Предавање о будистичком оснивачу индијске логике доц. др Нине Петек, професорице Универзитета у Љубљани

Професорица Филозофског факултета у Љубљани доц. др Нина Петек ће у уторак, 18. јануара у 12 сати у Свечаној сали Филозофског факултета у Никшићу одржати предавање Скица Дигнагиног логичко-епистемолошког система. Предaвање се реализује у оквиру билатералног пројекта Филозофија науке: научни опис свијета, могућности и досег сазнања.

Предавање ће моћи да се прати и електронски путем линка

Passcode: eqeF6a

Апстракт

Предавање ће представити неке основне сегменте логичко-епистемолошког система Дигнаге (5. вијек нове ере), једног од најзначајнијих логичара будистичке традиције. Први дио предавања ће освијетлити његову доктрину о природи спољашњих објеката, како је то приказано у директној перцепцији, на основу дјела Alambanaparīkṣā („Расправа о објектима спознаје“), у којем он започиње полемику са хиндуистичком школом атомизма vaiśeṣika. Биће представљена и његова теорија искључивања (apohavāda), која руши онтолошку и концептуалну класификациону хијерархију школе vaiśeṣika. У другом дијелу предавања биће приказана Дигнагина критика средстава ваљане спознаје (pramāṇa) и петодијелни силогизам хиндуистичке школе логике nyāya као и будистичка теорија сазнања заснована на одабраним изрекама из његовог чувеног дјела Pramāṇasamuccaya („Збирка средстава сазнања“). У закључном дијелу ће бити приказани сотириолошки аспекти Дигнагиног филозофског система, тј. нераскидива веза логичко-епистемолошких учења и врхунских духовних увида који воде ка ослобођењу (nirvāṇa).

Кључне ријечи: Дигнагин логичко-епистемолошки систем, критика хиндуистичког атомизма и логике, nirvāṇa