Profesori se odrekli honorara radi studenata koji rade na rješenjima za jedinstveno evropsko tržište električne energije




Profesori se odrekli honorara radi studenata koji rade na rješenjima za jedinstveno evropsko tržište električne energije

Usvajanje jedinstvenog tržišta električne energije jedan je od glavnih izazova s kojima se danas suočava Evropa, a dio ove  priče je i Crna Gora, kroz projekat Trinity, u okviru porgrama HORIZONT 2020, kojim rukovodi prof. dr Saša Mujović, dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.

Osim profesora Mujovića, na projektu učestvuje i prof. dr Vladan Radulović, kao i dva uspješna studenta specijalističkih studija Elektrotehničkog fakulteta Lazar Šćekić i Maja Vujisić.

Vrlo je interesantan i pohvalan podatak da su se profesori Mujović i Radulović odrekli kompletnog honorara sa projekta u korist mladih kolega, koji će na ovaj način imati svoje mjesečne plate u naredne dvije godine i dodatan motiv za predani rad.

"Ovo vidimo kao način da pomognemo Univerzitetu Crne Gore i matičnom fakultetu da u restriktivnim uslovima zapošljavanja pronađemo mogućnost da najbolje vežemo za nauku i naš Univerzitet", poručuje dekan Mujović.

Ovaj projekat, navodi Mujović, povezuje nauku i struku, nacionalno i internacionalno, i omogućava razmjenu znanja i iskustava sa kolegama iz drugih država i u krajnjem doprinosi internacionalizaciji i fakulteta i Univerziteta Crne Gore.

ImagePrema njegovim riječima,  Sjeverna i Zapadna Evropa su već postigle napredak tokom posljednjih godina u ostvarenju jedinstvenog tržišta električne energije, a Jugoistočna Europa (JIE) se još uvijek  mora suočiti sa preprekama.

„Upravo, TRINITY projekat treba da poboljša trenutnu situaciju i olakša međusobno povezivanje tržišta električne energije u Jugoistočnoj Europi - među sobom i unutar trenutnog područja Multi-regionalnim spojenim tržištem“, objasnio je dekan Mujović.

Države članice EU, dodaje on, nastoje da budu u mogućnosti da se oslanjaju na svoje susjede za uvoz električne energije, a bez infrastrukture to nije moguće.

„TRINITY razvija četiri nezavisna, ali međusobno komplementarna softverska rješenja koji treba da olakšaju penetraciju obnovljivih izvora energije i omoguće međusobno povezivanje tržišta električne energije u regionu“, dodaje Mujović.

Prvo rješenje je postavljanje okvira za prekograničnu saradnju i integraciju obnovljivih izvora energije na tržištu električne energije, a na osnovu koordinisanog unutardnevnog tržišta i raspoloživih kapaciteta u Jugoistočnoj Evropi.

„Drugo rješenje je skup alata koji će omogućiti optimizacija rada Elektroenergetskoh sistema na regionalnom nivou. Treba takođe i da razvije nove algoritme za poboljšanje izračunavanja vrijednosti pouzdanosti, koji će olakšati uključenje više obnovljivih izvora energije u regionu“, navodi Mujović.

Treći proizvod TRINITY projekta, ističe Mujović, jeste osnivanje  Centra za upravljanje daljinskim upravljanjem obnovljivih izvoraa energije (Telecommunication-Renewable Energy Source T-RES) u JIE, sa ciljem optimizacije upravljanja i rada postrojenja za proizvodnju obnovljivih izvora energije, olakšavajući njihovo učestvovanje na različitim tržištima električne energije kroz posebne mehanizme za praćenje i sertifikovanje porijekla čiste energije.

„Na kraju, važno je i formiranje T – koordinacione platforme koja će služiti poboljšanju saradnje između Regionalnog koordinacionog centra i operatora prenosnog sistema“, kaže Mujović.

 

 

Dokumenti

Broj posjeta : 329



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.