Učenici srednje škole iz Pljevalja u posjeti Institutu za biologiju mora

Institut za biologiju mora, Univerziteta Crne Gore imao je zadovoljstvo da ugosti učenike druge godine medicinskog smjera (zdrastveno-laboratorijski sanitarni tehničar ) JU Srednje stručne škole iz Pljevalja. Učenici su bili u pratnji profesorica Erne Kolić i Marije Reljić. Tom prilikom, učenici su mogli da se upoznaju sa naučno istraživačkim radom Instituta teorijski i praktično. Održana im je prezentacija o samoj organizaciji instituta, glavnim aktivnostima, prvenstveno posvećenim zaštiti životne sredine mora kao i terenskom radu koji uključuje metode uzorkovanja morske vode, sedimenta i biote. Takođe, upoznati su sa izvođenjem različitih hemijskih i bioloških analiza uzoraka koje su kasnije mogli i da vide u praksi u okviru Laboratorije za hemiju mora i okeanografiju kao i Laboratorije za plankton i kvalitet morske vode.

ImageTokom posjete mikrobiološkoj Laboratoriji predstavljena je metoda membranske filtracije kao jedan od načina odredjivanja brojnosti fekalnih bakterija u morskoj vodi ( E.coli i crijevne enterokoke). Vidjeli su proces sterilizacije, filtriranja, zasijavanja bakterija na odgovarajućim podlogama a zatim na osnovu brojnosti već izraslih kolonija definisali kategorizaciju morske vode. Objasnili smo porijeklo fekalnih mikroorganizama u morskom medijumu, sta utiče na njihovo preživljavanje i zašto je značajno odrediti sanitarni kvalitet vode. ImageU Laboratoriji za hemiju mora i okeanografiju učenici su upoznati sa metodama analize teških metala u uzorcima iz mora. Predstavljen im je način pripreme uzoraka, uključujući proces liofilizacije, prosijavanja sedimenta i mikrotalasnog razaranja uzoraka sedimenta i biote. Nakon toga su vidjeli kako se analiziraju određeni metali primjenom plamene tehnike atomske apsorpcione spektrofotometrije.