U organizaciji Alumni kluba održan panel na temu “Emisija sa kruzera i njihov uticaj na ambijent”




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

U okviru programa četvrte po redu Međunarodne konferencije iz oblasti pomorstva (4th Kotor International Maritime Conference - KIMC 2024), održan je panel pod nazivom „Emisija sa kruzera i njihov uticaj na ambijent (Luka Kotor)“.  Panel je održan 27. novembra u amfiteatru Pomorskog fakulteta Kotor, u organizaciji NVO Alumni kluba Pomorskog fakulteta Kotor.

Panelisti su bili: prof. dr Danilo Nikolić, redovni profesor Pomorskog fakulteta Kotor, zatim gospodin Dragan Maslovar, upravitelj mašine i direktor novogradnje kompanije O.O.S. International iz Holandije, gospodin Željko Lompar, PSC inspector, i mr Radmila Gagić, saradnica u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor. U okviru panela predstavljena je i video prezentacija o emisijama s kruzera u Bokokotorskom zalivu, koju je pripremio professor Christoforos Diamantis sa Univerziteta u Atini, a moderator panela bio je doc. dr Miroslav Vukičević, upravitelj mašine.

Diskusija, koja je trajala gotovo tri sata, bavila se aktuelnim izazovima očuvanja životne sredine i zdravlja ljudi u primorskim oblastima, s posebnim naglaskom na zagađujuće emisije sa kruzera.

Prof. dr Danilo Nikolić predstavio je aktivnosti Pomorskog fakulteta u oblasti zaštite životne sredine, uključujući međunarodne projekte usmjerene na problematiku zagađenja sa brodova. Naglasio je kako Fakultet, kroz Centar za istraživanje i preduzetništvo osnovan prije deset godina, realizuje brojne projekte i programe cjeloživotnog učenja. U protekloj deceniji uspješno je implementirao 25 projekata ukupne vrijednosti oko 3,5 miliona eura, od kojih je sedam trenutno u toku. Takođe, istakao je značaj opreme za smanjenje emisija i praćenje kvaliteta vazduha u Kotorskom zalivu.

Upravitelj mašine, gospodin Dragan Maslovar govorio je o tehnologijama koje doprinose smanjenju zagađenja brodskih sistema, te o obavezama brodara prema standardima Tier 2 i Tier 3. Pojasnio je kako se često javlja pogrešno tumačenje dima iz brodskih dimnjaka, koji se ponekad pripisuje radu uređaja za prečišćavanje izduvnih gasova. U stvarnosti, dim je često posljedica nesagorenog goriva, dok vodena para, koja nastaje tokom procesa prečišćavanja, brzo pada zbog svoje težine. Ukazao je na potrebu za boljim razumijevanjem i implementacijom savremenih tehnologija kako bi se smanjili ovi negativni uticaji na okolinu.

Gospodin Željko Lompar podijelio je iskustva Crne Gore nakon što je postala punopravna članica Pariškog memoranduma. Objasnio je obavezu pregleda najmanje 60 brodova godišnje i izazove s ograničenim brojem inspektora. Takođe je istakao prednosti članstva, poput unaprijeđene komunikacije s međunarodnim institucijama i alata za praćenje zagađenja sa brodova.

Mr Radmila Gagić fokusirala se na uticaj čestica PM na životnu sredinu i zdravlje, uz prikaz rezultata istraživanja kvaliteta vazduha u priobalnim oblastima. Naglasila je da su najmanje čestice, poput nano i ultrafinih, ozbiljan rizik za kardiovaskularni i respiratorni sistem, s obzirom na to da fosilna goriva predstavljaju njihov glavni izvor.

Diskusija je izazvala veliko interesovanje publike, iz koje su se čula brojna dodatna pitanja, a zaključeno je da je neophodno intenzivnije uključivanje stručnjaka iz oblasti pomorstva u rješavanje ovih izazova.

Broj posjeta : 355



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.