Prof. Josip Balen sa FERIT-a Osijek u posjeti Elektrotehničkom fakultetu

Vanredni profesor Josip Balen sa Zavoda za programsko inženjerstvo Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek iz Hrvatske održao je predavanje na Elektrotehničkom fakultetu (ETF) u Podgorici u sklopu Erasmus+ stručnog usavršavanja iz programa "Cooperation with partner countries in ERASMUS+ PROJECT 2020-1-HR01-KA107-077403".

Tokom predavanja, prof. Balen predstavio je FERIT Osijek, te istraživačko-razvojni projekt iz EU Strukturnih fondova pod nazivom „Istraživanje i razvoj autonomnog robotskog vatrogasnog aparata za prevenciju, ranu detekciju i gašenje požara - FireBot“ - https://firebot.ferit.hr/. Trend razvoja u industriji je automatiziranje proizvoda i raznih uređaja korišćenjem raznih oblika vještačke inteligencije, mašinskog učenja koji nad klasičnim imaju prednosti uštede vremena, smanjenja troškova i poboljšanje kvalitete rada. Na tragu te inicijative je i FireBot projekt koji će značajno unaprijediti područje vatrogasne zaštite koristeći nove tehnologije s naglaskom na vještačku inteligenciju i automatizaciju poslova i procesa prevencije, detekcije i gašenja požara. Primarna namjena inovativnog proizvoda FireBot je prevencija pojave požara nadzorom prostora autonomnim patroliranjem u zatvorenom prostoru s ciljem autonomnog otkrivanja nastajanja požarno potencijalnih stanja nadzorom lokacijski određenih potencijalnih izvora požara (razvodni ormari, grijaća i rasvjetna tijela, uređaji, aparati, mašine, i sl.), detekcijom pojave početka požara (dim, iskra, plamen), gašenje istog u što ranijoj fazi te aktiviranjem protivpožarnog sistema i uzbunjivanjem ovlašćenih službi (vatrogasaca, dojavnog centra). FireBot je namijenjen zaštiti od požara u zatvorenim prostorima poslovne namjene koji su okarakterisani većom površinom i volumenom, te odsustvom ljudi tokom noći i/ili većeg dijela dana (skladišta, industrijska postrojenja, trgovački centri, kancelarije i sl.).