MPIS projekat: Odobren panel na IUAES kongresu u Sankt Peterburgu – poziv za sažetke otvoren

U okviru projekta „Crnogorska platforma za inovacije u sportu (MPIS)“, kojim rukovodi Fakultet za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, a finansira se u okviru programa za podsticanje učešća u programima Horizont 2020 i COST koje je odobrilo Ministarstvo nauke, je odobren panel pod nazivom „Inovacije u savremenoj antropologiji sporta (Innovations in Contemporary Anthropology of Sport)“ u okviru IUAES kongresa, koji će se održati u Sankt Peterburgu (Rusija), od 25. do 31. maja 2022. godine. Tokom kongresa će biti promovisani, između ostalog rezultati iz MPIS projekta, ali je otvoren poziv i za sve druge naučnike da predstave rezultate svojih istraživanja u okviru navedene naučne teme.

U pozivu se navodi da nema previše aktivnosti koje spajaju fizičke aktivnosti, emocije, socijalna pitanja i finansije kao što je sport. Na nemačkim fudbalskim stadionima ili crnogorskim vaterpolo bazenima, na terenima za američki bejzbol ili australijski ragbi, ljudi mogu da testiraju svoje biološke granice, izraze pozitivne ili negativne emocije, pozabave se nekim društvenim pitanjima, ulože ili potroše nešto novca ili rade nešto drugo što ih može učiniti fizički spremnim ili nespremnim, srećnim ili nesrećnim, ponosnim ili posramljenim, voljenim ili nevoljenim itd. U svakom slučaju sport na najbolji način predstavlja ono što život u suštini jeste. S druge strane, poznato je da savremene djelatnosti, koje imaju uspjeha u svojim oblastima, imaju jednu zajedničku karakteristiku, a to je značajna posvjećenost inovacijama. Stoga bi bilo važno fokusirati se na inovacije u savremenoj antropologiji sporta. Iz razloga što antropologija sporta istražuje kako sport i srodna polja mogu oblikovati i/ili mogu biti oblikovani biološkim, društvenim, kulturnim, političkim i istorijskim kontekstima u kojima ljudi žive, ključne teme o kojima će se raspravljati u okviru ovog panela uključuju pitanja kao što su: kako razviti ljudsko tijelo, šta je to modernost, kako doći do inovativnog nacionalizma, kao i kako unaprijediti savremeno građanstvo, trans-nacionalizam, globalizaciju ili pristup rodnosti i seksualnosti.

Moderatori predmetnog panela su dr Stevo Popović rukovodilac MPIS projekta i vanredni profesor na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore i dr Radenko Matić, docent na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanje Univerziteta u Novom Sadu.

Poziv za prijave radova je otvoren do 15. februara 2022. godine a više informacija se mogu pronaći na stranici gdje se nalazi zvanični poziv: https://iuaes2022.spb.ru/results/panel/117/