Institut za biologiju mora, 30.01.2018
”Proučavanje, zaštita i mogući uzgoj školjke palasture (Pinna nobilis) u Bokokotorskom zalivu” – PinnaSPOT
Naučno – istraživački projekat PinnaSPOT, nastao je u okviru međunarodne saradnje, Instituta za biologiju mora (IBM) iz Kotora Univerziteta Crne Gore koji je vodeći partner na projektu, institucija iz Španije (Katolički Univerzitet u Valensiji „San Vicente Martyr“ – Institut za istraživanje mora - IMEDMAR), Francuske (Institut za okeanografiju “Paul Ricard“ - IOPR) i „Fondacije Petrović Njegoš“ iz Crne gore kao počasnog partnera. Projekat je odobren za finansiranje od strane „Fondacije Princ Albert II od Monaka“ u iznosu od 270.000 eura, dok je ukupna vrijednost projekta 551.250 eura. Projekat je počeo 1. Aprila 2016. i trajaće do 31. Marta 2019. godine.
Opis projekta
Tokom poslednjih godina, sve više činjenica ukazuje na neodgovarajuću primjenu zakona u okviru zaštite životne sredine mora Bokokotorskog zaliva. Brojni su primjeri odlaganja zemlje u more kao posljedica izvođenja građevinskih radova duž morske obale. Takođe, veliki broj posjeta kruzera gradu Kotoru, kao značajnoj regionalnoj turističkoj destinaciji, doprinosi narušavanju stanja kvaliteta vode u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva usled re-suspenzije sedimenta. Zato je neophodno podići nivo društvene svijesti o značaju blagovremene zaštite ekosistema mora,zaustaviti postojeće nepovoljne trendove, zaštiti ugrožene i zaštićene vrste, kao što je školjka palastura (Pinna nobilis) i njihovih staništa (podvodne livade morskih trava Posidonia oceanica i Cymodocea nodosa) u Bokokotorskom zalivu.
Pinna nobilis najveća je školjka u Sredozemnom moru i jedna od najvećih na svijetu. Pogoršanje ekoloških uslova u morskom ekosistemu, izlov školjki za ishranu, ribolov i izradu suvenira, prekomjerna re-suspenzija sedimenta i zagađenje, umanjili su brojnost ove školjke. Trenutno, palastura je ugrožena i zaštićena vrsta u mnogim zemljama i po zakonima EU (Aneks II Protokola o posebno zaštićenim područjima i biodiverzitetu u Mediteranu u okviru Barselonske konvencije i Aneks IV Direktive 92/43 / EEC o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (Direktiva o staništima EK).
Za područje Bokokotorskog zaliva do danas još uvijek nema izrađenih studija koje se bave ekologijom, ekofiziologijom, genetikom ili dinamikom populacija P. nobils, P. oceanica i C. Nodosa.U okviru projekta planiran je terenski rad u Crnoj Gori, zajedno sa uporednim istraživanjima u Monaku, Francuskoj i Španiji, koji će biti dopunjen . značajnim aktivnostima na polju obrazovanja i saradnjom sa donosiocima odluka.
Ciljevi
Opšti cilj projekta je unapređenje znanja o endemskoj i ugroženoj Mediteranskoj vrsti morske školjke Pinna nobilis i neprocjenjivoj životnoj sredini koju naseljava u Bokokotorskom zalivu i primjena tih znanja u implementaciji propisa vezanih za procjenu uticaja na životnu sredinu.
Pojedinačni ciljevi
Glavne aktivnosti
Očekivani rezultati
Zahvalnica: Projekat je finansiran uz podršku Fondacije Princ Albert II od Monaka http//www.fpa2.com
Ovaj dokument je izrađen uz finansijsku pomoć Fondacije Princ Albert II od Monaka. Sadržaji ovog dokumenta su isključiva odgovornost Instituta za biologiju mora, Kotor i ni pod kakvim okolnostima se ne može smatrati da odražavaju stavove Fondacije Princ Albert II od Monaka.
Kontakt:
Dr Danijela Joksimović - rukovodilac projekta
Tel./Fax: +382 32 334 570
E-mail: danijela.j@ac.me