Učešće studenata Pomorskog fakulteta Kotor na konferenciji u Batumiju

Kao i prošle godine, Pomorski fakultet Kotor odazvao se pozivu da učestvuje na Studentskoj konferenciji koju sada već tradicionalno organizuje Univerzitet u Batumiju. U tom svjetlu, 17. maja 2022. godine održana je VI onlajn Studentska međunarodna naučna konferencija.

Veliki broj zemalja sa preko 90 učesnika iz regiona i svijeta se odazvao učešću. Kako u uvodnom tako i u dijelu izlaganja naučnih radova govorili su učesnici iz zemlje domaćina – Gruzije, a potom Poljske, Latvije, Turske, Litvanije, Ukrajine, Hrvatske, Rumunije, Bugarske, Rusije, Kine, Grčke, Južne Koreje, te Crne Gore.

Pozdravnu riječ, ispred Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore, uputila je koordinatorka za međunarodnu saradnju, doc. dr Senka Šekularac Ivošević, ističući da su ovakve konferencije način okupljanja akademske zajednice, posebno studenata koji imaju priliku da se povežu, prezentuju svoja znanja ali i steknu značajne naučne reference. Nesumnjivo je, napomenula je Šekularac Ivošević, da je u globalizovanom svijetu sticanje i razmjena znanja i akademskih vrijednosti između mladih istraživača posebno važna, a naročito u domenu pomorstva.

Pomorski fakultet Kotor zahvaljuje studentima koji su na konferenciji izložili vrlo aktuelne teme iz oblasti pomorstva. U pitanju su:

1. “Smart Ships As A New Trend In The Maritime Industry“

Autori: Matija Rašković; Ilija Knežević; Bahrija Bajrović

Mentor: Prof. dr Radovan Stojanović

1. “Use Of Electrical And Hybrid Propulsion On LNG Carrier“

Autori: Luka Mijušković; Lazar Dragović; Danilo Dragović

Mentori: doc. dr Martin Ćalasan; prof. dr Tatijana Dlabač

1. “Labview Based PID Controller For Tank Level Onboard“

Autori: Ilija Knežević, Nemanja Pudar, Lazar Mrdović

Mentori: prof. dr Tatijana Dlabač; doc.dr Martin Ćalasan

1. “Use Of Amos In The Ship Maintenance Optimization Process“

Autor: Nemanja Pudar

Mentor: prof. dr Špiro Ivošević

1. “Comparative Analysis Of Marketing Brands In Shipping Industry“

Autor: Tamara Giljača

Mentor: doc. dr Senka Šekularac Ivošević

1. “Some Language Aspects In Maritime Certificates“

Autor: Petar Mustur

Mentor: prof. dr Milena Dževerdanović Pejović

U završnici događaja, predsjedavajući i ujedno domaćin konferencije, gospodin George Gabedava je još jednom pozdravio sve učesnike i izrazio nadu da će se konferencija sledeće godine održati uživo te da će brojni gosti imati priliku da posjete Gruziju i neposredno razmjene iskustva iz oblasti pomorskih nauka.