Morska kornjača spašena kod Platamuna

Tokom redovnog monitoringa morskih sisara u otvorenom moru Crne Gore, 13.08.2020. saradnici Instituta za biologiju mora, Vladan Vuković i Stefan Ralević, i Darko Saveljić iz Agencije za zaštitu životne sredine spasili su mladu morsku kornjaču, Caretta caretta.
Na poziciji ispred Platamuna uočili su kornjaču uhvaćenu na udicu parangala. Nakon izvlačenja iz mora, kornjači je iz usta uklonjena udica parangala. To je veoma rizičan potez, jer iako kornjače nemaju zube, rožnate ploče njihovog kljuna oštre su poput britve, i pri ugrizu lako mogu otkinuti prst neopreznom spasiocu.
Danas je ova kornjača imala sreće, a ovom priliko upozoravamo sve potencijalne spasioce da budu veoma oprezni ukoliko se nađu u sličnoj situaciji.