Medicinski fakultet, 30.07.2020

Posjeta eksperata Svjetske zdravstvene organizacije Medicinskom fakultetu

X

Juče, 29. jula 2020. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore održan je sastanak sa predstavnicima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Radna posjeta Medicinskom faluktetu, u sastavu šefica SZO kancelarije u Podgorici, dr sci. med Mina Brajović i doc. dr Golubinka Boševska, ekspert SZO za virusologiju, načelnica laboratorije za virusologiju u Institutu za javno zdravlje u Skopju, organizovana je u sklopu SZO ekspertske misije tokom koje će biti sagledani tehnološki I kadrovski kapaciteti za testiranje na COVID 19, identifikovali izazovi i opcije za dalje proširivanje i unapređenje kapaciteta za molekularno-genetičku dijagnostiku COVID 19 u okviru nacionalnog zdravstvenog sistema Crne Gore.

Na održanom sastanku na Medicinskom fakultetu, rukovodilac Centra za naučno-istraživački rad (CNIR), prof. dr Olivera Miljanovic upoznala je predstavnike SZO sa resursima kojima raspolaže Medicinski fakultet i ulogom CNIR-a u jačanju istraživačkih kapaciteta fakulteta i realizaciji brojnih međunarodnih i nacionalnih istraživačkih projekata. Predstavnici SZO su takođe upoznati na sastanku da je Medicinski fakjultet sve svoje resurse u okviru laboratorije za molekularnu genetiiku CNIR-a stavio na privremeno raspolaganje Kliničkom centru Crne Gore u cilju formiranja dijagnostičkog centra za COVID 19 u cilju što efikasnijeg nacionalnog odgovora na pandemiju. Laboratorija za molekularnu genetiku CNIR-a planski je opremana poslednjih godina iz sredstava Univerziteta Crne Gore, u okviru projekta jačanja istraživačkih kapaciteta na UCG.

Inače SZO, kancelarija u Podgorici ima dugogodišnju saradnju sa Medicinskim fakultetom UCG. Prije nekoliko godina zajedničkom aktivnošću kancelarije SZO u Podgorici i Medicinskog fakulteta UCG sprovedena je inovacija nastavnih programa na Medicini u skladu sa savremenim zdravstvenim prioritetima koji se odnose na prevenciju i kontrolu povreda i nasilja, sa posebnim fokusom na djecu.

Broj posjeta : 1007