Rijeka Bojana: Slatka ili slana?




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Rijeka Bojana je jedna od najkraćih, ali najneobičnijih reka na Balkanu. Izvire iz Skadarskog jezera u Crnoj Gori, a nakon 41 km toka uliva se u Jadransko more, formirajući granicu između Albanije i Crne Gore u jednom dijelu svoga toka.

Jedna od najvećih specifičnosti rijeke Bojane je to što ima prirodno obrnut tok rijeke – u izuzetnim hidrološkim uslovima, more može potisnuti vodu nazad ka jezeru. Kako bi pratili i ispitali ovaj neobičan fenomen, naučni radnici Instituta za biologiju mora započeli su kontinuiran monitoring saliniteta na tri lokacije na Bojani: kod mjesta Sveti Nikola, te uzvodno i nizvodno duž toka rijeke. Od marta do sredine juna, izmjerene vrijednosti saliniteta kretale su se između 0,12‰ i 0,20‰, što je u skladu sa međunarodno prihvaćenim standardima za slatku vodu (voda čiji je salinitet manji od 0,5‰ smatra se pogodnom za piće).

Krajem juna terenskim istraživanjima potvrđena je pojava stratifikacije: u gornjem sloju vodenog stuba, do dubine od 3 metra, voda je ostala slatka (salinitet do 0,4‰), dok je ispod 4 metra izmjerena vrijednost saliniteta iznosila 35,57‰, što odgovara tipičnoj morskoj vodi. Mjerenje je obavljeno u blizini ostrva Paratuk (Ostrvo ptica), oko 9 kilometara uzvodno od ušća Bojane.

Navedeni monitoring sprovodi se u okviru međunarodnog projekta Interreg IPA Adrion CRADLES, čiji je primarni cilj identifikacija i zaštita rastilišta, odnosno područja pogodnih za razvoj nedoraslih stadijuma riba i drugih morskih organizama. U tom kontekstu, bočate vode, kakve se često javljaju u ušćima rijeka, prepoznate su kao ključna staništa za brojne vrste.

Image

Broj posjeta : 126



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.