Terenski rad studenata na više lokaliteta u Crnoj Gori

Zahvaljujući izuzetno dobroj saradnji Fakulteta likovnih umjetnosti sa najznačajnijom nacionalnom institucijom za zaštitu kulturne baštine – Centrom za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, studenti treće godine Interdisciplinarnog studijskog programa Konzervacija i restauracija: Milica Bigović, Nikola Pavlićević, Marko Đurović i Vladan Pejanović,  ovih dana vrijedno rade sa stručnim ekipama Centra na više lokaliteta u Crnoj Gori.

Pod stručnim vođstvom konzervatora Miljane Martinović i Mirka Mijanovića, studenti su uključeni na terenskim radovima konzervacije zidnog slikarstva iz 17.vijeka, u okviru crkve sv.Blagovještenja – Jekse kod sela Čukojevići, opština Cetinje, kao i u okviru istraživanja i konzervacije arheoloških ostataka ranohrišćanske bazilike iz 5-6-og vijeka u selu Zaton i Hadži Danušine džamije iz 17.vijeka, u opštini Bijelo Polje.

Edukacija za sticanje stručnog zvanja konzervatora-restauratora je kompleksan, interdisciplinaran proces, u okviru kojeg se stiču znanja i vještine iz različitih likovnih disciplina, prirodnih, tehničko-tehnoloških i istorijsko-teorijskih nauka. Za ovu specifičnu, vrlo odgovornu profesiju, glavnu okosnicu obrazovanja čine usko-stručne konzervatorske discipline, te su mogućnosti stalnog usavršavanja tokom terenskog rada na konkretnoj ugroženoj baštini, od neprocjenjivog značaja.