Predavaci i studenti posjetili Sveuciliste u Dubrovniku

Predavači na Pomorskom fakultetu mr Sead Cvrk i mr Miroslav Vukičević, studenti druge i treće godine studijskog programa Brodomašinstvo su sa predstavnicima studentske organizacije bili u posjeti Sveučilištu u Dubrovniku i njihovom pomorskom odjelu.

Po dolasku na Sveučilište studente je dočekao pročelnik odjela, dekan doc. dr. sc. Žarko Koboević, koji je studentima poželio lijep boravak i dobro stručno usavršavanje.

Stručne vježbe je izvodio profesor doc. dr. sc. Nikša Koboević, koji je ujedno i voditelj studija Brodostrojarstvo na poznatoj svjetskoj dedaktičkoj opremi firme FESTO.

U uvodnom dijelu prije izvođenja samih vježbi studenti su putem video prezentacije upoznati sa:

• hidrauličnim i pneumatskim sistemima,
  • načinom prenošenja hidrauličke i pneumatske energije,
  • osnovnim elementima hidrauličnih i pneumatskih sistema,
  • simbolima koji se koriste za prikazivanje elemenata sistema,
  • kako se čitaju hidraulične i pneumatske šeme

Uz asistenciju profesora Nikse Koboevića studenti su podijeljeni u dvije grupe i prema zadanim šemama uspješno postavljali i povezivali elemente pneumatskih i hidrauličnih sistema.

Studenti su mogli vidjeti principe rada i upravljanja sistemima kombinujući razne elemente u sistemu.

Nakon završenih vježbi studentima je bilo mnogo jasnije upotreba, upravljanje i regulisanje pojedinim brodskim sistemima.

Ovom prilikom se zahvaljujemo dekanu Sveučelišta doc. dr. sc. Žarku Koboeviću i profesoru doc. dr. sc. Nikši Koboeviću na toplom dočeku i prvoj odrađenoj stručnoj vježbi.

Nadamo se da će ovakav vid razmjene iskustava i znanja postati lijepa praksa na dvije srodne visokoškolske instuticije.