FLU izložba Warmth /Toplina otvara Likovni program Barskog ljetopisa

FLU izložba <span class="CyrLatIgnore">Warmth</span> /Toplina  otvara Likovni program Barskog ljetopisa

U četvrtak, 20. jula 2023. godine u 21 h, u Dvorcu kralja Nikole u Baru, biće otvorena izložba "Warmth /Toplina“, studenata Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja – Studijski program grafički dizajn, kojom započinje i Likovni program ovogodišnjeg „Barskog ljetopisa“.

Selektovano je šezdeset radova studenata koji su realizovani tokom redovne nastave na predmetima Ilustracija i knjiga, Ilustracija MA i Akademski projekat i stručna praksa, koji vodi prof. mr Suzana Pajović sa saradnicom mr Sandrom Đurović, kao i radovi studenata sa predmeta Ilustracija koji, sa saradnicom Ivanom Vujošević, vodi doc. dr um. Zdravko Delibašić. Izložbu će otvoriti selektorka Likovnog programa „Ljetopisa“, dr Anastazija Miranović a autorka teksta u katalogu izložbe je mr Sandra Đurović.

Autori selektovanih radova: Jovana Berkuljan, Andrea Braić, Mia Bulatović, Nikoleta Ćirković, Aleksandra Drecun, Pavle Drobnjak, Tamara Drljević, Una Đuranović, Tamara Femić, Ana Ivanović, Sara Jolić, Irina Jovović, Marija Kaluđerović, Frano Kolović, Andrija Martinović, Mileva Milić, Radomir Milić, Nina Pejović, Monika Perković, Stefan Raičević, Itana Samardžić, Jasna Samardžić, Isidora Savićević, Jasmina Šuntić, Amina Tutić, Miloš Ušćumlić, Emilija Vrzić, Jelena Vujović, Radojka Vujović, Bojana Vukčević.

WARMTH /TOPLINA: spoj inspiracije, inovativnosti i individualnosti

Warmth /Toplina“ je ilustratorski projekat koji je nastao kao rezultat saradnje Fakulteta likovnih umjetnosti sa Cetinja, Univerziteta Opole iz Poljske i renomiranog festivala knjige ILLUSTRAGEN 7. Ovaj kreativni projekat istražuje temu Warmth  /Toplina, hvatajući njenu emocionalnu kao i opipljivu bit kroz medij ilustracije. S pažljivim odabirom 40 ključnih riječi kao izvora inspiracije, projekat istražuje višestruke aspekte koncepta, oživljene kroz vizualne interpretacije studenata.

Vođeni pozivom da istraže raznolik niz ključnih riječi, studenti su krenuli u kreativni pohod koji je prevazišao zadate granice. Vješto vladajući ilustratorskim umijećem, nastali radovi prikazuju širok raspon crtačkih alata i tehnika koje oblikuju savremeni ilustrativni svijet. Ilustratorsko umijeće svih učesnika ovog projekta (studenti osnovnih i master studija), sija kroz njihove kompleksne i zagonetne kompozicije, prenoseći nas u svjetove ispunjene bogatim detaljima i opipljivom emocijom. Pored toga, ističe se i pojedinačna sposobnost učesnika, da složene ideje transformišu u pojednostavljene, i snažne poruke prenesu kroz stilizovane ilustracije.

Ono što izdvaja Warmth / Toplina projekat je izvanredna individualnost koju izražava svaki student. Uz duboko razumijevanje ilustratorskog medija, neustrašivo su krenuli u neistražen teren, neprimjetno spajajući tradicionalne umjetničke vještine s najnovijim tehnološkim mogućnostima. Rezultat je spoj različitih stilova i izraza, gdje svaka ilustracija postaje dokaz jedinstvene perspektive i konceptualne snage.

Kroz ovaj projekat, mladi ilustratori nadilaze granice svojih vještina, prihvatajući nove oblike izražavanja i definišući svoj umjetnički identitet. Izložba svjedoči o pojavi nove generacije talenata, spremnih da ostave neizbrisiv trag u svijetu ilustracije.

Ovaj projekat slavi konvergenciju ilustratorskog  istraživanja, prikazujući raskoš talenata studenata Fakulteta likovnih umjetnosti.

mr Sandra Đurović