Knjiga o Barnetu Njumenu autora Milovana Novakovića u fondu Biblioteke umjetnosti na Cetinju

Milovan Novaković autor knjige “Barnet Njuman: izabrani spisi i razgovori”, donirao je određeni tiraž Fakultetu likovnih  umjetnosti koji će biti dio fonda Biblioteke umjetnosti na Cetinju.

Milovan Novaković je slikar, teoretičar umjetnosti i prevodilac. Specijalističke studije slikarstva završio je na Fakultetu likovnih umjetnosti, Cetinje, a master studije Transdisciplinarne humanistike i teorije umetnosti na Fakultetu za medije i komunikacije, gdje trenutno pohađa doktorske studije.

Autor je knjige Pneumatsko slikarstvo: disanje Anrija Matisa (Beograd: Orion Art, 2019) i prevoda Studije iz klasične američke književnosti (Podgorica: Arto, 2019) britanskog književnika Dejvida Herberta Lorensa.

Knjiga “Barnet Njuman: izabrani spisi i razgovori”, objavljena je u saradnji izdavačke kuće CID i Narodnog muzeja Crne Gore, i obuhvata sve važnije oglede, komentare, izjave, pisma i intervjue američkog umjetnika Barneta Njumana (Barnett Newman, 1905-1970), jednog od najsmjelijih i najrevolucionarnijih slikara dvadesetog vijeka.

Zbornik Njumanovih tekstova koji je izvorno priredio Džon P. O’Najl (John P. O’Neil), a predgovorom propratio ugledni američki istoričar umjetnosti Ričard Šif (Richard Shiff), preveo je sa engleskog jezika teoretičar umjetnosti Milovan Novaković, koji je za ovo izdanje specijalno priredio kritički dosije sa ogledima američkog umjetničkog kritičara Harolda Rozenberga (Harold Rosenberg), njemačkog istoričara umjetnosti Maksa Imdala (Max Imdahl), francuskog filozofa Žan-Fransoa Liotara (Jean François Lyotard) i britanskog kritičara Dejvida Silvestera (David Sylvester).

Objavljivanjem knjige Barnet Njuman: izabrani spisi i razgovori izdavačka kuća CID pokreće svoju „Umjetničku biblioteku”, ediciju čija će kulturna misija u predstojećem periodu biti objavljivanje prevoda relevantnih – klasičnih i savremenih – istorijskoumjetničkih i teorijskoumjetničkih naslova.

Pripremu i dizajn knjige uredila je saradnica sa Fakulteta likovnih umjetnosti Ivana Vujošević.

Fakultet likovnih umjetnosti se zahvaljuje autoru Milovanu Novakoviću na donaciji dragocijene literature.