Osnovne informacije




Pandemija COVID-19 istakla je značajnu međuzavisnost tržišta između EU i Zapadnog Balkana, pri čemu Italija ostaje ključni trgovinski partner za Albaniju i Crnu Goru, dok region Pulja služi kao važna kapija za kretanje roba i ljudi iz regiona. Pandemija je ubrzala napore za automatizaciju lanaca snabdijevanja i prekograničnih procedura, ali potencijal za korišćenje naprednih tehnologija ostaje u velikoj mjeri neiskorišćen. Rješavanje neefikasnosti uzrokovanih složenim i dugotrajnim procesima i dalje predstavlja zajednički izazov za programsko područje.

ISACC+ ima za cilj da odgovori na ove izazove unapređenjem optimizacije i automatizacije kontrolnih procesa u području južnog Jadrana. Projekat se oslanja na postignuća prethodnog ITALME "ISACC" projekta, koji je razvio platformu zasnovanu na vještačkoj inteligenciji za podršku inspekcijama protiv prevara. Dok je početna platforma bila prilagođena specifično potrebama carinskih procedura i testirana u lučkom okruženju, ISACC+ proširuje njen opseg kako bi omogućio širi spektar funkcionalnosti koje podržavaju dodatne tipove kontrola.

Glavni rezultat ISACC+ projekta je sveobuhvatan akcioni plan razvijen kroz opsežne projektne aktivnosti. Ovaj plan uzima u obzir prekogranične perspektive dok istražuje mogućnosti skaliranja ISACC platforme. Procjenjuje trenutni tehnološki i proceduralni status bezbjednosnih procedura na graničnim prelazima u SA području, razvija nove procedure, metode, skupove podataka i tehnike za unapređenje prekograničnih kontrola i testira ova poboljšanja u simuliranim scenarijima ili kroz direktno angažovanje ciljanih grupa. Projekat takođe osigurava dugoročnu održivost angažovanjem projektnih partnera i zainteresovanih strana da nastave korišćenje i dalji razvoj sistema nakon završetka projekta.

ISACC+ se izdvaja svojim inovativnim pristupom, kombinovanjem naprednih istraživanja i praktične implementacije. Projekat značajno doprinosi unapređenju postojećeg znanja o primjeni disruptivnih tehnologija u prekograničnim kontrolama. Metodologija projekta je usmjerena ka budućnosti, uzimajući u obzir različite potencijalne scenarije za skaliranje ISACC platforme, uz konstantno uključivanje ciljnih grupa. Ovo osigurava da platforma ispunjava stvarne potrebe i donosi opipljive koristi. ISACC+ ne samo da rješava trenutne izazove, već postavlja čvrste temelje za efikasnije i sigurnije prekogranične procedure, podstičući veću regionalnu integraciju i održivost

Broj posjeta : 354



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.