O budućnosti visokog obrazovanja na javnim ekonomskim fakultetima tokom okruglog stola u Sarajevu

Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu u toku je obilježavanje 70. godišnjice od osnivanja, kojem prisustvuju dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore prof. dr Mijat Jocović i prodekan za naučnoistraživački rad docent dr Jovan Đurašković. Tim povodom oni su učestvovali na okruglom stolu na temu „Budućnost visokog obrazovanja na javnim ekonomskim fakultetima: izazovi i perspektive kreiranja zajedničkih studijskih programa” sa dekanima i prodekanima ekonomskih fakulteta iz Beograda, Zagreba, Ljubljanje i Sarajeva. Na okruglom stolu je bilo riječi o regulativi u nacionalnim sistemima visokog obrazovanja, autonomiji fakulteta i iskustvima u realizaciji zajednickih studijskih programa. Dogovoreno je da se u budućem periodu kreiraju nove mogućnosti za realizaciju zajedničkih studijskih programa, posebno na nivou doktorskih studija, ljetnjih škola, master programa i u oblastima u kojima nacionalni procesi akreditacije nijesu administrativna prepreka za saradnju. Zaključeno je da je saradnja medju ekonomskim fakultetima u regionu od presudnog značaja za njihovo pozicioniranje u širem prostoru evropskog obrazovanja.

Tokom boravka u Sarajevu, dekan Jocović i prodekan Đurašković su imali učešće na specijalnoj sesiji “Međunarodne akreditacije - regionalna iskustva” tokom koje su se učesnicima obratili predstavnici dvije akreditacijske kuce - AACSB i EFMD, čiji je punopravni član i Ekonomski fakultet iz Podgorice. Dekani i prodekani ekonomskih fakulteta iz Ljubljane, Sarajeva i Zagreba podijelili su iskustvo sa predstavnicima ostalih fakulteta iz zemalja regiona istakavši benefite procesa akreditacije i najvaznija ograničenja i prepreke u periodu apliciranja.