Odbrana doktorske disertacije dr med Nemanje Radojevića




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Danas je u amfiteatru Medicinskog fakulteta dr med Nemanja Radojević javno branio doktorsku disertaciju pod nazivom »Infektivna geneza ateroskleroze« pred Komisijom u sastavu:

  • Prof. dr Aneta Bošković, redovna profesorica Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore;
  • Prof. dr Filip Vukmirović, redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore
  • Prof. dr Slobodan Savić, redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu;

Biografija kandidata

Dr Nemanja Radojević je specijalista iz oblasti sudske medicine s bogatim obrazovnim i profesionalnim iskustvom. Rođen je 9. februara 1981. godine u Kotoru, Medicinski fakultet u Podgorici je završio sa prosječnom ocjenom 9,59/10,00, diplomiravši kao prvi student u generaciji. Specijalizaciju iz sudske medicine završio je 2011. godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu, dok je magistrirao 2012. godine na temu "Mathematical model in post mortem estimation of brain oedema using morphometric parameters".

Od 2011. godine radi kao specijalista sudske medicine u Centru za sudsku medicinu Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici, gdje takođe obavlja poslove stalnog sudskog vještaka. Dugi niz godina je bio angažovan kao asistent na predmetu Sudska medicina na Medicinskom fakultetu u Podgorici. U periodu od 2015. do 2016. godine obavljao je funkciju direktora Centra za nauku Kliničkog centra Crne Gore, gdje je koordinisao kontinuiranu medicinsku edukaciju za cjelokupni zdravstveni sistem Crne Gore. Od 2020. do 2021. godine bio je pomoćnik direktora Kliničkog centra Crne Gore za kontrolu kvaliteta i unapređenje zdravstvene zaštite.

Dr Radojević je imao priliku da sarađuje sa vodećim institucijama u svijetu, uključujući Harvard University, gdje je proveo godinu dana kao Takemi Fellow na T.H. Chan School of Public Health gdje je radio na projektu "Predictors of Domestic Violence: Establishing Domestic Violence Risk Identification Tool".

Objavio je 65 naučnih radova od čega je njih 55 u vodećim naučnim časopisima sa SCI i SCI e liste, uključujući i više peer-review recenzija, kao i više od 30 radova prezentovanih na domaćim i međunarodnim kongresima. Njegovi indeksi citiranosti su: 808 citata, h-index 15, i10 index 23. Dr Radojević je takođe kaoutor nekoliko udžbenika i autora više poglavlja u udžbenicima. Njegovo istraživanje se fokusira na različite aspekte sudske medicine, uključujući patologiju, toksikologiju, medicinsku statistiku i epidemiologiju, ali i druge oblasti medicine. Učestvovao je u nekoliko značajnih međunarodnih projekata, od kojih su neki bili fokusirani na istraživanje, dok su drugi imali praktičnu primenu u oblasti sudskomedicinske prakse, a bili su podržani od strane Ministarstava nauke Crne Gore i Italije, Medicinskog fakulteta u Gracu, Američkog nacionalnog instituta za zdravlje, Icaan Medical School sa Mount Sinai bolnice iz Njujorka, Univerziteta Harvard iz Bostona, te Crnogorske akademije nauka i umjetnosti.

 

IZVOD IZ TEZE 

Uvod: Kardiovaskularne bolesti, sa aterosklerozom kao vodećim faktorom, glavni su uzrok morbiditeta i mortaliteta u svijetu. Tradicionalni faktori rizika kao što su hiperholesterolemija i hipertenzija ne objašnjavaju sve slučajeve ateroskleroze, pa se javlja potreba za istraživanjem infektivnih uzroka bolesti. Sve je više podataka koji ukazuju na to da hronične infekcije niskopatogenim mikroorganizmima mogu izazvati inflamaciju koja vodi do razvoja ateroskleroze. Nova saznanja o infektivnoj etiologiji ateroskleroze otvaraju mogućnosti za razvoj inovativnih pristupa u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Ciljevi: Ispitati uticaj bakterije CP na aterosklerotski proces i definisati razlike između plakova koji sadrže ovu bakteriju i onih koji je nemaju. Ciljevi uključuju utvrđivanje prisustva bakterije u arterijskim krvnim sudovima i analiziranje razlika između pozitivnih i negativnih plakova, kao i poređenje klasičnih faktora rizika sa prisustvom bakterije.

Metode: Istraživanje je sprovedeno na uzorcima tkiva krvnih sudova izuzetim tokom sudskomedicinskih obdukcija u Kliničkom centru Crne Gore. Istraživanje je rađeno an 124 ispitanika, od kojih je 63 ispunilo kriterijume za analizu prisustva CP u aterosklerotskim plakovima. Tkivo je fiksirano u 4% formalinu i napravljeni su parafinski kalupi za histološku analizu. Korišćena su antitijela za identifikaciju prisustva CP, kao i za analizu morfoloških, celularnih i molekularnih karakteristika plakova. Statistička analiza podataka uključivala je deskriptivne metode, Studentov t-test, ANOVA, χ2 test i logističku regresiju.

Rezultati: Prosječna starost u trenutku smrti bila je 58,89 godina, pri čemu su CP negativne osobe bile statistički značajno starije u trneutku umiranja od CP pozitivnih (p < 0.001). BMI CP negativnih osoba bio je značajno veći od BMI CP pozitivnih (p < 0.001). Analiza faktora rizika pokazala je značajnu prisutnost hiperholesterolemije (p < 0.001) i dijabetesa mellitusa (p = 0.005) kod CP negativnih osoba. Logistička regresija otkrila je negativnu korelaciju uzrasta (OR = 0.965), hiperholesterolemije (OR = 0.195), dijabetesa mellitusa (OR = 0.371), arterijske hipertenzije (OR = 0.448) i BMI (OR = 0.773) s CP pozitivnošću plaka. Ispitano je 252 uzorka arterija, gdje nije bilo značajnih razlika u intima-media debljini između CP pozitivnih i negativnih plakova. Međutim, CP negativni plakovi imali su veću ekspresiju kolagena I, elastina i kontraktilnih glatkih mišićnih ćelija (p < 0.001), dok su CP pozitivni plakovi pokazali veću ekspresiju kolagena III i veću koncentraciju B limfocita (p < 0.001). SP110 je bio značajno više eksprimiran u CP negativnim plakovima u svim ispitivanim arterijama.

Zaključak: Rezultati ovog istraživanja pokazali su da prisustvo CP u arterijskim plakovima može biti povezano sa određenim faktorima rizika i karakteristikama plaka. Kod CP negativnih plaka češća je pojava faktora rizika kao što su hiperholesterolemija, dijabetes melitus i pozitivna porodična anamneza kardiovaskularnih bolesti. CP negativni plakovi pokazuju veće koncentracije kolagena I i elastina, dok CP pozitivni plakovi sadrže više kolagena III i veću prisutnost makrofaga, T limfocita i kontraktilnih glatkih mišićnih ćelija. Ove razlike u sastavu plaka ukazuju na mogućnost različitih patoloških procesa i upalnih odgovora između CP pozitivnih i negativnih plaka. Ove nalaze treba dalje istražiti zbog nedostatka komparativnih studija o celularnosti inficiranih i neinficiranih plakova različitih stadijuma razvoja.

Ključne riječi: ateroskleroza, Chlamydia pneumoniae, infekcija, kardiovaskularne bolesti

Broj posjeta : 439



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.