Jačanje instutucionalne saradnje sa poslovnom zajednicom i javnim sektorom kroz rad Poslovnog savjeta Ekonomskog fakulteta

Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore dobio je danas Poslovni savjet, formiran u cilju jačanja instutucionalne saradnje sa predstavnicima poslovne zajednice i institucijama javnog sektora, kontinuiranog unapređenja studijskih programa i vannastavnih sadržaja u skladu sa savremenim trendovima i potrebama tržišta rada, stvaranja uslova za razmjenu teorijskih i praktičnih znanja, kao i u cilju stvaranja uslova za unapređenja studentske prakse i održivog modela stipendiranja studenata. (Galerija fotografija)

Članovi Savjeta su:

• Andrija Pešić, izvršni direktor, Hotels Group Montenegro Stars,
  • Predrag Leković, član Odbora direktora, Adriatic Marinas d.o.o.,
  • Adrijana Husić, direktor marketinga, Azmont Investment,
  • Olga Radović, direktor ljudskih resursa, Luštica Bay.

Na prvoj sjednici, koja je bila konstitutivna, dekan Ekonomskog fakulteta prof. dr Mijat Jocović je iskazao izuzetno zadovoljstvo zbog formiranja Savjeta, i istakao: “Od Poslovnog savjeta sa njegovim respektabilnim sastavom očekujemo da će doprinijeti da dodatno unaprijedimo poziciju Ekonomskog fakulteta na međunarodnom tržištu visokog obrazovanja. Savjet je spoj kreatora politike i najrespektabilnijih crnogorskih kompanija. Očekujemo da ćemo na ovaj način dodatno unaprijediti vezu Ekonomskog fakulteta sa privatnim i javnim sektorom, ali da ćemo unaprijediti nastavni proces, vannastavne aktivnosti i da ćemo ispuniti misiju Ekonomskog fakulteta, a to je je pružanje najkvalitetnijeg obrazovanja ekonomistima svih profila,” objasnio je dekan Jocović.

Odlukom o formiranju Poslovnog savjeta, definisane su i njegove aktivnosti:

• Pružanje informacije organima upravljanja Fakulteta o trendovima i potrebama na tržištu rada, u pogledu znanja i kompetencija koje se očekuju od stručnjaka iz oblasti ekonomije, biznisa i poslovnog menadžmenta, koje Fakultet uzima u obzir kod definisanja nastavnih planova i programa;
  • Razmatranje ostvarenih rezultata u pogledu zapošljavanja diplomaca Fakulteta, realizacije programa stručne prakse, kao i uspješnost realizacije vannastavnih aktivnosti (obuke, praktični seminari, gostujuća predavanja itd);
  • Dostavljanje predloga i preporuka za unapređenje sadržaja postojećih studijskih programa i predmeta, kroz identifikovanje dodatnih i korigovanje postojećih ishoda učenja;
  • Učestvovanje u procesu priprema za akreditaciju studijskih programa, kroz dostavljanje preporuka u pogledu savremenih trendova u domenu znanja i kompetencija zahtjevanih na tržištu rada;
  • Da na osnovu ostvarenih rezultata u prethodnom periodu, Poslovni savjet formuliše preporuke za unapređenje vannastavnih aktivnosti;
  • Da daje preporuke za kreiranje internship programa i održivog modela stipendiranja studenata.

Svoja očekivanja od ovog tijela Ekonomskog fakulteta istakao je i jedan od članova Poslovnog savjeta, Vojin Žugić, izvršni direktor kompanije Stadion doo Podgorica.

“Očekujemo jednu sjajnu reakciju, sa sjajnim idejama, vizijima i sa sprovođenjem svega toga u praksi. Nadamo se da će donosioci odluka imati sluha za ideje koje će se predložiti na ovom savjetu i da će i oni korespondirati i učestvovati u ovom savjetu. Dva ministarstva su uključena u Poslovnom savjetu, Ministarstvo finansija i Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, te očekujemo da će njihova saradnja biti na visokom nivou,” zaključio je Žugić.