Doc. dr Jovan Gardašević: Priznanje Univerziteta Crne Gore je kruna timskog rada Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje

Za doprinos međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore i razvoju naučnoistraživačkog rada Priznanje Univerziteta Crne Gore je krajem 2020. godine dobio i doc. dr Jovan Gardašević, na predlog Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje.

U oImagesvrtu na rad u ovoj godini, Gardašević kaže da ga dvije stvari čine posebno ponosnim.

„Prva je biranje u zvanje docenta. To je za mene prva ozbiljna stepenica na mom naučnom putu koja vodi do cilja koji sam zacrtao i satisfakcija za mnogo sati uloženih u naučnoistraživački rad. Druga stvar koja je meni obilježila ovu godinu – izdvojio bih, između ostalih, jedan naučni rad koji je nastao u okviru projekta finansiranog iz fondova Evropske Unije „European Fitness Monitoring System“, čiji nosioci su bili moje kolege sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje i ja, a uz pomoć međunarodnih partnera, profesora univerziteta iz Lisabona i Univerziteta iz Minhena. Rad je objavljen  u renomiranom svjetskom časopisu „Frontiers in Pediatrics“ koji se nalazi u kategoriji Q1. To nam je dalo ogromno samopouzdanje i pokazalo nam da su i takvi časopisi, koji su možda izgledali nedostižno za nas, sada realnost“, kazao je Gardašević.

On je tokom 2020. godine, u saradnji sa kolegama sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, ostvario zavidan uspjeh publikovanjem šest naučnih radova na SCIE/SSCI listama,  četiri  na ESCI listi, četiri rada  u časopisima indeksiranim u SCOPUS-u, a šest u časopisima indeksiranim u ostalim međunarodnim bazama, dok su dva rada štampana u izvodu na naučnim skupovima međunarodnog značaja.

Svaka nagrada, smatra Gardašević, predstavlja satisfakciju za uloženi trud i rad.

„Ovu i slične nagrade ne doživljavam kao ličnu nagradu već kao krunu timskog rada i nagradu svih mojih kolega, kao i Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje. Timski rad je nešto po čemu smo prepoznatljivi i čime se jako ponosimo na fakultetu. Kroz višedecenijski rad u sportu sam naučio, a to mi je potvrdio i rad u nauci, da je čovjeku uspjeh zagarantovan  ukoliko ima tim pravih saradnika uz sebe. Ja ga imam i srećan sam zbog toga. Mislim da radimo prave stvari. Veliki broj naših naučnih radova objavljenih ove godine doprinijeli su boljem međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore. Izuzetno mi je drago da je to prepoznato i pretočeno u jedno ovakvo priznanje“, kazao je Gardašević.

On je siguran da će nastaviti da postiže i više ciljeve već utabanom stazom.

„Siguran sam da ću nastaviti utabanim stazama. Naučnoistraživački rad je nešto što se podrazumijeva i što će zasigurno obilježiti nastavak mog radnog angažmana na Univerzitetu Crne Gore. Tu su i učešća u  međunarodnim projektima kao nešto što je veoma privlačno zbog ostvarivanja značajnih internacionalnih kontakata koji su veoma značajni za ozbiljan naučnostraživački rad. Trudiću se da i ubuduće dostojno predstavljam Fakultet za sport i fizičko vaspitanje koji mi je dao šansu da se izgradim kao predavač i istraživač i da i dalje doprinosim boljem međunarodnom pozicioniranju Univerziteta Crne Gore“, poručio je Gardašević.