Preispitivanje Plave ekonomije: Socio-ekološki uticaji i mogućnosti




Preispitivanje Plave ekonomije: Socio-ekološki uticaji i mogućnosti

COST Akcija RethinkBlue fokusira se na Plavu ekonomiju i povezane politike koje utiču na evropska društva. U Evropskoj uniji paradigma Plave ekonomije obuhvata regionalne i nacionalne političko-ekonomske prioritete, nove zakonodavne i upravljačke okvire, kao i finansijsku podršku sektorima pomorske privrede. Međutim, uticaj ovih politika na obalno stanovništvo još uvijek nije u potpunosti istražen. Ubrzana globalizacija, tehnološki razvoj i uticaj klimatskih promjena dodatno usložnjavaju situaciju.

Svrha ove akcije je da se preispita koncept Plave ekonomije kroz procjenu njenog uticaja na obalna društva i kroz istraživanje mogućnosti koje proizilaze iz inovacija i potencijalnih sinergija između postojećih i novih pomorskih aktivnosti. Akcija uključuje 33 COST članica i 20 ITC zemalja. Rukovodilac Akcije je dr Dražen Cepić.

Glavna istraživačka pitanja su:

1.     Kakvi su uticaji, pozitivni ili negativni, razvoja Plave ekonomije na dobrobit ljudi, društvenu ravnopravnost i ekonomsku i ekološku održivost obalnih društava?

2.     Koje su potencijalne mogućnosti za inovacije i sinergije između sektora?

Ključne riječi: Plava ekonomija - Upravljanje i pomorska politika - Društveno-ekonomske transformacije - Društvena, ekonomska i ekološka održivost - Obalna društva

Naučne interakcije fokusiraju se na pet tema:

  • WG1 Pomorska zanimanja,
  • WG2 Bezbjednost hrane i održiva plava potrošnja,
  • WG3 Lučki gradovi i obalne zajednice,
  • WG4 Upravljanje ribarstvom i nove aktivnosti,
  • WG5 Klimatske promjene i prirodne nepogode.

Razmjena znanja i jačanje kapaciteta među istraživačima i zainteresovanim stranama u oblasti Plave ekonomije biće omogućeni kroz sastanke, istraživačke radionice, seriju onlajn seminara, škole obuka i konferencije.

COST akcija CA22122 realizuje se u periodu od 30. oktobra 2023. do 29. oktobra 2027. godine. Članovi Upravnog odbora su prof. dr Senka Šekulrac-Ivošević i doc. dr Miroslav Vukičević. RethinkBlue ambasador za Crnu Goru je prof. dr Senka Šekulrac-Ivošević.

 

Akademsko osoblje Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore je dio radne grupe 1- Pomorska zanimanja (RG1). Članovi RG1 su prof. dr Senka Šekularac-Ivošević, doc. dr Miroslav Vukičević, prof. dr Špiro Ivošević i mr Dragana Milošević.

 

Radna grupa 1: Pomorska zanimanja – fokusira se na rad i zapošljavanje u različitim pomorskim profesijama i zanimanjima: ribarstvo, pomorski transport, obalni i pomorski turizam i srodno. Istražuju se transformacije pomorskih profesija i zanimanja kako u smislu zapošljavanja u vezi sa ekonomskim trendovima, ekološkim promjenama, političkim regulativama, tako i u smislu identiteta i odnosa prema radu. Jedan od  prvih ciljeva je definisanje pregleda izazova i mogućnosti u vezi sa raznim pomorskim profesijama, identifikujući zajedničke elemente i kreirajući neku vrstu “mape izazova i mogućnosti u plavoj ekonomiji”: nove vještine i kompetencije naspram očuvanja postojećih vještina, novi potencijalni zaposleni (grupe koje obično nisu zastupljene u pomorskim profesijama iz raznih razloga) naspram “starih” radnika, profili različitih zemalja i slično.

 

Osnovne istraživačke teme su:

·       Turističko i rekreativno korištenje luka i priobalnih područja,

·       Obalna demografija i novi stanovnici,

·       Radni migranti, migranti u pomorskom načinu života,

·       Sukobi između različitih korisnika,

·       Identitet, pomorsko nasljeđe i istorija.

 

Za više informacija posjetite sajt: www.rethinkblue.eu

 

 

 

Image

Ova publikacija zasnovana je na radu u okviru COST akcije RethinkBlue (CA22122), koju podržava COST (Evropska saradnja u nauci i tehnologiji). COST (Evropska saradnja u nauci i tehnologiji) je agencija za finansiranje istraživačkih i inovativnih mreža. Naše akcije pomažu povezivanju istraživačkih inicijativa širom Evrope i omogućavaju naučnicima da razvijaju svoje ideje dijeljenjem sa kolegama. Time se unapređuju njihova istraživanja, karijera i inovacije.

 

Broj posjeta : 150



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.