Profesorica Filozofskog fakulteta predavač na skupu Antropologija (u) budućnosti

Vanredna profesorica Filozofskog fakulteta prof. dr Lidija Vujačić održala je plenarno predavanje pod nazivom Homo consumens i Homo mediatus – antropološki osvrt na naučnom skupu „Antropologija (u) budućnosti“ koji se održao 8. i 9. septembra u Arheološkom parku Viminacijum.

Konferenciju su organizovali Etnografski institut Srpske akademije nauka i umetnosti povodom proslave 75 godina svoga rada i Arheološki institut Beograd. Na skupu je učestvovalo 26 eminentnih naučnika iz Srbije, Ujedinjenog Kraljevstva, Slovenije, Njemačke, Grčke i Crne Gore, a teme su se ticale i teorijskih i metodoloških inovacija u antropološkoj nauci koja svojim širokim poljem interesovanja i djelovanja obuhvata kako prošlost i sadašnjost tako i budućnost. Kroz više tematskih sesija na skupu pokrenuta su brojna pitanja među kojima: pitanje nauke u antropocenu, koncepta društva „obilja“ i/li konzumerističke kulture, društva „nadzora“, pitanje ekologije i migracija u digitalnom svijetu, kao i brojne druge teme koje proizilaze iz postojećeg visokotehnologizovanog društva i medijske kulture.