Zelena pravna pomoć i projekat ENEMLOS

Članovi PMT projekta ENEMLOS, prof. dr Biljana Đuričin i doc. dr Nikola Dožić su razgovarali sa predstavnicima NVO Centara za proučavanje ptica i udruženja Korina, Janom Iković, Stefanom Šljukićem i Tijanom Kovačević o saradnji preko projekta ENEMLOS. Zaključeno je da u oblasti ekologije u Crnoj Gori ima niz problema u čijem rješavanju mogu da uzmu učešće i studenti koji rade na klinikama Pravnog fakulteta i da oni mogu da svojim aktivnostima daju besplatne pravne savjete i mišljenja zainteresovanim klijentima. Ovome bi trebalo da prethodi i edukacija studenata kako bi pružili adekvatan i kvalitetan pravni savjet. Ovaj vid pomoći je poznat kao zelena pravna pomoć. Sastanku je prisustvovala i predstavnica Advokatske komore  Crne Gore, dr Nina Radulović.

ENEMLOS je  jedan od najvećih projekata Pravnog fakulteta UCG, koji je podržan u okviru programa Erasmus+ izgradnja kapaciteta na polju visokog obrazovanja. Ključni ciljevi ovog projekta su modernizacija i usmeravanje postojece nastavne prakse, posebno u praktičnim pravnim disciplinama. Takođe, cilj je i povecavanje kapaciteta na pravnim fakultetima; sticanje novih i razvijanje postojećih pravnih vještina; te uspostavljanje dugoročne i održive saradnje sa pravnim institucijama zemalja učesnica Projekta. Cilj je  razvijanje interesovanja i motivacije studenata; poboljšanje zapošljivosti studenata prava i omogućavanje široj zajednici - posebno ranjivim klijentima da zaštite svoja prava putem tako što će im se pružiti besplatan i kvalitetan pravni savjet.