predmeta i steknu znanja neophodna za učešće na projektima.

Kroz ugovore sa kompanijama će biti definisano koje ishode učenja studenti moraju da savladaju u toku boravka u kompaniji. Ocjenu rada na projektu će davati profesor, na osnovu prezentacije urađenog u firmi, dnevnika rada studenta i izvještaja mentora određenog od strane poslodavca.

Prof. dr Vesna Popović-Bugarin je danas prezentirala pilot program grupi ciljnih kompanija, nakon čega je uslijedila diskusija. Predstavnici svih prisutnih kompanija su iskazali zadovoljstvo zbog činjenice da se i na ovaj način Fakultet otvara prema privredi i spremnost da uzmu učešće u pilot programu, kao i da svojim sugestijama doprinesu poboljšanju istog. Istakli su da je velika korist i za studente i za poslodavce činjenica da će već u toku studija studenti biti uključeni u rad na realnim projektima, u realnom poslovnom okruženju.

Blažo Crvenica COO, i Bojan Tešić CTO kompanije Uhura Solutions, u kojoj studenti Ana Ašanin i Vuk Slavić trenutno kroz praksu savladavaju ishode učenja predmeta Informacioni sistemi i Ekspertni sistemi, su sa prisutnima podijelili pozitivno iskustvo u radu sa našim studentima. Kompanija Uhura Solutions je navedenim studentima ponudila plaćenu praksu do početka zimskog semestra, a traži i module daljeg nastavka saradnje sa njima.

Pored kompanije Uhura Solutions, partner na projektu je i Crnogorski Telekom.

Sastanku su prisustvovali i Ivan Radunović, CTO, CODINGO, Marko Pejanović, BDM, Ifostream, Boris Bigović, HR, Amplitudo, Marko Lekić, CTO Fleka, Stevan Šandi, osnivač, BIXIBIT.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.