Studenti klavirskog odsjeka obilježili Svjetski dan klavira 2024

Od 2015. godine 88. dan u godini cijeli svijet slavi kao WORLD PIANO DAY, dan posvećen instrumentu koji ima upravo 88 dirke – KLAVIRU. Inicijator ove proslave je njemački pijanista i kompozitor Nils Fram, a glavna ideja je bila da se okupe  ljubitelji klavira, od amatera do profesionalaca koji bi, svako na svoj način (kroz časove, predavanja, koncerte), odali počast ovom instrumentu.

Proslavi ove godine su  se pridružili i studenti klavirskog odsjeka organizovanjem koncerta u koncertnoj sali  Muzičke akademije 28. marta na Cetinju. Svoje kolege kao i goste sa Cetinja na početku koncerta su studentkinje Sara Dimitrijević i Ivona Pajković provele kroz kratko istorijsko putovanje nastanka i razvoja klavira nakon čega su studenti Taša Mandić, Lucija Ulićević, Sara Dimitrijević, Demir Zengin, Vasilije Đurović i Iva Ivanović, iz klasa prof. Bojana Martinovića i prof. Vladimira Domazetovića, kroz djela Hajdna, Bramsa, Lista, Ravela, Debisija, Šopena, Prokofjeva i Pulanka pokazali raskoš i razvoj  muzičkih formi, harmonskog jezika, klavirskog tona i klavirske tehnike interpretirajući djela iz različitih muzičkih epoha.

Sljedeće godine Svetski dan klavira biće obilježen 29. marta.