“Podsticanje inovativnih kapaciteta i vještina za primjenu pomorske robotike za monitoring i zaštitu morske sredine” – “Marrobo“ projekat
Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR i IPA III fondova Europske unije.
Program: Interreg VI-A IPA Cooperation Programme Croatia - Bosnia and Herzegovina - Montenegro
Trajanje: 15/07/2024 - 14/07/2026
Iznos finansiranja: 539.821,07 €
Ukupna vrijednost projekta: 635.083,62 €
Uloga fakulteta: Lead Partner
Rukovodilac projekta na Fakultetu: Prof. dr. sc. Natalija Kavran
Projektni partneri MARROBO projekta:
- Sveučilište u Zagrebu Fakultet prometnih znanosti (Vodeći partner, Hrvatska)
- Opština Neum (PP2, Bosna i Hercegovina)
- Sveučilište u Dubrovniku (PP3, Hrvatska)
- Univerzitet Crne Gore (PP4, Crna Gora).
Sveučilište u Zagrebu Fakultet prometnih znanosti (Vodeći partner, Hrvatska) odgovoran je za: definisanje metodologije za razvoj i testiranje najprikladnije strukture programa osposobljavanja, razvoj i definisanje sadržaja modula, finaliziranje strukture, sadržaja modula i predloženog programa osposobljavanja, donošenje dovršenog i validiranog programa obuke, aktivni doprinos u pripremnim aktivnostima pilot akcija u Neumu, Dubrovniku i Kotoru i njihovoj evaluaciji, davanje inputa za Plan prenosa, sertifikovanje obuke „Innovative Marine Robotic Deployment“, objavljivanje promotivnih članaka o ostvarenim rezultatima projekta u dnevnim novinama u Hrvatskoj i članka na međunarodnoj naučnoj konferenciji. Vodeći partner će kontinuirano sprovoditi sve planirane komunikacione i diseminacijske aktivnosti za postizanje komunikacionih ciljeva i koordinisati sve projektne aktivnosti kako bi se osigurala efikasna implementacija projekta.
Opština Neum (PP2, Bosna i Hercegovina) odgovorna je za: nabavku pomorske robotike, broda i druge opreme za monitoring namijenjene projektnim aktivnostima, učestvovanje u definisanju metodologije za razvoj i testiranje najprikladnije strukture programa osposobljavanja, razvoj i definisanje sadržaja modula, podršku u finalizaciji strukture i sadržaja modula i programa osposobljavanja, pružanje inputa za metodologiju validacije programa obuke sa posebnim osvrtom na konsultacije sa zainteresovanim stranama i njihove inpute, pripremu metodologije sprovođenja pilot projekta sa definisanim ekološkim i tehnološkim vanjskim ograničenjima u Neumu i izvođenje pilot akcije u Neumu, uzorkovanje koje će se sprovoditi u dva intervala: tokom i van ljetne sezone, objavljivanje promotivnih članaka o ostvarenim rezultatima projekta u dnevnim novinama u Bosni i Hercegovini i članka na međunarodnoj naučnoj konferenciji. Prethodno iskustvo i znanje u području zaštite životne sredine predstavljaju vrijedan doprinos realizaciji pilot akcija u Neumu.
Sveučilište u Dubrovniku (PP3, Hrvatska) odgovorno je za: nabavku pomorske robotike i druge opreme za monitoring namijenjene projektnim aktivnostima, učestvovanje u definisanju metodologije za razvoj i testiranje najprikladnije strukture programa osposobljavanja, razvoj i definisanje sadržaja modula, podršku u finalizaciji strukture i sadržaja modula i programa osposobljavanja, pružanje inputa za metodologiju validacije programa obuke sa posebnim osvrtom na konsultacije zainteresovanih strana i njihove doprinose, pripremu metodologije sprovođenja pilot projekta sa definisanim ekološkim i tehnološkim vanjskim ograničenjima u Dubrovniku i izvođenje pilot akcije u Dubrovniku, uzorkovanje koje će se sprovoditi u dva intervala - tokom i van ljetne sezone, objavljivanje promotivnih članaka o ostvarenim rezultatima projekta u dnevnim novinama u Hrvatskoj i članka na međunarodnoj naučnoj konferenciji. Prethodno iskustvo i znanje u području zaštite životne sredine i pomorskoj robotici te stručnost stečena tokom plovidbe na komercijalnim brodovima će dati vrijedan doprinos realizaciji pilot akcija u Dubrovniku.
Univerzitet Crne Gore (PP4, Crna Gora) odgovoran je za: nabavku pomorske robotike, specijalne ronilačke opreme, VR opreme i druge opreme za monitoring namijenjene projektnim aktivnostima, učestvovanje u definisanju metodologije za razvoj i testiranje najprikladnije strukture programa osposobljavanja, razvoj i definisanje sadržaja modula, podršku u finalizaciji strukture i sadržaja modula i programa osposobljavanja, pružanje inputa za metodologiju validacije programa osposobljavanja s posebnim osvrtom na konsultacije sa zainteresovanim stranama i njihovim doprinosima, pripremu metodologije implementacije pilot projekta sa definisanim ekološkim i tehnološkim vanjskim ograničenjima u Kotoru i izvođenje pilot akcije u Kotoru, uzorkovanje koje će se sprovoditi u dva intervala - tokom i van ljetne sezone, objavljivanje promotivnih članaka o ostvarenim rezultatima projekta u dnevnim novinama u Crnoj Gori i članka na međunarodnoj naučnoj konferenciji. Prethodno iskustvo i znanje u području zaštite životne sredine i pomorskoj robotici te stručnost stečena tokom plovidbe na komercijalnim brodovima će dati vrijedan doprinos realizaciji pilot akcija u Kotoru. Takođe, Univerzitet Crne Gore je odgovoran za osnivanje MARIC - Marin Robotic Innovation Center opremljenog za istraživačke i inovacione aktivnosti te organizaciju MARROBO Promo Tour u Kotoru na kraju projekta.
Opis projekta:
Opšti cilj projekta MARROBO je poboljšati istraživačke i inovativne kapacitete u prekograničnom području za novu inovativnu primjenu pomorske robotike u monitoringu i zaštiti morske sredine. Razvoj inovativne pomorske robotike za monitoring i mjerenje mikro plastike i metala u morskoj vodi i morskom dnu te zagađenje bukom, te sticanje specifičnih novih vještina i kompetencija, ubrzavaju inovacije i usvajanje naprednih tehnologija za pametan i konkurentan razvoj.
Očekivani benefiti MARROBO projekta jesu: poboljšana i podstaknuta pametna ulaganja u istraživanje i razvoj robotike za monitoring i zaštitu prirode i bioraznolikosti Jadranskog mora, smanjenje onečišćenja i promovisanje plave ekonomije.
Planirani rezultati:
Rezultat 1.1. MARROBO prekogranične kooperativne i saradničke organizacije,
Rezultat 2.1. Zajedničke pilot akcije za inovativni program obuke za primjenu pomorske robotike i
Rezultat 3.1. Program osposobljavanja za sticanje inovativnih vještina o pomorskoj robotici za monitoring i zaštitu morske sredine.
Rezultati će koristiti širokom rasponu ciljnih grupa, uključujući javne i regionalne vlasti, lučke uprave, lučke kapetanije, opštinska odeljenja za životnu sredinu i upravljanje priobaljem, sektorske regionalne agencije za upravljanje zaštitom životne sredine, inovativna preduzeća i nevladine organizacije, uglavnom udruženja ribara i operateri akvakulture, aktivisti za zaštitu mora, pomorci, visokoškolske ustanove i istraživačke organizacije u inženjerstvu, pomorskoj privredi i zaštiti mora, te građani svih regiona koji učestvuju u projektu.
Inovativno i originalno u MARROBO-u: pametna specijalizacija je inovativan pristup koji ima za cilj podstaknuti rast i zapošljavanje u području pomorske robotike, monitoringa i zaštite mora, novo razvijenih metoda i metodologija detekcije onečišćenja mora (mikro plastike, buke kao nedovoljno istražene teme), inovativni neformalni program obuke (teorijska nastava, praktična ekspertiza, VR edukacija).
DISCLAIMER
Ova publikacija nastala je uz pomoć Europske unije. Sadržaji u ovoj publikaciji isključiva su odgovornost Fakulteta prometnih znanosti i ni na koji način ne odražavaju stavove Europske unije.