Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / MATEMATIKA I

Naziv predmeta:MATEMATIKA I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
373Obavezan152+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih uslova za prijavljivanje i slušanje ovog predmeta
Ciljevi izučavanja predmetaKroz ovaj predmet studenti stiču znanja iz matematike, koja su potrebna u pomorskoj elektrotehnici, prema STCW'10 i IMO model kursu 7.08 (Dodatak 2)
Ishodi učenjaOčekuje se da student nakon položenog ispita iz predmeta Matematika I može: 1. Poznaje osnovne pojmove matematičke logike. 2. Poznaje osnovne pojmove teorije skupova i da poznaje osnovne operacije sa skupovima. 3. Da računa sa realnim brojevima. 4. Da da računa sa razlomcima i primjenjuje ih u rješavanju problema. 5. Da sređuje izraze i da vrši proračune sa decimalnim brojevima. 6. Da zna kako se radi sa stepenima i korjenima, zna što su mantisa i eksponent broja i da zna prefikse. 7. Da računa sa približnim vrijednostima, recipročnim vrijednostima, kvadratima, korijenima, razlomcima kao stepenima. Takođe, da zna kako se vrše proračuni na kalkulatoru i kako ze izračunavaju izrazi. 8. Razumiju algebarske izraze (polinome), njihova sređivanja i faktorizaciju. Da znaju da riješe: linearnu jednačinu sa jednom nepoznatom, jednačinu sa dvije nepoznate, kvadratnu jednačinu i polinomijalne jednačine višeg reda sa jednom nepoznatom. 9. Zna kako se mjere uglovi, poznaje definiciju i svojstva osnovnih trigonometrijskih funkcija, zna sinusnu i kosinusnu teoremu za trougao u ravni i da poznaje osnovne trigonometrijske identitete. 10. Kako se mjere površina i zapremina za poznate geometrijske likove i tijela, te da znaju gdje su njihova težišta 11. Crta grafike. 12. Računa sa kompleksnim brojevima, rješava jednačine sa kompleksnim brojevima i koristi Moavrove formule sa stepenovanje i korjenovanje kompleksnih brojeva. 13. Izračuna determinantu. 14. Poznaje matrični račun, zna da odredi inverznu matricu i zna da rješava matrične jednačine.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Nikola Mihaljević, dr Stevan Kordić
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja i računske vježbe; domaći zadaci, konsultacije i Moodle portal
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Matematička logika: iskazni račun i predikatski račun I reda
I nedjelja, vježbe - Matematička logika: iskazni račun i predikatski račun I reda
II nedjelja, pred.-Skupovi: osnove teorije skupova i skupovne operacije
II nedjelja, vježbe Skupovi: osnove teorije skupova i skupovne operacije
III nedjelja, pred.- Realni brojevi: definicija i osnovne operacije, izračunavanja sa decimalnim brojevima, decimalna mjesta, značajne cifre i formati zapisa realnih brojeva A2:1.2 (10 sata)
III nedjelja, vježbe - Realni brojevi: definicija i osnovne operacije, izračunavanja sa decimalnim brojevima, decimalna mjesta, značajne cifre i formati zapisa realnih brojeva A2:1.2 (10 sata)
IV nedjelja, pred.- Realni brojevi: osnovna pravila stepenovanja (i korjenovanja), mantisa i eksponent, A2:1.3 (9 sati). Algebra: sređivanje algebarskih izraza, A2:1.5 (2 sat).
IV nedjelja, vježbe - Realni brojevi: osnovna pravila stepenovanja (i korjenovanja), mantisa i eksponent, A2:1.3 (9 sati). Algebra: sređivanje algebarskih izraza, A2:1.5 (2 sat).
V nedjelja, pred.- Algebra: polinomi, osnovne operacija sa polinomima i faktorizacija polinoma višeg stepena A2:1.5 (10 sat).
V nedjelja, vježbe - Algebra: polinomi, osnovne operacija sa polinomima i faktorizacija polinoma višeg stepena A2:1.5 (10 sat).
VI nedjelja, pred.- Algebra: rješavanje polinomijalnih jednačina prvog, drugog i višeg reda sa jednom nepoznatom, A2:1.5 (10 sat).
VI nedjelja, vježbe - Algebra: rješavanje polinomijalnih jednačina prvog, drugog i višeg reda sa jednom nepoznatom, A2:1.5 (10 sat).
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I. Trigonometrija: mjerenje uglova, definicija sinus, kosinusa i tangens, pravougli trougao, sinusna i kosinusna teorema za trougao u ravni, A2:1.6 (4 sata).
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I. Trigonometrija: mjerenje uglova, definicija sinus, kosinusa i tangens, pravougli trougao, sinusna i kosinusna teorema za trougao u ravni, A2:1.6 (4 sata).
VIII nedjelja, pred.- Trigonometrija: pravougli trougao, sinusna i kosinusna teorema za trougao u ravni i trigonometrijski identiteti, A2:1.6 (10 sati)
VIII nedjelja, vježbe - Trigonometrija: pravougli trougao, sinusna i kosinusna teorema za trougao u ravni i trigonometrijski identiteti, A2:1.6 (10 sati)
IX nedjelja, pred.- Trigonometrija: trigonometrijski identiteti nastavak, A2:1.6 (4 sati). Mjerenja: mjerenja površina i zapremina, i težište, A2:1.7 (6 sati).
IX nedjelja, vježbe - Trigonometrija: trigonometrijski identiteti nastavak, A2:1.6 (4 sati). Mjerenja: mjerenja površina i zapremina, i težište, A2:1.7 (6 sati).
X nedjelja, pred.- Mjerenja: pravilo srednje vrijednosti, Simsonovo I i II pravilo, A2:1.7 (2 sata). Grafici: crtanje grafika, A2:1.8 (4 sata)
X nedjelja, vježbe - Mjerenja: pravilo srednje vrijednosti, Simsonovo I i II pravilo, A2:1.7 (2 sata). Grafici: crtanje grafika, A2:1.8 (4 sata)
XI nedjelja, pred.- Kompleksni brojevi: definicija, računske operacije i jednačine sa kompleksnim brojevima
XI nedjelja, vježbe - Kompleksni brojevi: definicija, računske operacije i jednačine sa kompleksnim brojevima
XII nedjelja, pred.- Kompleksni brojevi: trigonometrijski oblik kompleksnog broja i Moavrove formule
XII nedjelja, vježbe - Kompleksni brojevi: trigonometrijski oblik kompleksnog broja i Moavrove formule
XIII nedjelja, pred.- Determinante: definicija, Sarusovo pravilo i razvijanje po vrstama i kolonama
XIII nedjelja, vježbe - Determinante: definicija, Sarusovo pravilo i razvijanje po vrstama i kolonama
XIV nedjelja, pred.- Matrice: definicija, operacija sa matricama, inverzna matrica
XIV nedjelja, vježbe - Matrice: definicija, operacija sa matricama, inverzna matrica
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II. Matrice: rješavanje matričnih jednačina
XV nedjelja, vježbe - Kolokvijum II. Matrice: rješavanje matričnih jednačina
Opterećenje studentaNedjeljno 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sati predavanja 2 sati vježbi 2 sati i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Miloš Miličić, Elementi više matematike, I deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 2. Nada Miličić i Miloš Miličić, Elementi više matematike, II deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 3. Miloš Miličić, Zbirka rešenih zadataka iz više matematike, I deo, Akademska misao, Beograd, 2006. 4. Nada Miličić i Miloš Miličić, Zbirka rešenih zadataka iz više matematike, II deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 5. Bogoslav Vene, Zbirke zadataka I, II, III i IV, Zavod za udžbenike, Beograd. 6. John Bird, Engineering Mathematics, 5th Edition, Newnes-Elsevier, Amsterdam, 2007.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Kolokvijum I, od 0 do 17 bodova; 2. Kolokvijum II, od 0 do 17 bodova; 3. Domaći zadatak I, od 0 do 3 bodova; 4. Domaći zadatak II, od 0 do 3 bodova; 5. Završni pismeni ispit, od 0 do 25 bodova; 6. Završni usmeni iispit, od 0 do 25 bodova i 7. Pri
Posebne naznake za predmetStudenti mogu pristupiti izradi Kolokvijuma II, bez obzira kakav su uspjeh postigli na Kolokvijumu I. Studenti su obavezni da polažu završni ispit (pismeni i usmeni dio).
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TEHNIČKA MEHANIKA

Naziv predmeta:TEHNIČKA MEHANIKA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
374Obavezan173+3+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaZa slušanje ovog predmeta nema preduslova
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim pojmovima i zakonima mehanike i hidrodinamike i njihova primjena u skladu sa zahtjevima STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1.1, 1.1.2).
Ishodi učenja- Stiče širok i integrisani dijapazon teorijskih i praktičnih znanja iz mehanike krutog tijela i mehanike fluida i specijalno iz statike, kinematike i dinamike krutog tijela i fluida koja su primjenljiva u raznim oblastima mašinstva i specijalno brodomašinstva; - Stiče konkretna znanja vezana za kritičko razmišljanje i zaključivanje pri razmatranju i rješavanju praktičnih problema iz oblasti statike, kinematike i dinamike krutog tijela i fluida; - Vlada metodama izučavanja stanja mirovanja i kretanja tijela i fluida (vode) pod dejstvom sila i pritisaka na bazi osnovnih principa i zakona mehanike; - Primjenjuje metode, osnovne zakone i principe mehanike na proučavanju mirovanja i kretanja materijalne tačke pod dejstvom sila, proučavanju kretanja tijela (translatorno, obrtno) na bazi jednačina kretanja i osnovnih zakona, principa i teorema mehanike krutog tijela i mehanike fluida (Njutnovi zakoni, Dalamberov princip, Teorema o promjeni kinetičke energije, Teorema o promjeni količine kretanja, Paskalov zakon, Zakon o održanju energije – Bernulijeva jednačina), a posebno na konkretnim problemima kao što su:pravolinijska I kruzna kretanja tacke , balansiranje rotirajućih masa, pojava trenja kod , isticanje tečnosti ; - Daje kritičku ocjenu vezanu prilikom analize kretanja tvrdih tijela i kretanja fluida prilikom primjene osnovnih zakona, principa i teorema mehanike; - Prepoznaje i razlikuje značaj pojedinih veličina mehanike (brz
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. Dr. Goran Ćulafić, mr Stefan Ćulafič
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, računske vježbe, domaći zadaci, konsultacije, kolokvijumi.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Osnovi mehanike. Kinematika tačke: Osnovne kinematičke veličine. Pravolinijsko jednoliko i jednoliko promjenljivo kretanje. (7.08 Ap4:1.2)
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Kinematika tačke: Pravolinijsko kretanje. Kružno kretanje. (7.08 Ap4:1.2)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Kinematika tijela: Translatorno kretanje. Obrtanje tijela oko nepomične ose. (7.08 Ap4:1.2)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Kolokvijum I. Statika.Sistem sučeljnih sila.Ravanski sistem sila.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Dinamika tačke. Trenje. (7.08 Ap4:1.2) Kružno kretanje: Inercijalne sile; Konusno klatno, Balansiranje. (7.08 Ap1:1.2)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Dinamika obrtanja. Aksijalni moment inercije. Jednačina obrtanja tijela. (7.08 Ap1:1.2)
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Dinamika. Konkretni problemi.Rad. Snaga. Energija... (7.08 Ap1:1.2)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II.Hidromehanika. 7.08 (1.1.2.1.) Hidrostatika. Osnovni zakoni i primjena.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Hidrodinamika. Osnovni zakoni i primjena. (7.08 Ap4:1.3)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Kolokvijum III .Otpornost materijala. Statički momenti. Koordinate težišta. Momenti inercije. Pojam i analiza napona i deformacija.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Otpornost materijala. Aksijalno naprezanje
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Otpornost materijala. Staticki dijagrami. Savijanje.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Savijanje. Uvijanje.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Kolokvijum IV (zavrsni ispit).
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Popravni kolokvijumi
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (9 sati i 20 minuta) x 16 = 149 sati i 20 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (9 sati i 20 minuta) = 18 sati i 40 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 7 x 30 = 210 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 149 sati i 20 minuta (nastava) + 18 sati i 40 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
7 kredita x 40/30=9 sati i 20 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
3 vježbi
3 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
9 sati i 20 minuta x 16 =149 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
9 sati i 20 minuta x 2 =18 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
7 x 30=210 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
42 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 149 sati i 20 minuta (nastava), 18 sati i 40 minuta (priprema), 42 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu i polažu kolokvijume i završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. G. Ćulafić: Tehnička mehanika, pisana predavanja. 2. Z. Ćulafić: Otpornost materijala, 1996. 3. Z. Ćulafić: Pisana predavanja, 2007.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Domaći zadaci, od 0 do 20 poena; 2. Kolokvijum I, od 0 do 20 poena; 3. Kolokvijum II, od 0 do 20 poena; 4. Kolokvijum III, od 0 do 20; 5. Završni ispit (Kolokvijum IV), od 0 do 20 poena; Student je položio ispit ukoliko u toku semestra sakupi najm
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / MATEMATIKA II

Naziv predmeta:MATEMATIKA II
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
384Obavezan252+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaPoložen predmet Matematika I.
Ciljevi izučavanja predmetaKroz ovaj predmet studenti stiču znanja iz matematike, koja su potrebna u pomorskoj elektrotehnici prema STCW'10 (Tabela A-III/6) i IMO model kursu 7.08 (Dodatak 2)
Ishodi učenjaOčekuje se da student nakon položenog ispita iz predmeta Matematika II može: 1. Zna da rješava sisteme linearnih jednačina koristeći Gausov postupak i Kramerovo pravilo. 2. Poznaje osnove vektorske algebre i njene primjene u geometriji 3. Poznaje svojstva i formule vezane za krug, elipsu i hiperbolu. 4. Poznaje osnovne pojmove diferencijalnog računa, zna da odredi prvi izvod funkcije, da odredi jednačinu tangente i normale, te da ispita i nacrta realnu funkciju jedne promjenljive. 5. Poznaje osnovne pojmove integralnog računa, metode integracije (metod smjene, parcijalnu integraciju, integral racionalne funkcije i trigonometrijske smjene), kao i primjene određenog integrala u geometriji. 6. Odredi parcijalni izvod i ekstremne vrijednosti realne funkcije sa više promjenljivih. 7. Poznaje i vlada osnovama statistike, tj, da za dati uzorak zna da odredi srednju vrijednost, medianu, modus i standardnu devijaciju.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Nikola Mihaljević, dr Stevan Kordić
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja i računske vježbe; domaći zadaci; konsultacije, testovi i Moodle portal.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Sistemi linearnih jednačina: Gausov metod i Kramerovo pravilo
I nedjelja, vježbe - Sistemi linearnih jednačina: Gausov metod i Kramerovo pravilo
II nedjelja, pred.-Vektori: operacije sa vektorima, baze vektora, vektorski proizvodi i primjene
II nedjelja, vježbe Vektori: operacije sa vektorima, baze vektora, vektorski proizvodi i primjene
III nedjelja, pred.- Matematička analiza: limesi, izvod funkcije i teoreme diferencijalnog računa, (7.08 A2:1.8)
III nedjelja, vježbe - Matematička analiza: limesi, izvod funkcije i teoreme diferencijalnog računa, (7.08 A2:1.8)
IV nedjelja, pred.- Matematička analiza: Lopitalova pravila, jednačine tangente i normale
IV nedjelja, vježbe - Matematička analiza: Lopitalova pravila, jednačine tangente i normale
V nedjelja, pred.- Matematička analiza: elementarne funkcije, ispitivanje i crtanje grafika funkcije jedne promjenljive
V nedjelja, vježbe - Matematička analiza: elementarne funkcije, ispitivanje i crtanje grafika funkcije jedne promjenljive
VI nedjelja, pred.- Matematička analiza: osnovi integralnog računa, metod smjene i parcijalna integracija, (7.08 A2:1.8)
VI nedjelja, vježbe - Matematička analiza: osnovi integralnog računa, metod smjene i parcijalna integracija, (7.08 A2:1.8)
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I. Matematička analiza: parcijalna integracija nastavak i integral racionalne funkcije
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I. Matematička analiza: parcijalna integracija nastavak i integral racionalne funkcije
VIII nedjelja, pred.- Matematička analiza: trigonometrijske smjene
VIII nedjelja, vježbe - Matematička analiza: trigonometrijske smjene
IX nedjelja, pred.- Matematička analiza: određeni integral i njegove primjene u geometriji, (7.08 A2:1.8)
IX nedjelja, vježbe - Matematička analiza: određeni integral i njegove primjene u geometriji, (7.08 A2:1.8)
X nedjelja, pred.- Diferencijalne jednačine: diferencijalne jednačine prvog reda i metod razdvajanja promjenljivih
X nedjelja, vježbe - Diferencijalne jednačine: diferencijalne jednačine prvog reda i metod razdvajanja promjenljivih
XI nedjelja, pred.- Diferencijalne jednačine: Bernulijeva diferencijalna jednačina
XI nedjelja, vježbe - Diferencijalne jednačine: Bernulijeva diferencijalna jednačina
XII nedjelja, pred.- Diferencijalne jednačine: linearna diferencijalna jednačina prvog reda
XII nedjelja, vježbe - Diferencijalne jednačine: linearna diferencijalna jednačina prvog reda
XIII nedjelja, pred.- Diferencijalne jednačine: homogena linearna diferencijalna jednačine višeg reda
XIII nedjelja, vježbe - Diferencijalne jednačine: homogena linearna diferencijalna jednačine višeg reda
XIV nedjelja, pred.- Matematička analiza: realne funkcije više promjenljivih, parcijalni izvodi i određivanje lokalnih ekstrema realnih funkcija više promjenljivih
XIV nedjelja, vježbe - Matematička analiza: realne funkcije više promjenljivih, parcijalni izvodi i određivanje lokalnih ekstrema realnih funkcija više promjenljivih
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II. Statistika: uzorak, aritmetička sredina, mediana, modus i standardna devijacija uzorka
XV nedjelja, vježbe - Kolokvijum II. Statistika: uzorak, aritmetička sredina, mediana, modus i standardna devijacija uzorka
Opterećenje studentaNedjeljno 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sati predavanja 2 sati vježbi 2 sati i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Miloš Miličić, Elementi više matematike, I deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 2. Nada Miličić i Miloš Miličić, Elementi više matematike, II deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 3. Miloš Miličić, Zbirka rešenih zadataka iz više matematike, I deo, Akademska misao, Beograd, 2006. 4. Nada Miličić i Miloš Miličić, Zbirka rešenih zadataka iz više matematike, II deo, Akademska misao, Beograd, 2008. 5. Bogoslav Vene, Zbirke zadataka I, II, III i IV, Zavod za udžbenike, Beograd. 6. John Bird, Engineering Mathematics, 5th Edition, Newnes-Elsevier, Amsterdam, 2007.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Kolokvijum I, od 0 do 17 bodova; 2. Kolokvijum II, od 0 do 17 bodova; 3. Domaći zadatak I, od 0 do 3 bodova; 4. Domaći zadatak II, od 0 do 3 bodova; 5. Završni pismeni ispit, od 0 do 25 bodova; 6. Završni usmeni iispit, od 0 do 25 bodova i 7. Pri
Posebne naznake za predmetStudenti mogu pristupiti izradi Kolokvijuma II, bez obzira kakav su uspjeh postigli na Kolokvijumu I. Studenti su obavezni da polažu završni ispit (pismeni i usmeni dio).
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / INTERMODALNI TRANSPORTNI SISTEMI

Naziv predmeta:INTERMODALNI TRANSPORTNI SISTEMI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
395Izborni663+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / SIGURNOST NA MORU

Naziv predmeta:SIGURNOST NA MORU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
397Obavezan321+0+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
2 kredita x 40/30=2 sati i 40 minuta
1 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
0 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
2 sati i 40 minuta x 16 =42 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
2 sati i 40 minuta x 2 =5 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
2 x 30=60 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
12 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 42 sati i 40 minuta (nastava), 5 sati i 20 minuta (priprema), 12 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / OPERACIONA ISTRAŽIVANJA

Naziv predmeta:OPERACIONA ISTRAŽIVANJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1248Izborni663+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / PRIMJENA RAČUNARA U POMORSTVU

Naziv predmeta:PRIMJENA RAČUNARA U POMORSTVU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1379Obavezan131+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslovljenosti položenim drugim predmetima.
Ciljevi izučavanja predmetaUvod u arhitekturu računara. Rad sa brojnim sistemima, naročito sa binarnim brojnim sistemom, uključujući binarnu aritmetiku. Uvod u MS Office. Word procesiranje sa MS Word-om. Tabelarno procesiranje podataka sa MS Excel-om. Osnove Interneta, servisi, e-mail. Predmetne oblasti su u skladu sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragraf 1.5.1.1).
Ishodi učenjaNakon položenog ispita iz predmeta Primjena računara u pomorstvu (3 ECTS) studenti će biti sposobni da: - Pravilno vrše konverziju brojeva između dekadnog, binarnog, oktalnog i heksadecimalnog brojnog sistema. - Pravilno vrše sabiranje, oduzimanje i množenje brojeva u binarnom brojnom sistemu. - Razlikuju osnovne hardverske komponente desktop računara. - Izvode osnovne operacije u Windows operativnom sistemu (rad sa prozorima, kreiranje/premještanje/kopiranje/reimenovanje/brisanje foldera i fajlova, rad sa tastaturom i mišem, korišćenje pretrage). - Pravilno koriste MS Word aplikaciju, odnosno: a. pravilno podešavaju veličinu Word dokumenta i njegove margine, b. formatiraju font i pasuse, c. formatiraju tekst u više kolona, d. predstavljaju tekst tabelarno i formatiraju tabele, e. pravilno koriste stilove. - Pravilno koriste MS Excel aplikaciju u smislu da: a. pravilno formatiraju ćelije, b. pravilno koriste Excel funkcije za rad sa numeričkim i tekstualnim podacima i datumima (SUM, MIN, MAX, AVERAGE, COUNT, COUNTIF, COUNTBLANK, COUNTA, VLOOKUP, LEFT, RIGHT, MID, DATEDIFF), c. predstavljaju numeričke podatke u formi dijagrama, d. pripreme dokument za štampanje.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Vesna Popović-Bugarin, Mr Maja Škurić
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe, individualni rad na praktičnim problemima, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvodni čas. Organizacija računara. Razvoj i istorijat računarske tehnike. Brojni sistemi. Binarni brojni sistem. (7.08 – 1.5.1.1).
I nedjelja, vježbe - Brojni sistemi. Binarni brojni sistem. (7.08 – 1.5.1.1).
II nedjelja, pred.-Oktalni i heksadekadni brojni sistem.
II nedjelja, vježbe Oktalni i heksadekadni brojni sistem.
III nedjelja, pred.- Binarna aritmetika.
III nedjelja, vježbe - Binarna aritmetika.
IV nedjelja, pred.- Format podataka, BCD kod i aritmetika u BCD kodu.
IV nedjelja, vježbe - Format podataka, BCD kod i aritmetika u BCD kodu.
V nedjelja, pred.- Memorija. Proces računanja i smještanja podataka u memoriju. Procesor. (7.08 – 1.5.1.1).
V nedjelja, vježbe - Proces računanja i smještanja podataka u memoriju. (7.08 – 1.5.1.1).
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VII nedjelja, pred.- Grafički orjentisani operativni sistem - Windows 8, osnove rada – kopiranje, lijepljenje, ...; Rad sa fajlovima i folderima u Windows-u 8.
VII nedjelja, vježbe - Grafički orjentisani operativni sistem - Windows 8, osnove rada – kopiranje, lijepljenje, ...; Rad sa fajlovima i folderima u Windows-u 8.
VIII nedjelja, pred.- Aplikativni software. Namjena i osnovne karakteristike. Aplikativni software Word for Windows. (7.08 – 1.5.1.1).
VIII nedjelja, vježbe - Aplikativni software. Namjena i osnovne karakteristike. Aplikativni software Word for Windows. (7.08 – 1.5.1.1).
IX nedjelja, pred.- Osnove rada u Word-u: Kreiranje dokumenata, Pozicioniranje teksta. Podešavanje margina.
IX nedjelja, vježbe - Osnove rada u Word-u: Kreiranje dokumenata, Pozicioniranje teksta. Podešavanje margina.
X nedjelja, pred.- Podešavanja vezana za pasus. Numerisane i nenumerisane liste. Tabulatori. Zaglavlja. (7.08 – 1.5.1.1).
X nedjelja, vježbe - Podešavanja vezana za pasus. Numerisane i nenumerisane liste. Tabulatori. Zaglavlja. (7.08 – 1.5.1.1).
XI nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XI nedjelja, vježbe - Kolokvijum II
XII nedjelja, pred.- Aplikativni software EXCEL 2010. Kreiranje tabela u Excelu. Upotreba formula i funkcija.
XII nedjelja, vježbe - Aplikativni software EXCEL 2010. Kreiranje tabela u Excelu. Upotreba formula i funkcija.
XIII nedjelja, pred.- Apsolutne i relativne adrese. Predstavljanje podataka grafičkim prikazom. Vrste grafikona.
XIII nedjelja, vježbe - Apsolutne i relativne adrese. Predstavljanje podataka grafičkim prikazom. Vrste grafikona.
XIV nedjelja, pred.- Upotreba elektronske pošte. Globalna računarska mreža – INTERNET.
XIV nedjelja, vježbe - Upotreba elektronske pošte. Globalna računarska mreža – INTERNET.
XV nedjelja, pred.- Popravni kolokvijumi.
XV nedjelja, vježbe - Popravni kolokvijumi.
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sati Struktura: 1 sati predavanja 2 sati vježbi 1 sati individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (4 sati) x 16 = 64 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (4 sati) = 8 sati Ukupno opterećenje za predmet: 3 x 30 = 90 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 64 sati (nastava) + 8 sati (priprema) + 18 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
1 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
KonsultacijeNakon predavanja, i u dogovoru sa studentima
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: Udžbenici: 1. Computer data, including: Data Set, Electronical Data Interchange, Random Acces, Computer Data Processing, Text File, Binary Code, by Hephaestus Books. LITERATURА: 1. Udžbenik: Lj. Stanković, V. N. Ivanović, M. Radonjić: Osnovi računarstva, Podgorica, 2016. 2. Zbirka zadataka: M. Radonjić: Osnovi računarstva I – riješeni zadaci. 3. Tom Bunzel, Microsoft Office 2010, CET 2010. 4. Prezentacije sa predavanja 5. http://www.w3schools.com/
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, 25 bodova; Kolokvijum II, 25 bodova; Domaći zadaci 5 bodova (5 domaćih); Prisustvo 3 boda; Završni ispit, 42 boda; Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetOba kolokvijuma se polažu u pisanoj formi. Studenti mogu polagati II kolokvijum bez obzira na postignuti uspjeh na prvom kolokvijumu. Završni ispit se sastoji od usmenog i pismenog dijela, koji pokrivaju sva predavanja, bez obzira na rezultate postignute
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / PRIMJENA RAČUNARA U POMORSTVU

Naziv predmeta:PRIMJENA RAČUNARA U POMORSTVU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1379Obavezan131+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslovljenosti položenim drugim predmetima.
Ciljevi izučavanja predmetaUvod u arhitekturu računara. Rad sa brojnim sistemima, naročito sa binarnim brojnim sistemom, uključujući binarnu aritmetiku. Uvod u MS Office. Word procesiranje sa MS Word-om. Tabelarno procesiranje podataka sa MS Excel-om. Osnove Interneta, servisi, e-mail. Predmetne oblasti su u skladu sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragraf 1.5.1.1).
Ishodi učenjaNakon položenog ispita iz predmeta Primjena računara u pomorstvu (3 ECTS) studenti će biti sposobni da: - Pravilno vrše konverziju brojeva između dekadnog, binarnog, oktalnog i heksadecimalnog brojnog sistema. - Pravilno vrše sabiranje, oduzimanje i množenje brojeva u binarnom brojnom sistemu. - Razlikuju osnovne hardverske komponente desktop računara. - Izvode osnovne operacije u Windows operativnom sistemu (rad sa prozorima, kreiranje/premještanje/kopiranje/reimenovanje/brisanje foldera i fajlova, rad sa tastaturom i mišem, korišćenje pretrage). - Pravilno koriste MS Word aplikaciju, odnosno: a. pravilno podešavaju veličinu Word dokumenta i njegove margine, b. formatiraju font i pasuse, c. formatiraju tekst u više kolona, d. predstavljaju tekst tabelarno i formatiraju tabele, e. pravilno koriste stilove. - Pravilno koriste MS Excel aplikaciju u smislu da: a. pravilno formatiraju ćelije, b. pravilno koriste Excel funkcije za rad sa numeričkim i tekstualnim podacima i datumima (SUM, MIN, MAX, AVERAGE, COUNT, COUNTIF, COUNTBLANK, COUNTA, VLOOKUP, LEFT, RIGHT, MID, DATEDIFF), c. predstavljaju numeričke podatke u formi dijagrama, d. pripreme dokument za štampanje.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Vesna Popović-Bugarin, Mr Maja Škurić
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe, individualni rad na praktičnim problemima, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvodni čas. Organizacija računara. Razvoj i istorijat računarske tehnike. Brojni sistemi. Binarni brojni sistem. (7.08 – 1.5.1.1).
I nedjelja, vježbe - Brojni sistemi. Binarni brojni sistem. (7.08 – 1.5.1.1).
II nedjelja, pred.-Oktalni i heksadekadni brojni sistem.
II nedjelja, vježbe Oktalni i heksadekadni brojni sistem.
III nedjelja, pred.- Binarna aritmetika.
III nedjelja, vježbe - Binarna aritmetika.
IV nedjelja, pred.- Format podataka, BCD kod i aritmetika u BCD kodu.
IV nedjelja, vježbe - Format podataka, BCD kod i aritmetika u BCD kodu.
V nedjelja, pred.- Memorija. Proces računanja i smještanja podataka u memoriju. Procesor. (7.08 – 1.5.1.1).
V nedjelja, vježbe - Proces računanja i smještanja podataka u memoriju. (7.08 – 1.5.1.1).
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VII nedjelja, pred.- Grafički orjentisani operativni sistem - Windows 8, osnove rada – kopiranje, lijepljenje, ...; Rad sa fajlovima i folderima u Windows-u 8.
VII nedjelja, vježbe - Grafički orjentisani operativni sistem - Windows 8, osnove rada – kopiranje, lijepljenje, ...; Rad sa fajlovima i folderima u Windows-u 8.
VIII nedjelja, pred.- Aplikativni software. Namjena i osnovne karakteristike. Aplikativni software Word for Windows. (7.08 – 1.5.1.1).
VIII nedjelja, vježbe - Aplikativni software. Namjena i osnovne karakteristike. Aplikativni software Word for Windows. (7.08 – 1.5.1.1).
IX nedjelja, pred.- Osnove rada u Word-u: Kreiranje dokumenata, Pozicioniranje teksta. Podešavanje margina.
IX nedjelja, vježbe - Osnove rada u Word-u: Kreiranje dokumenata, Pozicioniranje teksta. Podešavanje margina.
X nedjelja, pred.- Podešavanja vezana za pasus. Numerisane i nenumerisane liste. Tabulatori. Zaglavlja. (7.08 – 1.5.1.1).
X nedjelja, vježbe - Podešavanja vezana za pasus. Numerisane i nenumerisane liste. Tabulatori. Zaglavlja. (7.08 – 1.5.1.1).
XI nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XI nedjelja, vježbe - Kolokvijum II
XII nedjelja, pred.- Aplikativni software EXCEL 2010. Kreiranje tabela u Excelu. Upotreba formula i funkcija.
XII nedjelja, vježbe - Aplikativni software EXCEL 2010. Kreiranje tabela u Excelu. Upotreba formula i funkcija.
XIII nedjelja, pred.- Apsolutne i relativne adrese. Predstavljanje podataka grafičkim prikazom. Vrste grafikona.
XIII nedjelja, vježbe - Apsolutne i relativne adrese. Predstavljanje podataka grafičkim prikazom. Vrste grafikona.
XIV nedjelja, pred.- Upotreba elektronske pošte. Globalna računarska mreža – INTERNET.
XIV nedjelja, vježbe - Upotreba elektronske pošte. Globalna računarska mreža – INTERNET.
XV nedjelja, pred.- Popravni kolokvijumi.
XV nedjelja, vježbe - Popravni kolokvijumi.
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sati Struktura: 1 sati predavanja 2 sati vježbi 1 sati individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (4 sati) x 16 = 64 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (4 sati) = 8 sati Ukupno opterećenje za predmet: 3 x 30 = 90 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 64 sati (nastava) + 8 sati (priprema) + 18 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
1 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
KonsultacijeNakon predavanja, i u dogovoru sa studentima
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: Udžbenici: 1. Computer data, including: Data Set, Electronical Data Interchange, Random Acces, Computer Data Processing, Text File, Binary Code, by Hephaestus Books. LITERATURА: 1. Udžbenik: Lj. Stanković, V. N. Ivanović, M. Radonjić: Osnovi računarstva, Podgorica, 2016. 2. Zbirka zadataka: M. Radonjić: Osnovi računarstva I – riješeni zadaci. 3. Tom Bunzel, Microsoft Office 2010, CET 2010. 4. Prezentacije sa predavanja 5. http://www.w3schools.com/
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, 25 bodova; Kolokvijum II, 25 bodova; Domaći zadaci 5 bodova (5 domaćih); Prisustvo 3 boda; Završni ispit, 42 boda; Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetOba kolokvijuma se polažu u pisanoj formi. Studenti mogu polagati II kolokvijum bez obzira na postignuti uspjeh na prvom kolokvijumu. Završni ispit se sastoji od usmenog i pismenog dijela, koji pokrivaju sva predavanja, bez obzira na rezultate postignute
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKI MAŠINSKI KOMPLEKS

Naziv predmeta:BRODSKI MAŠINSKI KOMPLEKS
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1509Obavezan263+0+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih uslova za upis i slušanje ovoga predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj izučavanja ovog predmeta je da studente upozna sa mašinama i uređajima na brodu, njihovim principima rada, namjenom i karakteristikama. Kompletan kurs je usklađen sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1.1-1.1.10, 1.2.1, 2.2.1.1, 1.2.1.2).
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Brodski masinski kompleks (6 ECTS) mogu: - opisati princip rada glavnih i pomoćnih motora; - definisati načine upravljanja glavnim i pomoćnim mašinama; - opisati način proizvodnje i distribucije električne energije na brodu; - definisati opremu broda kao i postupak upotrebe iste; - opisati načine komunikacije na brodu.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Lazo Vujović c-eng- nastavnik mr Miroslav Vukičević c-eng - saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe. Učenje i samostalna izrada seminarskih radova. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvodno predavanje, Brod kao tehnički sistem, Svojstva glavnih brodskih pogonskih mašina, Brodski parni pogon, Brodsko parno postrojenje, Podjela brodskih kotlova, Goriva za kotlove, Brodski pomoćni kotlovi, Gubici i stepen djelovanja kotla, Brodske parne
I nedjelja, vježbe - Objašnjenje brodomašinskog sistema. Prikaz slika i poređenje sa simulatorom.
II nedjelja, pred.-Parne turbine, Pogon turbine, Svojstva parnih turbina, Upoređenje parnih turbina i parnih klipnih mašina, Nuklearni pogon broda, Reduktori, Gasne turbine, Električni pogon broda. (7.08 1.1.1)
II nedjelja, vježbe Objašnjenje parnih turbina., pokretanje turbine (tubo generatora)
III nedjelja, pred.- Motori sa untrašnjim sagorijevanjem (motori SUS), Definicije pojmova i oznake, Podjela motora SUS, Princip rada četvorotaktnog motora, Princip rada dvotaktnog motora. (7.08 1.1.1, 2.2.1.1)
III nedjelja, vježbe - Unitest simulator, princip rada motora
IV nedjelja, pred.- Upućivanje motora, Prekretanje motora. Toplotni bilans motora, Snaga motora, Hlađenje motora. (7.08 1.1.2)
IV nedjelja, vježbe - Transas simulator upućivanje motora
V nedjelja, pred.- Podmazivanje motora, Osovinski vod, Pumpe, Ventilatori, Ventilacija prostorija, Uređaji za klimatizaciju. (7.08 1.1.2, 1.1.6, 1.2.1.2)
V nedjelja, vježbe - Unitest sistem...princip ventilacije, uređaja za klimatizaciju.
VI nedjelja, pred.- Termoelektrični rashladni uređaji, Brodska hladnjača, Kormilarski uređaji. (7.08 1.1.3, 1.1.6, 1.2.1.2, 2.2.1.1)
VI nedjelja, vježbe - Transas simulator , upravljanje kormilarskim uređajem. Kormilarenje ručno daljinski i lokalno .
VII nedjelja, pred.- I kolokvijum
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Kormilarske mašine, Telemotori, Hidraulične kormilarske mašine, Povratna veza, Propisi u vezi sa kormilarskim uređajima. (7.08 1.2.1.2, 2.2.1.1)
VIII nedjelja, vježbe - Transas simulator, Unitest simulator... različiti načini kormilarenja.
IX nedjelja, pred.- Teretna vitla. Pritezno vitlo. Sidreni uređaj, Sohe za čamce, Destilacioni uređaji – evaporatori, Upotreba vode iz destilatora. (7.08 1.1.5)
IX nedjelja, vježbe - Transas simulator FWG generator, princip rada.
X nedjelja, pred.- Brodski cjevovodi. (7.08 1.1.4)
X nedjelja, vježbe - Transas simulator., označavanje cjevovoda. Color code.
XI nedjelja, pred.- Uređaji za prenos zapovijesti i vezu, Osnovni pojmovi o gorenju, Izvor paljenja - trougao eksplozivnosti, Preventivne protivpožarne mjere na brodovima, Metode gašenja požara, Sredstva za gašenje požara.
XI nedjelja, vježbe - Brodski telegraf, mašinski ponavljač (Unitest., Transas simulator)
XII nedjelja, pred.- Organizacija posade u slučaju opasnosti, Protivpožarni brodovi - remorkeri, Vatrodojavni uređaji, Lična protivpožarna zaštitna oprema na brodu, Boravak posade u stambenim i drugim prostorima na brodu. (7.08 1.1.6, 2.2.1.1)
XII nedjelja, vježbe - Simulacija požara u mašinskom prostoru. Hiper mist sistem, Sistem sa lakom i teškom pjenom, CO2 sistem, Alarmiranje , Quick closing ventili...
XIII nedjelja, pred.- Planovi protivpožarne zaštite, Raspored za uzbunu (muster list) i postupak u slučaju opasnost. (7.08 2.2.1.1)
XIII nedjelja, vježbe - Master plan, Fire plan. Odlazak u vatrogasnicu . Rukovanje opremom za gašenje požara.
XIV nedjelja, pred.- Hidraulika, Hidrostatika, Proste hidraulične mašine, Hidraulički sistem za prenos energije. (7.08 1.1.10)
XIV nedjelja, vježbe - Opciono odlazak u Avio servis Tivat ( prezentovanje protiv požarne opreme i sistema) Odbrana samostalnih radova
XV nedjelja, pred.- II Kolokvijum
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, laboratorijske vježbe, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
KonsultacijeKonsultacije će se održavati nakon predavanja.
Literatura1. L. Vujović, Brodski mašinski kompleks, Univerzitet Crne Gore, 2009. 2. Gorski Z., Construction and operation of marine hydraulic machinery. Trademar. Gdynia 2008. 3. Gorski Z., Construction and operation of marine pumps. Trademar. Gdynia 2010.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje- I kolokvijum, 45 bodova; - II kolokvijum, 45 bodova; - Domaći zadatak ili seminarski rad (simulatori), 10 bodova; - Završni ispit, opciono ukoliko student nije položio kolokvijum 0-45 bodova; - Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / IMPULSNA I DIGITALNA ELEKTRONIKA

Naziv predmeta:IMPULSNA I DIGITALNA ELEKTRONIKA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1537Obavezan363+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaUslov za praćenje ispita jeste položen ispit "Osnove elektrotehnike i elektronike I i II".
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje studenata sa elementima impulsne i digitalne elektronike.
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita Impulsna i digitalna elektronika (6 ECTS) mogu: 1. Razlikovati osnovna logička kola, analizirati ih i opisati njihovo funkcionisanje, 2. Analizirati i opisati funkcionisanje multivibratora, 3. Analizirati i opisati funkcionisanjeprogramabilnih logičkih kola, 4. Analizirati i opisati funkcionisanje kombinacijskih i sekvencijalnih mreža, 5. Analizirati i opisati funkcionisanje A/D i D/A konverzije, razlikovati tipove A/D i D/A konvertora
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Anđela Draganić
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, primenjena praktične demonstracije, konsultacije, obavezni testovi
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Osnovna impulsna kola i kola u kontrolnim sistemima
I nedjelja, vježbe - Uvod. Osnovna impulsna kola i kola u kontrolnim sistemima
II nedjelja, pred.-Bool-ova algebra i prekidačke funkcije
II nedjelja, vježbe Bool-ova algebra i prekidačke funkcije
III nedjelja, pred.- Kodiranje (Hammingov kod, Grayov kod, ...), Vremensko zavisno kodiranje
III nedjelja, vježbe - Kodiranje (Hammingov kod, Grayov kod, ...), Vremensko zavisno kodiranje
IV nedjelja, pred.- Osnovna logička kola i njihove realizacije
IV nedjelja, vježbe - Osnovna logička kola i njihove realizacije
V nedjelja, pred.- Bistabilni, astabilni i monostabilni multivibratori
V nedjelja, vježbe - Bistabilni, astabilni i monostabilni multivibratori
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum
VI nedjelja, vježbe - Kolokvijum
VII nedjelja, pred.- Programabilna logička kola
VII nedjelja, vježbe - Programabilna logička kola
VIII nedjelja, pred.- Programabilna logička kola
VIII nedjelja, vježbe - Programabilna logička kola
IX nedjelja, pred.- Kombinacione i sekvencijalne mreže
IX nedjelja, vježbe - Kombinacione i sekvencijalne mreže
X nedjelja, pred.- Memorije i operacije nad memorijom
X nedjelja, vježbe - Memorije i operacije nad memorijom
XI nedjelja, pred.- D/A konverzija
XI nedjelja, vježbe - D/A konverzija
XII nedjelja, pred.- A/D konverzija
XII nedjelja, vježbe - A/D konverzija
XIII nedjelja, pred.- Programski jezici za opis hardware-a
XIII nedjelja, vježbe - Programski jezici za opis hardware-a
XIV nedjelja, pred.- Programski jezici za opis hardware-a
XIV nedjelja, vježbe - Programski jezici za opis hardware-a
XV nedjelja, pred.- Završni ispit
XV nedjelja, vježbe - Završni ispit
Opterećenje studentaSedmično: 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura: 2 sata predavanja 1 sat vježbi 1 sat praktičnog rada 4 sata samostalnog rada, uključujući konsultacije U TOKU SEMESTRA Nastava I završni ispit: 8 sati x 16 = 128 sati Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera) 8 sati x 2 = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati Za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: 180 - (144 sata) = 36 sati Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 36 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu zavšni ispit.
KonsultacijeU dogovoru sa nastavnikom.
Literatura1. D. Živković, M. Popović: Impulsna i digitalna elektronika, Nauka, Beograd. 2. N. Tadić, S. Stanković. N. Lekić, M. Laković: Zbirka riješenih zadataka iz elektronike, ETF Podgorica. 3. Maini Anil K., Digital electronics: principles, devices and applications, Wiley; ISBN: 978-0470032145 4. Tokheim Roger L., Digital electronics: principles and application, McGraw-Hill, ISBN: 978-0078309823
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Praktičan rad, testovi i domaći zadaci (30 poena) 2. I kolokvijum - 35 poena 3. Završni ispit - 35 poena. Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POMORSKO PRAVO

Naziv predmeta:POMORSKO PRAVO
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1547Obavezan132+0+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima Nema posebnih uslova za prijavljivanje i slušanje ovog predmeta
Ciljevi izučavanja predmetaPredmet ima za cilj da studenti steknu znanja o pravnoj regulativi iz oblasti pomorskog, u skladu sa zahtjevima STCW'10 (Tabela A-III/6) i IMO modela kursa 7.08 (oblast 3.1.1.2 i 3.1.2.5)
Ishodi učenjaOčekuje se da student nakon položenog ispita može: - Definisati, razlikovati i uporediti morska područja u skladu sa pravom mora. - Opisati pravni status broda u pojedinim morskim područjima. - Razlikovati osnovne pojmove pomorske sigurnosti. - Klasifikovati i opisati plovne objekte. - Klasifikovati I opisati sertifikate koji svaki brod mora da posjeduje. - Opisati i analizirati inspekcijski nadzor nad brodovima. - Razlikovati prava i obaveze pomoraca iz oblasti radno pravnih odnosa. - Analizirati nacionalne i međunarodne propise iz pomorskog prava (prava mora, pomorskog upravnog prava i pomorskog radnog prava).
Ime i prezime nastavnika i saradnikaprof.dr Jelena Nikčević
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, konsultacije, diskusija, seminarski radovi, kolokvijumi, završni ispit, samostalan rad.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u pomorsko pravo
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Pravo mora
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Zaštita i očuvanje morske sredine. (7.08 3.1.2.5)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Medjunarodna konvencija o gradjanskoj odgovornosti za štete od zagadjenja uljem, 1969 (CLC 1969). Novi pravni režim. (7.08 3.1.1.2)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Pomorsko upravno pravo. Pmorska sigurnost. Sigurnost broda Međunarodne konvencije o sigurnosti brodova.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- SOLAS 1974.sa izmjenama
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- MARPOL 73/78 sa izmjenama. Klasifikaciona društva
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Sigurnost tereta. Pravno regulisanje sigurnog prevoza tereta. Prevoz opasnog tereta.SOLAS Poglavlje VII, International Maritime Danger Goods (IMDG Code) International Bulk Chemical Code (IBC Code)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Radna sigurnost.SOLAS Poglavlje IX, STCW 1978, 1995, 2010. (ciljevii sadržaj) MLC 2006. Code of safe Working Practices for Merchant Seamen
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Kontrola pomorske sigurnosti. Kontrola države zastave. Kontrola države luke. Brodovi ispod standarda.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Generalne havarije I pomorsko osiguranje. Pružanje pomoći I spašavanje
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Charter Parties . Konvencija o ograničenju odgovornosti za pomorska potraživanja, 1976 (LLMC 1976)
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- ISPS kod
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sata Struktura: 2 sati predavanja 0 sati vježbi 2 sata individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (4 sata) x 16 = 64 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (4 sat) = 8 sati Ukupno opterećenje za predmet: 3 x 30 = 90 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 64 sati (nastava) + 8 sati (priprema) + 18 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
KonsultacijePetkom od 16 - 17h.
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: Udžbenici: 1. Hill, C. Maritime Law, 4th ed. London, Lloyd's of London Press, 1995. (ISBN 1-850-44-888-4) 2. Maclachlan, Malcolm. - The Shipmaster‘s Business Companion (Book and CD), 4th ed, 2004. (ISBN 978-1-870077-45-3) Bibliografija: 1. ARROYO, D.W. - International maritime conventions. Deventer (Netherlands), Kluwer Law and Taxation Publishers, 1991. (ISBN 90-6544-4408) 2. INTERNATIONAL LABOUR ORGANIZATION (ILO) - Maritime labour convention 2006. CD-ROM. Geneva, ILO, 2006. (ISBN 92-2-018784-1) Nastavna sredstva: Instructor Manual (Part D of this course in IMO model 7.03. and 7.01.) LITERATURА: 1. Nikčević Grdinić, J.: Pravni aspekti pomorske sigurnosti, Institut za uporedno pravo, Beograd, 2015. 2. Churchill, R. & Lowe, A. - Law of the sea. 3rd ed. Manchester University Press,2010. 3. Trajković, M.: Pomorsko pravo, Beograd, 2004. 4. Radulović,M.: Medjunarodno javno pomorsko pravo, Kotor, 2005. 5. Nikčević Grdinić,J.: Razvoj i unifikacija pomorskog prava, Godišnjak Pravnog fakulteta u Banja Luci, br.30, 2007. 6. Nikčević Grdinić, J.:Unutrašnje morske vode s posebnim osvrtom na zakon o moru CG, Glosarijum, Beograd, br.4, 2012. 7. Nikčević Grdinić, J.: Safe Transport Of Dangerous Goods By Sea, Important Part Of The Maritime Transport, Barcelona, 2012. 8. Nikčević Grdinić, J.: Pomorsko-pravna regulativa u Crnoj Gori nakon osamostaljivanja, Pravni sistemi i društvena kriza, Srbija, 2011. 9. Nikčević Grdinić, J.:Law on Protection of the Sea from Pollution by Vessels of Montenegro, Portorož, 2013. 10. Nikčević Grdinić, J.: Nikčević G., Zaštita i očuvanje morske sredine, Ecologica, No.70, Beograd, 2013. 11. Nikčević Grdinić,J.: Pravni režim sprečavanja zagadjivanja mora balastnim vodama, Ecologica, No.72. Beograd, 2014. 12. Nikčević Grdinić,J: Pravni aspekt sprečavanja zagađivanja mora sa brodova s posebnim osvrtom na sprečavanje zagađivanja mora naftom, Pravni život – časopis za pravnu teoriju i praksu, Udruženje pravnika Srbije, br. 9/2013.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Kolokvijum I, od 0 do 20 poena; 2. Kolokvijum II, od 0 do 20 poena; 3. Seminarski rad, od 0 do 10 poena; 4. Završni ispit, od 0 do 50 poena; Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ELEKTRONSKI NAVIGACIONI UREĐAJI

Naziv predmeta:ELEKTRONSKI NAVIGACIONI UREĐAJI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1548Obavezan362+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POMORSKO OSIGURANJE

Naziv predmeta:POMORSKO OSIGURANJE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1564Izborni563+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / LUKE I TERMINALI

Naziv predmeta:LUKE I TERMINALI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
1566Izborni662+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ENGLESKI JEZIK I

Naziv predmeta:ENGLESKI JEZIK I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
2586Obavezan132+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih uslova za prijavu predmeta i pohađanje nastave.
Ciljevi izučavanja predmetaOsposobljavanje studenata da ostvaruju uspješnu komunikaciju i da prate literaturu na engleskom jeziku.
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Engleski jezik I mogu da: - Uspješno komuniciraju na engleskom jeziku, usmeno i pismeno, u svakodnevnim situacijama, u skladu sa obrađenim nastavnim programom. - Uspješno komuniciraju na engleskom jeziku i u poslovnom okruženju, u skladu sa obrađenim nastavnim programom.
Ime i prezime nastavnika i saradnikadoc. dr Milena Dževerdanović Pejović, mr Zorica Đurović
Metod nastave i savladanja gradivaFunkcionalno-komuikativni pristup, predavanja i vježbanja iz opštg engleskog jezika, svakodnevne konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod, upoznavanje, upoznavanje sa predmetom.
I nedjelja, vježbe - Uvod, upoznavanje, upoznavanje sa predmetom.
II nedjelja, pred.-Kompanije.
II nedjelja, vježbe Kompanije. Gramatika: sadašnja vremena, sadašnje prosto vrijeme.
III nedjelja, pred.- Kontakti.
III nedjelja, vježbe - Kontakti. Gramatika: sadašnje trajno vrijeme.
IV nedjelja, pred.- Posjetioci.
IV nedjelja, vježbe - Posjetioci. Gramatika: pitanja, prošlo vrijeme.
V nedjelja, pred.- Zaposlenje.
V nedjelja, vježbe - Zaposlenje. Vokabular. Gramatika: Perfekat sadašnji. Poređenja.
VI nedjelja, pred.- Putovanja.
VI nedjelja, vježbe - Putovanja. Gramatika: brojive i nebrojive imenice. Ponavljanje, priprema za kolokvijum.
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VIII nedjelja, pred.- Narudžbe.
VIII nedjelja, vježbe - Narudžbe. Gramatika: buduće vrijeme. Modalni glagoli.
IX nedjelja, pred.- Zabava.
IX nedjelja, vježbe - Zabava. Gramatika: kondicionali.
X nedjelja, pred.- Budući trendovi.
X nedjelja, vježbe - Budući trendovi. Predviđanja
XI nedjelja, pred.- Vaša karijera.
XI nedjelja, vježbe - Vaša karijera. Gramatika: ponavljanje vremena.
XII nedjelja, pred.- Ponaljanje i priprema za test.
XII nedjelja, vježbe - Ponaljanje i priprema za test.
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II.
XIII nedjelja, vježbe - Kolokvijum II.
XIV nedjelja, pred.- Ponavljanje i priprema za završni ispit.
XIV nedjelja, vježbe - Ponavljanje i priprema za završni ispit.
XV nedjelja, pred.- Popravni Kolokvijum I i II.
XV nedjelja, vježbe - Popravni Kolokvijum I i II.
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sati Struktura: 2 sati predavanja 1 sati vježbi 1 sati individualnog rada studenta, uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (4 sati) x 16 = 64 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (4 sati) = 8 sati Ukupno opterećenje za predmet: 3 x 30 = 90 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 64 sati (nastava) + 8 sati (priprema) + 18 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. 1“Business Result”, David Grant, Jane Hudson and Robert McLarty, Oxford University Press. 2. “Navigate” Coursebook Intermediate B1+, Rachael Roberts, Heather Buchanana and Emma Pathare, Oxford University Press. 3. Rječnici, gramatike i drugi relevantan materijal.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, 30 bodova, Kolokvijum II, 30 bodova, Završni ispit (usmeni), 30 bodova, Prisustvo, 10 bodova. Student je položio ispit ukoliko u toku semestra (sa završnim ispitom) sakupi najmanje 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ENGLESKI JEZIK II

Naziv predmeta:ENGLESKI JEZIK II
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
2587Obavezan232+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaBez posebnih preduslova.
Ciljevi izučavanja predmetaOsposobljavanje studenata da komuniciraju na engleskom jeziku i da prate stručnu literaturu u skladu sa STCW ’10 (A-III/6,), i IMO 7.08 (1.6.1).
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Engleski jezik II mogu da: - Prate osnovnu stručnu (pomorsku) literaturu na engleskom jeziku naročito u vezi sa pomorskom industrijom, brodovima I posadom. - Razumiju I komuniciraju u vezi sa osnovama pomorske industrije, brodskim operacijama i posadom. - Poznaju osnovnu pomorsku terminologiju vezanu za stručne predmete tokom semestra I i II. - Uspješno komuniciraju na engleskom jeziku u svakodnevnim situacijama u skladu sa obrađenim nastavnim programom.
Ime i prezime nastavnika i saradnikadoc.dr Milena Dževerdanović Pejović, mr Zorica Đurović
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, konsultacije, testovi, usmena komunikacija i ispitivanje.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u pomorsku industriju. Glavne međunarodne konvencije. (7.08 1.6.1)
I nedjelja, vježbe - Uvod u pomorsku industriju. Glavne međunarodne konvencije. Ponavljanje gramatike. (7.08 1.6.1)
II nedjelja, pred.-Vrste brodova, vrste trgovačkih brodova i tereta. Gramatika: komparacija pridjeva. (7.08 1.6.1)
II nedjelja, vježbe Vrste brodova, vrste trgovačkih brodova i tereta. Gramatika: komparacija pridjeva. (7.08 1.6.1)
III nedjelja, pred.- Konstrukcija broda i djelovi broda. Orjentacija na brodu. (7.08 1.6.1)
III nedjelja, vježbe - Konstrukcija broda i djelovi broda. Orjentacija na brodu. (7.08 1.6.1)
IV nedjelja, pred.- Posada. Posada mašinskog prostora. (7.08 1.6.1)
IV nedjelja, vježbe - Posada. Posada mašinskog prostora. (7.08 1.6.1)
V nedjelja, pred.- Držanje straže, dužnosti i odgovornosti. (7.08 1.6.1)
V nedjelja, vježbe - Držanje straže, dužnosti i odgovornosti. (7.08 1.6.1)
VI nedjelja, pred.- Ponavljanje i priprema za kolokvijum.
VI nedjelja, vježbe - Ponavljanje i priprema za kolokvijum.
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VIII nedjelja, pred.- Specifikacija broda. Telefonska komunikacija. (7.08 1.6.1)
VIII nedjelja, vježbe - Specifikacija broda. Telefonska komunikacija. (7.08 1.6.1)
IX nedjelja, pred.- Članovi posade i komunikacija. Pitanja. (7.08 1.6.1)
IX nedjelja, vježbe - Članovi posade i komunikacija. Pitanja. (7.08 1.6.1)
X nedjelja, pred.- Mašinski prostor, znaci, djelovi, alati. Modalni glagoli. (7.08 1.6.1)
X nedjelja, vježbe - Mašinski prostor, znaci, djelovi, alati. Modalni glagoli. (7.08 1.6.1)
XI nedjelja, pred.- Slučajevi opasnosti. Mehanički kvar, električni kvar. Ponavljanje vremena. (7.08 1.6.1)
XI nedjelja, vježbe - Slučajevi opasnosti. Mehanički kvar, električni kvar. Ponavljanje vremena. (7.08 1.6.1)
XII nedjelja, pred.- Nacije, zastave. Ponavljanje i priprema za test. (7.08 1.6.1)
XII nedjelja, vježbe - Nacije, zastave. Ponavljanje i priprema za test. (7.08 1.6.1)
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum I.
XIII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I.
XIV nedjelja, pred.- Ponavljanje i priprema za završni ispit.
XIV nedjelja, vježbe - Ponavljanje i priprema za završni ispit.
XV nedjelja, pred.- Popravni kolokvijum I i II.
XV nedjelja, vježbe - Popravni kolokvijum I i II.
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sati Struktura: 2 sati predavanja 1 sati vježbi 1 sati individualnog rada studenta, uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (4 sati) x 16 = 64 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (4 sati) = 8 sati Ukupno opterećenje za predmet: 3 x 30 = 90 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 64 sati (nastava) + 8 sati (priprema) + 18 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura“English Language II for Marine Engineers”, skripta tekstova i vježbanja. “Maritime English”, T. Jurlina. "Engineering English and its Terminology", Lj. Bartolić. "Practical Marine Electrical Knowledge", D. T. Hall. “Electrical Engineering and its Language”, D. Kovačević. “English for maritime studies”, T.N. Blakey. Rječnici, gramatike i drugi relevantan materijal.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, 30 bodova, Kolokvijum II, 30 bodova, Završni ispit (usmeni), 30 bodova, Prisustvo, 10 bodova. Student je položio ispit ukoliko u toku semestra (sa završnim ispitom) sakupi 50 i više bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ENGLESKI JEZIK III

Naziv predmeta:ENGLESKI JEZIK III
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
2588Obavezan332+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimanema
Ciljevi izučavanja predmetaPredmet ima za cilj osposobljavanje studenata da uspješno komuniciraju na engleskom jeziku.
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Engleski jezik III mogu da: - Prate i tumače osnovnu pomorsku literaturu na engleskom jeziku - Uspješno komuniciraju, usmeno i pismeno, na engleskom jeziku u vezi sa osnovnim brodskim uređajima i opremom. - Razumiju I komuniciraju u vezi sa osnovama brodskog električnog sistema i opreme.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaprof. dr Milena Dževerdanović Pejović, Dr Zorica Đurović
Metod nastave i savladanja gradivaU nastavi se primjenjuje funkcionalni, tj. komunikativni pristup. Studenti rade seminarske radove iz oblasti opšteg i stručnog jezika.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Ponavljanje vokabulara. Poređenja. (7.08 1.6.1)
I nedjelja, vježbe - vježbe
II nedjelja, pred.-Sigurnosna oprema. Lična sredstva za spašavanje i preživljavanje. Ponavljanje gramatike. (7.08 1.6.1)
II nedjelja, vježbe vježbe
III nedjelja, pred.- Plovna sredstva za spašavanje i preživljavanje. Postavljanje pitanja. (7.08 1.6.1)
III nedjelja, vježbe - vježbe
IV nedjelja, pred.- Protivpožarna oprema. Vježbe vokabulara. (7.08 1.6.1)
IV nedjelja, vježbe - vježbe
V nedjelja, pred.- Princip rada dizel motora. Pasiv, sadašnje vrijeme. (7.08 1.6.1)
V nedjelja, vježbe - vježbe
VI nedjelja, pred.- Glagoli vezani za porast, pad vrijednosti. Izražavanje mejre. Omov zakon
VI nedjelja, vježbe - vježbe
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - vježbe
VIII nedjelja, pred.- Podjele dizel motora. Pasiv, ostala vremena. (7.08 1.6.1)
VIII nedjelja, vježbe - vježbe
IX nedjelja, pred.- Pomoćne mašine. Generatori. Aktiv i pasiv, transformacije. (7.08 1.6.1)
IX nedjelja, vježbe - vježbe
X nedjelja, pred.- Elektromotori. Predlozi. (7.08 1.6.1)
X nedjelja, vježbe - vježbe
XI nedjelja, pred.- Brodski električni sistem. Uslovne rečenice. (7.08 1.6.1)
XI nedjelja, vježbe - vježbe
XII nedjelja, pred.- Alati i popravke. Uslovne rečenice. (7.08 1.6.1)
XII nedjelja, vježbe - vježbe
XIII nedjelja, pred.- Osnove dužnosti oficira elektrotehnike i vokabulare elektrotehnike
XIII nedjelja, vježbe - vježbe
XIV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIV nedjelja, vježbe - vježbe
XV nedjelja, pred.- Priprema za završni ispit
XV nedjelja, vježbe - Priprema za završni ispit
Opterećenje studenta3 kredita x 40/30 = 4 sata Struktura: 1 sat predavanja 2 sata vježbi 1 sat samostalnog rada, uključujući konsultacije
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu, rade i predaju domaće zadatke i rade oba kolokvijuma
KonsultacijeKonsultacije su nakon predavanja i po dogovoru sa studentima.
Literatura“English Language III for Marine Engineers”, skripta tekstova i vježbanja. “Maritime English”, T. Jurlina. "Engineering English and its Terminology", Lj. Bartolić. "Practical Marine Electrical Knowledge", D. T. Hall. “Electrical Engineering and its Language”, D. Kovačević. “English for maritime studies”, T.N. Blakey. Rječnici, gramatike i drugi relevantan materijal.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Domaći zadaci, od 0 do 5 bodova; 2. Kolokvijum I, od 0 do 20 bodova; 3. Kolokvijum II, od 0 do 20 bodova; 4. Pismeni ispit, od 0 do 25 bodova; 5. Usmeni ispit, od 0 do 25 bodova i 6. Prisustvo na predavanjima i vježbama, od 0 do 5 bodova. Prelaz
Posebne naznake za predmetnema
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ENGLESKI JEZIK IV

Naziv predmeta:ENGLESKI JEZIK IV
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
2589Obavezan432+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta
Ciljevi izučavanja predmetaOsposobljavanje studenata da komuniciraju na engleskom jeziku i da prate stručnu literaturu u skladu sa STCW ’10 (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (1.6.1).
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Engleski jezik IV mogu da: - Uspješno prate i tumače stručnu literaturu na engleskom jeziku; - Uspješno komuniciraju, usmeno i pismeno, na engleskom jeziku u vezi sa rukovanjem i održavanjem brodskih električnih uređaja.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaprof. dr Milena Dževerdanović Pejović, Dr Zorica Đurović
Metod nastave i savladanja gradivaFunkcionalno-komunikativni pristup, učenje opšteg i stručnog jezika
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Ponavljanje vokabulara. (7.08 1.6.1)
I nedjelja, vježbe - vježbe
II nedjelja, pred.-Brodski električni sistem i alati. Odnosne rečenice. (7.08 1.6.1)
II nedjelja, vježbe vježbe
III nedjelja, pred.- Strujna kola i komponente. Ponavljanje gramatike. (7.08 1.6.1)
III nedjelja, vježbe - vježbe
IV nedjelja, pred.- Struja, napon i otpor. Pasivni i aktivni oblici. (7.08 1.6.1)
IV nedjelja, vježbe - vježbe
V nedjelja, pred.- Elektronski navigacioni uređaji. Vježbe vokabulara. (7.08 1.6.1)
V nedjelja, vježbe - Vježbe
VI nedjelja, pred.- Uvođenje u vokabular tehničke i elektro struke, opis površina, operacija i materijala, tehničkih crteža.
VI nedjelja, vježbe - vježbe
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - vježbe
VIII nedjelja, pred.- Elektronski navigacioni uređaji. Izražavvanje karaketristika I planova uređaja I dizajna. Ponavljanje vremena. (7.08 1.6.1)
VIII nedjelja, vježbe - vježbe
IX nedjelja, pred.- Održavanje generatora. Upravni i neupravni govor. (7.08 1.6.1)
IX nedjelja, vježbe - vježbe
X nedjelja, pred.- Transformatori. Upravni i neupravni govor. (7.08 1.6.1)
X nedjelja, vježbe - vježbe
XI nedjelja, pred.- Pisanje dopisa i mejlova u pomorskoj industriji I korespodencija. (7.08 1.6.1)
XI nedjelja, vježbe - vježbe
XII nedjelja, pred.- Izvještavanje o tehničkim problemima, skraćenice u izvještajia, prijavljivanje kvara i greške, održavanje i opis stanja. (7.08 1.6.1)
XII nedjelja, vježbe - vježbe
XIII nedjelja, pred.- Svojstva materijala, opisivanje mjerljivih parametara, količine , predlaganje rješenja, vrste opasnosti : fraze kojima se izražava regulative
XIII nedjelja, vježbe - vježbe
XIV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIV nedjelja, vježbe - vježbe
XV nedjelja, pred.- Ponavljanje i priprema za završni ispit.
XV nedjelja, vježbe - Ponavljanje i priprema za završni ispit.
Opterećenje studentaNedjeljno 3 kredita x 40/30 = 4 sati Struktura: 2 sati predavanja 1 sati vježbi 1 sati individualnog rada studenta, uključujući i konsultacije
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade kolokvijume i polažu završni ispit
KonsultacijeSvakodnevno prije i poslije časova.
LiteraturaLITERATURА: “English Language IV for Marine Engineers”, skripta tekstova i vježbanja. “Maritime English”, T. Jurlina. "Engineering English and its Terminology", Lj. Bartolić. "Practical Marine Electrical Knowledge", D. T. Hall. “Electrical Engineering and its Language”, D. Kovačević. “English for maritime studies”, T.N. Blakey. Rječnici, gramatike i drugi relevantan materijal.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, 30 bodova, Kolokvijum II, 30 bodova, Završni ispit (usmeni), 30 bodova, Prisustvo, 10 bodova; Student je položio ispit ukoliko u toku semestra (sa završnim ispitom) sakupi 50 i više bodova.
Posebne naznake za predmetnema
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKA AUTOMATIKA

Naziv predmeta:BRODSKA AUTOMATIKA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
2959Obavezan563+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / INTERNET TEHNOLOGIJE I ELEKTRONSKO POSLOVANJE

Naziv predmeta:INTERNET TEHNOLOGIJE I ELEKTRONSKO POSLOVANJE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
6740Obavezan663+0+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaBez
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenjaU okvirima ovog kursa studenti će učiti o osnovnim principima internet tehnologije, kao infrastrukture e-poslovanja, sa posebnim osvrtom na poslovanje u pomorstvu. U cilju olakšanog učenja, nastavni materijali će biti obezbijeđeni u formi PowerPoint prezentacija i postavljeni na Web portal Pomorskog fakulteta u Kotoru, koji je posebno razvijen za potrebe “blended” učenja, tj. kombinovanog klasičnog i e-učenja. Kursem su obuhvaćene sljedeće tematske jedinice: istorijat i veličina interneta, protokoli na kojima se internet bazira, Web kao “svjetska pozornica interneta”, osnove programskih jezika za kreiranje statičnih i dinamičnih web stranica/prezentacija, razvoj interneta i dr. Dodatno, studenti će kroz ovaj kurs biti upoznati, putem klasičnih nastavnih metoda i metoda učenja da daljinu, sa mogućnostima korišćenja e-poslovanja/e-trgovine u brodarskom i lučkom poslovanju, uključujući tu i strategiju razvoja ovih poslovnih procesa.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Uglješa Urošević
Metod nastave i savladanja gradivaKombinovanje tradicionalnog, tj. klasičnog učenja u učionici i e-učenja; konektovanje na Moodle server i preuzimanje nastavnih materijala; izrada testova on-line; konsultacije sa nastavnikom na Fakultetu, kao i putem e-mail-a, chat-a, forum-a i sl.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Osnove računarskih mreža.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Topologije računarskih mreža.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Stepen povezanosti mreža (mreže terminalskog tipa, PAN, BAN, LAN, MAN, WAN, globalne).
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Internet-globalna mega-mreža: počeci, veličina, razvoj, i dr.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- OSI (Open System Interconnection, eng.) reference model – pregled.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol, eng.) osnove.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol, eng.), primjena u praksi.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Klase IP adresa.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Označavanje domena.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Web: stranica/prezentacija; Web 2.0 alati.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Osnove HTML-a, XML-a, ASP-a, PHP-a.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Internet 2; Internet sljedeće generacije.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Internet i poslovanje u pomorstvu.
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta6
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave6 kredita x 40/30 = 8 sati Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati
Konsultacije
LiteraturaLITERATURА: 1. J. Novaković, Elektronsko poslovanje [Electronic business, eng.], Megatrend univerzitet, Beograd, 2008. 2. D. Tošić, V. Pocajt, M. Lutovac, Osnovi elektronskog poslovanja [Basis of electronic business, eng.], Beograd, 2007. 3. S. Bauk, Inteligentni informacioni sistemi u pomorstvu [Intelligent maritime information systems, eng.], Zadužbina Andrejević, Beograd, 2006. 4. E. Turban, L. Volonino, Information Technology for Management – Transforming Organization in the Digital Economy, 7th Edition, John Wiley & Sons, Inc., printed in Asia, 2010. 5. L. Tetley, D. Calcutt, Electronic Navigation Systems, 3rd Edition, Elsevier, Lightning Source UK, Ltd., 2004. 6. S. Bauk, Priručni materijali namijenjeni predmetu na Web portalu [Instructional materials for this course available at Web portal, eng.], etc.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, od 0 do 25 poena; Kolokvijum II, od 0 do 25 poena; Završni ispit, od 0 do 50 poena; Student je položio ispit ukoliko u toku semestra sakupi najmanje 50 bod.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POMORSKA TRANSPORTNA LOGISTIKA I AUTOMATIZACIJA

Naziv predmeta:POMORSKA TRANSPORTNA LOGISTIKA I AUTOMATIZACIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
6746Obavezan662+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
5 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / INŽENJERSKA GRAFIKA U POMORSTVU

Naziv predmeta:INŽENJERSKA GRAFIKA U POMORSTVU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8483Obavezan331+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje drugih predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznati studente sa osnovnim elementima tehničkih crteža, računara i inženjerske grafike s obzirom na zahtjeve STCW'10 i IMO modela kursa 7.04 (Paragrafi 3.2.6. I 3.2.7)
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Inženjerska grafika u pomorstvu mogu: 1. Opisati i analizirati elemente tehničkog crtanja i njegovog pravilnog i adekvatnog tumačenja (ISO, DIN, MNE standardi) 2. Razlikovati specifične vrste tehničkih crteža i skica. 3. Kreirati skice, tehničke crteže inženjerskih elemenata upotrebom ortogonalnog projektovanja. 4. Kreirati dvodimenzionalne i trondimenzionalne grafičke elemente pomoću AutoCAD programa. 5. Definisati poprečne presjeke, razumjeti primjenu kotiranja, tolerancija, oznaka hrapavosti kod tehničkih crteža. 6. Navesti i interpretirati tehničku dokumentaciju broda.  
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Špiro Ivošević, nastavnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, računarske vježbe, konsultacije, domaći zadaci, kolokvijumi.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Inženjerska i kompjuterska grafika. Različite vrste tehničkih crteža.
I nedjelja, vježbe - Osnove računarske tehnike. Osnovni uređaji računara i pojmovi, organizacija i arhitektura. Osnove Word-a, Exel-a i Interneta.
II nedjelja, pred.-Tehničke skice i skiciranje.
II nedjelja, vježbe Skiciranje ravanskih i prostornih objekata.
III nedjelja, pred.- Materijal, pribor i bazni elementi tehničkog crtanja. Formati i razmjera.
III nedjelja, vježbe - Skiciranje izometrijskih objekata. Prvi grafički zadatak.
IV nedjelja, pred.- Pravila, propisi i preporuke u vezi sa ISO i DIN standardima u kreiranju tehničkih crteža.
IV nedjelja, vježbe - Osnove programskog jezika AutoCAD. Osnovni elementi programa, uređenje i prilagođavanje radne okoline, osnovna podešavanja.
V nedjelja, pred.- Uvod u projekciranje. Osnove programskog jezika AutoCAD - 2D grafika.
V nedjelja, vježbe - Izvođenje i crtanje osnovnih geometrijskih oblika pomoću alatki sa palete DRAW. Kreiranje osnovnih projekcija. Drugi grafiči zadatak.
VI nedjelja, pred.- Osnovna pravila ortogonalnog i aksonometrijskog projektovanja.
VI nedjelja, vježbe - Modifikovanje i izvođenje osnovnih transformacija nad objektima u ravni. Kreiranje osnovnih ortogonalnih projekcija.
VII nedjelja, pred.- Osnovne postavke 3D grafike. Kompjuterski podržano crtanje i modeliranje trodimenzionalnih objekata.
VII nedjelja, vježbe - Kreiranje, definisanje i upotreba nivoa-slojeva. Definisanje šrafura.
VIII nedjelja, pred.- Razvoj presjeka.
VIII nedjelja, vježbe - Kotiranje geometrijskih figura. Unošenje teksta. Štampanje formiranih objekata. Prvi kolokvijum.
IX nedjelja, pred.- Dimenzionisanje tehničkih crteža (kotiranje).
IX nedjelja, vježbe - Razumijevanje AutoCAD naprednih alata i njihova primjena. Osnovne postavke 3D grafike.
X nedjelja, pred.- Tolerancije oblika i dimenzija. Označavanje stanja površina.
X nedjelja, vježbe - Razumijevanje trodimenzionalnih objekata i orjentacija u prostoru. Definisanje koordinatnih korisničkih sistema. Treći grafički zadatak.
XI nedjelja, pred.- Prikazivanje standardnih djelova.
XI nedjelja, vježbe - Definisanje površinskih objekata.
XII nedjelja, pred.- Inžinjerski crteži u praksi. Razumijevanje šema, crteža i dijagrama.
XII nedjelja, vježbe - Definisanje zapreminskih objekata-solida. Definisanje presjeka. Četvrti grafiči zadatak.
XIII nedjelja, pred.- Tehnička dokumentacija prije i tokom gradnje broda.
XIII nedjelja, vježbe - Sistem prostornih transformacija nad kreiranim modelima.
XIV nedjelja, pred.- Tumačenje brodskih dokumenta i tehničkih crteža.
XIV nedjelja, vježbe - Primjeri brodskih tehničkih crteža. Razumjevanje šema i tehničkih crteža brodomašinskog simulatora.
XV nedjelja, pred.- Brodske isprave i knjige.
XV nedjelja, vježbe - Primjeri brodskih isprava i knjiga na različitim tipovima brodova. Priprema za kolokvijum Drugi kolokvijum.
Opterećenje studentaU SEMESTRU Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 min) x 16 nedjelja = 106 sati i 40 min Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis ovjera) 2 x 6 sati i 40 min = 13 sati i 20 min Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 sati = 150 sati Dopunski rad: Za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita 150 sati – (106 sati i 40 min +13 sati i 20 min) = 30 sati Struktura opterećenja 106 sati i 40min (nastava)+13 sati i 20min (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
1 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti tokom pohađanja nastave imaju obavezne grafičke radove i mogućnost polaganja dva kolokvijuma.
KonsultacijePonedeljak i srijeda od 11 do 13 casova.
Literatura: Skripta iz predmeta Inžinjerska grafika u pomorstvu: R. Vukasojević, Š. Ivošević; Pantelić T. :Tehničko crtanje; James H. Earle: Engineering Design Graphics; Roy Plastock, Gordon Kalley: Computer Graphics; George Omura: AutoCAD 2009.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeU toku nastavnog procesa student ima mogućnost da ukupno 100 bodova i to: Prisutnost nastavi (ukupno 2 poena); četiri grafička rada (ukupno 8 poena); dva kolokvijuma (po 30 poena); završni ispit (30 poena). Prelazna ocjena dobija se ako se kumulativno sak
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POMORSKE TELEKOMUNIKACIJE

Naziv predmeta:POMORSKE TELEKOMUNIKACIJE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8951Obavezan452+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje, praćenje i polaganje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaStudenti se upoznaju sa svim komunikacionim sistemima na brodu, arhitekturama primopredajnika, njihovim napajanjem, održavanjem u opravkom brodskih komunikacionih sistema. Komunikacione procedure za potrebe GMDSS-a se praktično uvježbavaju na simulatoruu okviru časova vježbi. Kompletan kurs je usklađen sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.7, 2.3.2).
Ishodi učenjaOčekuje se da će studenti nakon položenog ispita Pomorskih telekomunikacija (5 ECTS) biti sposobni da: - Održavaju brodske komunikacione sisteme, odnosno da: a. Opišu i analiziraju arhitekture primopredajnika koji se koriste u brodskim komunikacionim sistemima; b. Razlikuju tipove antena primijenjenih u pomorskim komunikacijama, kao i da izvrše pravilan izbor načina njihovog održavanja; c. Opišu i analiziraju radio i satelitski segment GMDSS-a, uz demonstriranje načina održavanja određenih GMDSS uređaja i komponenti; d. Opišu funkcionalne karakteristike AIS, LRIT i SSAS uređaja. Demonstriraju načine njihovog testiranja i održavanja. - Demonstriraju znanje i rezumijevanje svih internih komunikacionih sistema na brodu, tj.: a. Definišu osnovne funkcije i komponente automatskog telefonskog sistema. Opišu strukturu i osnovnu konfiguraciju PBX-a; b. Opišu glavne komponente i principe funkcionisanja Sound powered telefonskog sistema, Talckback sistema i sistema brodskog razglasa; c. Pravilno interpretiraju komunikacione procedure među osobljem
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Enis Kočan
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe i vježbe na simulatoru. Samostalno učenje i konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u brodske komunikacione sisteme. Blok šeme arhitektura primopredajnika. 7.08 (2.3.2)
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Frekvencijski opsezi i smetnje koje se javljaju u pomorskim komunikacijama. Tipovi antena u pomorskim komunikacijama i njihovo održavanje. 7.08 (2.3.2)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Koncept GMDSS-a. Radio segment GMDSS-a – struktura, funkcionalne karakteristike i održavanje. 7.08 (2.3.2)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Inmarsat satelitski komunikacioni sistem – struktura, funkcionalne karakteristike i održavanje. 7.08 (2.3.2)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Iridium satelitski komunikacioni sistem – struktura, funkcionalne karakteristike i održavanje. 7.08 (2.3.2)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Prvi kolokvijum
VI nedjelja, vježbe - Prvi kolokvijum
VII nedjelja, pred.- AIS, LRIT, SSAS – funkcionalne karakteristike, testiranje i održavanje. 7.08 (2.3.2)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Automatski telefonski sistem. Struktura PBX-a i funkcije modula. 7.08 (1.7.1.1)
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Funkcije PBX-a. Osnovna konfiguracija PBX softvera. DECT telefonski sistem. 7.08 (1.7.1.1)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Sound powered telefonski sistem za vanredne situacije. 7.08 (1.7.1.2). Talkback – Intercom sistem. 7.08 (1.7.1.3)
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Sistem brodskog razglasa – uloga i princip funkcionisanja. 7.08 (1.7.1.4)
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Drugi kolokvijum
XII nedjelja, vježbe - Drugi kolokvijum
XIII nedjelja, pred.- Primjer realizacije brodskog razglasa 7.08 (1.7.1.4)
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Komunikacija među osobljem i prosleđivanje poruka. 7.08 (1.7.1.5)
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Napajanje za brodske komunikacione uređaje – održavanje i testiranje. 7.08 (2.3.2)
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta. Broj sati: 2 sata predavanja, 2 sata prakti;nih vježbi, 2 sata i 40 minuta individualnog rada. studenta, uključujući konsultacije.
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu, odrade laboratorijske vježbe i rade oba kolokvijuma
KonsultacijeKonsultacije se održavaju nakon časova predavanja
LiteraturaMaterijal sa predavanja. GMDSS Handbook (2018) – International Maritime Organization.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje- Prvi kolokvijum nosi 20 poena, - Drugi kolokvijum nosi 20 poena, - Laboratorijske vježbe nose 20 poena, - Završni ispit 40 poena. Prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetNastava (P) se izvodi za grupu od oko 90 studenata, a labaratorija (L) u grupi od po 10 studenata.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / MULTIMEDIJALNI SISTEMI U POMORSTVU

Naziv predmeta:MULTIMEDIJALNI SISTEMI U POMORSTVU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8958Obavezan663+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje studenata sa osnovnim metodama za analizu i obradu signala, kao i algoritmima za kompresiju i zaštitu digitalnih podataka tehnikama digitalnog watermark-inga (za zaštitu tekstualnih i grafičkih podataka, slika, audio i video signala). Napredni sistemi za obradu multimedijalnih podataka (algoritmi za kompresiju i enkripciju podataka, sistemi za prenos podataka), omogućavaju uspješan prenos ovih tipova podatakagotovo svim komunikacionim kanalima (zemaljskim, satelitskim, itd). Koristeći savremene algoritme, kao što su algoritmi za kompresijui analizu signala i algoritmi za enkripciju digitalnih podataka, memorija za skladištenje podataka se smanjuje, sigurnost prenosa podataka se poboljšava, a poboljšava se i kvalitet digitalnih podataka i omogućava se lakši i brži prenos. Dakle, u eri multimedijalne ekspanzije važno je imati znanje o osnovnim principima multimedijalnih sistema i multimedijalnih komunikacija, koje su sada neizbježne u svim ljudskim profesijama, sa posebnim akcentom u pomorstvu.
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita mogu: - Definisati osnovne koncepte vremensko-frekvencijske analize signala. Analizirati predstavljanje signala u transformacionim domenima i analizirati i opisati odabiranje signala; - Definisati principe obrade i prenosa audio signala. Razlikovati i opisati kompresije audio signala; - Razlikovati transformacione domene kod slike, kao i kolorne modele. Opisati filtriranje digitalne slike – u prostornom i u frekvencijskom domenu. Razlikovati kompresije slike (analizirati i opisati JPEG kompresiju); - Definisati osnovne koncepte digitalnog watermark-inga. Opisati aditivno i multiplikativno umetanje watermark-a. Opisati detekciju watermark-a; - Definisati i opisati šeme odabiranja kod digitalnog videa, kao i prostorno i vremensko odabiranje video signala. Opisati i analizirati algoritme za procjenu kretanja u video sekvencama.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Irena Orović, nastavnik Đorđe Stanković, saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, konsultacije, testovi.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Vrste multimedijalnih podataka u pomorskim komunikacijama. Osnovi digitalne obrade signala: odabiranje, kvantizacija, kodiranje.
I nedjelja, vježbe - Uvod. Vrste multimedijalnih podataka u pomorskim komunikacijama. Osnovi digitalne obrade signala: odabiranje, kvantizacija, kodiranje.
II nedjelja, pred.-Transformacioni domeni (Fourier-ov domen, Diskretna kosinusna transformacija - DCT). Analiza nestacionarnih signala – vremensko-frekvencijska reprezentacija signala. Sistemi za smanjenje/ eliminaciju šuma nastalog u multimedijalnim komunikacijama.
II nedjelja, vježbe Transformacioni domeni (Fourier-ov domen, Diskretna kosinusna transformacija - DCT). Analiza nestacionarnih signala – vremensko-frekvencijska reprezentacija signala. Sistemi za smanjenje/ eliminaciju šuma nastalog u multimedijalnim komunikacijama.
III nedjelja, pred.- Obrada podataka i korišćenje digitalnih audio signala u multimedijama. Linearna i nelinearna A/D konverzija. Govorni signali. Algoritmi za kompresiju audio signala: kompresije bez gubitaka i kompresije sa gubicima (MPEG - 1 , MPEG - 2 , MPEG - 3).
III nedjelja, vježbe - Obrada podataka i korišćenje digitalnih audio signala u multimedijama. Linearna i nelinearna A/D konverzija. Govorni signali. Algoritmi za kompresiju audio signala: kompresije bez gubitaka i kompresije sa gubicima (MPEG - 1 , MPEG - 2 , MPEG - 3).
IV nedjelja, pred.- Uređaji, karakteristike i skladišni kapaciteti digitalnih signala. Kodiranje signala u multimedijalnim aplikacijama.
IV nedjelja, vježbe - Uređaji, karakteristike i skladišni kapaciteti digitalnih signala. Kodiranje signala u multimedijalnim aplikacijama.
V nedjelja, pred.- Kodiranje i prenos multimedijalnih signala.
V nedjelja, vježbe - Kodiranje i prenos multimedijalnih signala.
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum 1
VI nedjelja, vježbe - Kolokvijum 1
VII nedjelja, pred.- Principi digitalnih komukacija. Modulacije: QPSK, QAM, OFDM.
VII nedjelja, vježbe - Principi digitalnih komukacija. Modulacije: QPSK, QAM, OFDM.
VIII nedjelja, pred.- Digitalna slika. Osnovni koncepti digitalne slike. Kolorni modeli (RGB, CMY, CMYK, YUV, YCrCb). Slika u transformacionim domenima - 2D Fourier-ov domen, 2D DCT domen. Tehnike za filtriranje 2D signala.
VIII nedjelja, vježbe - Digitalna slika. Osnovni koncepti digitalne slike. Kolorni modeli (RGB, CMY, CMYK, YUV, YCrCb). Slika u transformacionim domenima - 2D Fourier-ov domen, 2D DCT domen. Tehnike za filtriranje 2D signala.
IX nedjelja, pred.- Kompresije slike.Tipovi kompresija; JPEG kompresija (sa gubicima i progresivna JPEG kompresija, JPEG kompresija slike u boji, JPEG 2000).
IX nedjelja, vježbe - Kompresije slike.Tipovi kompresija; JPEG kompresija (sa gubicima i progresivna JPEG kompresija, JPEG kompresija slike u boji, JPEG 2000).
X nedjelja, pred.- Zaštita podataka i sigurnost prenosa podataka u komunikacijama, digitalni watermarking.
X nedjelja, vježbe - Zaštita podataka i sigurnost prenosa podataka u komunikacijama, digitalni watermarking.
XI nedjelja, pred.- Digitalni video. Osnovni koncepti digitalnih video signala. Šeme odabiranja kod digitalnog videa. Tipovi frejmova u video signalima-I,P,B,PB frejmovi; SP i SI frejmovi. Standardi kod digitalnih video signala i video formati (4CIF, CIF, QCIF, SubQCIF).
XI nedjelja, vježbe - Digitalni video. Osnovni koncepti digitalnih video signala. Šeme odabiranja kod digitalnog videa. Tipovi frejmova u video signalima-I,P,B,PB frejmovi; SP i SI frejmovi. Standardi kod digitalnih video signala i video formati (4CIF, CIF, QCIF, SubQCIF).
XII nedjelja, pred.- Kolokvijum 2
XII nedjelja, vježbe - Kolokvijum 2
XIII nedjelja, pred.- Algoritmi za procjenu parametara kretanja kod 3D podataka. Algoritmi za kompresiju digitalnih video signala (MPEG-MPEG1, MPEG2, MPEG4 i VCEG - H261, H263, H264 algoritmi).
XIII nedjelja, vježbe - Algoritmi za procjenu parametara kretanja kod 3D podataka. Algoritmi za kompresiju digitalnih video signala (MPEG-MPEG1, MPEG2, MPEG4 i VCEG - H261, H263, H264 algoritmi).
XIV nedjelja, pred.- Multimedijalne Web platforme u komunikacijama.
XIV nedjelja, vježbe - Multimedijalne Web platforme u komunikacijama.
XV nedjelja, pred.- Protokoli za prenos multimedijalnih podataka.
XV nedjelja, vježbe - Protokoli za prenos multimedijalnih podataka.
Opterećenje studentaNedjeljno 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura: 3 sati predavanja 1 sati vježbi 4 sati individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su dužni da dolaze na nastavu i rade vježbe, kao i oba kolokvijuma.
KonsultacijeU dogovoru sa nastavnikom.
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: 1. Reynders D., Wright E., Practical TCP/IP and Ethernet networking, Elsevier 2003. 2. Thompson L. M., Industrial data communications, 4th Edition, ISA 2008. LITERATURA: 1. S. Stanković: Multimedijalni sistemi, skripta, ETF Podgorica 2005. 2. S. Stanković, I. Orović, E. Sejdić, “Multimedial Signals and Systems”, Springer-Verlag, 2012. 3. Fred Halsall, Multimedia communications, Addison Wesley, 2001.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeNa testu se može osvojiti maksimum 25 poena (na dva testa ukupno 50 poena); Završni ispit nosi maksimalno 50 poena. Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetOba testa se rade pismeno. Studenti mogu raditi drugi test bez obzira na uspjeh postignut na prvom testu. Završni ispit se polaže pismeno. Student koji u ukupnom zbiru ima najmanje 50 poena, ne mora da radi završni ispit i ima ocjenu E. Studenti su obavezni da donesu olovku, kalkulator i indeks na ispitu. Korišćenje mobilnih telefona tokom kolokvijuma i na završnom ispitu nije dozvoljeno.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKI ELEKTRIČNI UREĐAJI

Naziv predmeta:BRODSKI ELEKTRIČNI UREĐAJI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8969Obavezan452+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaUslov za slušanje i polaganje predmeta je položen ispit “Osnove Elektrotehnike i Elektronike”
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa električnim uređajima na brodu (izvorima električne energije, transformatorima i potrošačima električne energije), njihovom ulogom, primjeni, podjelama i matematičkim modelima. U kategoriji potrošača, posebno se izučavaju motori čiji se tipovi i konstrukcije dominantno srijeću na brodovima. Takođe, studenti se upoznaju i sa primjenom uređaja energetske elektronike koji omogućavaju konverziju i prilagođavanje napona i struje potrebama odgovarajućih radnih režima uređaja.
Ishodi učenja• Razumije osnovne principe proizvodnje i potrošnje električne energije u brodskim električnim sistemima niskog i visokog napona. • Razumije osnovne principe elektro-mehaničke konverzije energije. • Analizira i opiše izvore naizmjeničnog i jednosmjernog napona na brodovima • Analizira i opiše distribuciju električne energije u brodskim električnim sistemima. • Razumije i analizira primjenu transformatora • Razlikuje i pravilno koristi različite vrste električnih motora. • Razumije principe rada motora za jednosmjernu i naizmjeničnu struju.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Vladan RADULOVIĆ - nastavnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, računske vježbe, pokazni primjeri, laboratorijske vježbe, vježbe na brodomašinskom simulatoru. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Električni uređaji i postrojenja na brodu. Definicije, osnovne podjele.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Izvori električne energije – brodske izvedbe. Generatori jednosmjerne i nazimjenične struje.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Princip rada sinhronog generatora, konstrukcija, pobudni sistemi.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Transformatori: princip rada, osnovne jednačine, ekvivalentna šema jednofaznih transformatora.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Bilans snage, paralelni rad, hlađenje transformatora. Trofazni transformatori.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe - -
VII nedjelja, pred.- Potrošači el. energije na brodu. Podjele. Matematički modeli rasvjetnih, klimatizacionih, termičkih potrošača.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Konstrukcija i princip rada asinhrone mašine.Karakteristike momenta i struje, gubici, stepen iskorišćenja.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Upuštači za kavezne asinhrone motore, upuštači asinhronog motora sa namotanim rotorom. Ispitivanje, održavanje, propisi, brodska izvedba asinhronih motora.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Princip rada sinhronog motora, puštanje u rad, karakteristika momenta, V-krive.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Princip rada motora i generatora jednosmjerne struje, osnovne jednačine, konstrukcija.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Reakcija armature, vrste pobude, upuštači.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIII nedjelja, vježbe - -
XIV nedjelja, pred.- Univerzalni motor, održavanje, ispitivanje, propisi, brodska izvedba.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Elementi brodske energetske elektronike. Ispravljači i invertori.
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno 5 kredita x 40/30 = 6 sati 40 minuta Struktura: 2 sata predavanja 1 sat auditornih vježbi 1 sat laboratorijskih vježbi 2 sata 40 minuta samostalnog rada, uključujući konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera) 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad 30 sati za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet) Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (Nastava)+13 sati i 20 minuta (Priprema)+ 30 sati (Dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da pohađaju nastavu, rade laboratorijske vježbe i oba kolokvijuma.
Konsultacije
Literatura1. V. Radulović, Brodski električni uređaji, skripta u izradi 2. Dennis T. Hall „Practical Marine Electrical Knowledge“ 3. N.Bajramović, Brodski električni uređaji i postrojenja, skripta
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje4 testa sa po 2,5 poena (10 poena) I kolokvijum – 20 poena II kolokvijum – 20 poena Završni ispit – 50 poena
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKA ELEKTRIČNA POSTROJENJA

Naziv predmeta:BRODSKA ELEKTRIČNA POSTROJENJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
8971Obavezan342+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaUslov za slušanje i polaganje predmeta je položen ispit “Osnove elektrotehnike i elektronike” i „Brodski električni uređaji“.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa električnim postrojenjima na brodu i njihovim elementima (sabirnicama, izolatorima, prekidačima, rastavljačima, mjernim transformatorima), njihovim ulogama, primjenom, podjelama, izborom i karakteristikama. Takođe, studenti se upoznaju i sa šemama visokonaponskog i niskonaponskog razvoda električne energije i električnim instalacijama na brodu, kao i pravilima i preporukama lične zaštite, kontrole, upravljanja i sistema električne zaštite. Ovaj predmet obuhvata STCW '10 (A - III/1 i A - III/2,), i IMO 7.08 (oblasti 1.1.5, 1.3.2 i 2.1.1)
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Brodska električna postrojenja mogu da: - Opišu osnovne koncepte prenosa električne energije; - Opišu naponska i strujna naprezanja opreme; - Pravilno protumače pozicije i osnovne elemente strujnih krugova i njihovih simbola; - Opišu i analiziraju glavnu razvodnu tablu i njene komponente; - Opišu poziciju, ulogu i principe rada prekidača, rastavljača, mjernih transformatora, odvodnika prenapona i sabirnica; - Opišu i analiziraju energetsku elektroniku na brodovima; - Opišu i dijagnosticiraju kvarove energetskih kablova na brodovima.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Tatijana Dlabač - nastavnik, Mr Miroslav Vukićević - saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe, pokazni primjeri. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Definicija i podjele brodskih razvodnih postrojenja. Naponska i strujna naprezanja. 7.08 (1.1.5.1)
I nedjelja, vježbe - Proračun naponskih i strujnih naprezanja.
II nedjelja, pred.-Elementi brodskih razvodnih postrojenja. Sabirnice (uloga, primjena, podjele, izbor presjeka i provjera). 7.08 (1.1.5.2)
II nedjelja, vježbe Proračun presjeka sabirnica
III nedjelja, pred.- Izolatori (uloga, primjena, podjele, izbor). 7.08 (1.1.5.3)
III nedjelja, vježbe - Izbor izolatora
IV nedjelja, pred.- Prekidači (uloga, primjena, podjele, izbor). Osigurači. 7.08 (1.1.5.3)
IV nedjelja, vježbe - Proračun i izbor prekidača i osigurača.
V nedjelja, pred.- Rastavljači (uloga, primjena, podjele, izbor). Rastavljači snage. 7.08 (1.1.5.3)
V nedjelja, vježbe - Proračun rastavljača
VI nedjelja, pred.- I kolokvijum
VI nedjelja, vježbe - -
VII nedjelja, pred.- Strujni mjerni transformatori. 7.08 (1.1.5.3)
VII nedjelja, vježbe - Proračun i izbor strujnih mjernih transformatora
VIII nedjelja, pred.- Naponski mjerni transformatori. 7.08 (1.1.5.3)
VIII nedjelja, vježbe - Proračun i izbor naponskih mjernih transformatora
IX nedjelja, pred.- Šeme visokonaponskog razvoda električne energije u brodskim električnim postrojenjima. 7.08 (1.3.2.1)
IX nedjelja, vježbe - Primjena šema.
X nedjelja, pred.- Dispozicija elemenata u brodskim razvodnim postorjenjima. SF6 i vakuumom izolovana oklopljena postrojenja. 7.08 (1.3.2.1)
X nedjelja, vježbe - Određivanje dispozicije
XI nedjelja, pred.- Električne instalacije niskog napona na brodu.
XI nedjelja, vježbe - Izbor provodnika u električnim instalacijama niskog napona
XII nedjelja, pred.- Kablovi na brodovima. Podjele, zamjenske električne šeme. Strujno opterećenje kablova. 7.08 (1.1.5.4)
XII nedjelja, vježbe - Izbor kablova
XIII nedjelja, pred.- II kolokvijum
XIII nedjelja, vježbe - -
XIV nedjelja, pred.- Pomoćni strujni krugovi i krugovi sistema zaštite. 7.08 (1.1.5.3)
XIV nedjelja, vježbe - Izbor šema pomoćnih strujnih krugova
XV nedjelja, pred.- Zaštita uzemljenjem i zaštita od električnog udara. 7.08 (2.1.1.1)
XV nedjelja, vježbe - Proračun uzemljenja
Opterećenje studentaNedjeljno: 4 kredita x 40/30 = 5 sati i 20 minuta Struktura: 2 sata predavanja, 1 sat vježbi, 1 sat laboratorijskih vježbi, 1 sata i 20 minuta samostalnog rada, uključujući konsultacije. U semstru: Nastava i završni ispit: (5 sati i 20 min.) x 16 =85 sati i 20 min. Neophodne pripreme prije početka semestra (administracija, upis, ovjera) 2 x (5 sati i 20 min.)= 10 sati i 40min. Ukupno opterećenje za predmet 4 x 30 = 120 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 24 sati. Struktura opterećenja: 85 sati i 20 min.(Nastava) + 10 sati i 40 min. (Priprema) + 24 sati (Dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, polažu kolokvijume i završni ispit.
Konsultacije
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: Udžbenici: 1. Dennis T. Hall „Practical Marine Electrical Knowledge“, London, Witherby & Co Ltd, 1999. 2. Kraal, E.G.R., Basic Electrotechnology for Engineers. 3rd ed. London, Thomas Reed Publications Ltd, 1985 (lSBN 0 - 900335 - 96 - 3). 3. Reed's volume 7: Advanced electrotechno logy for engineers. 2nd ed.; Kraal, E.G.R. London, Adlard Coles Nautical, 2008. LITERATURА: 1. V. Radulović, Brodska električna postrojenja (Marine Electrical Substations), skripta. 2. N. Bajramović, Brodski električni uređaji i postrojenja (Marine Electrical Devices and Substations), skripta. 3. Adnanes A. K., Maritime electrical installations and diesel electric propulsion, Report/Textbook, ABB Marine AS, Oslo, Norway, 2003. 4. Fardo S. W., Patrie D. R., Electrical power systems technology, The Fairmont Press, Lilburn 2009.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, od 0 do 30 poena; Kolokvijum II, od 0 do 30 poena; Laboratorijske vježbe (obilasci SF6 postrojenja): 5 poena; Završni ispit, od 0 do 35 poena; Student je položio ispit ukoliko u toku semestra sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetUkoliko je potrebno nastava se može izvoditi na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / FIZIČKO VASPITANJE I

Naziv predmeta:FIZIČKO VASPITANJE I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
9887Obavezan431+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
3 kredita x 40/30=4 sati i 0 minuta
1 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
1 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
4 sati i 0 minuta x 16 =64 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
4 sati i 0 minuta x 2 =8 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
3 x 30=90 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
18 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 64 sati i 0 minuta (nastava), 8 sati i 0 minuta (priprema), 18 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TEHNOLOGIJA MATERIJALA

Naziv predmeta:TEHNOLOGIJA MATERIJALA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10238Obavezan142+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaZa slušanje ovog predmeta nema preduslova.
Ciljevi izučavanja predmetaKroz ovaj predmet studenti stiču teorijske i praktične osnove o aktuelnim materijalima i tehnologijama u skladu sa zahtjevima STCW10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1, 1.3).
Ishodi učenjaNakon završetka slušanja ovog predemta, studenti će biti u mogućnosti: - Razlikovati osobine materijala. - Obavljati nezavisno testiranje svojstava materijala i interpretirati ih. - Razlikovati postupke i parametre zavarivanja u zavisnosti od zavarivanog materijala. - Odabrati postupke termičkog tretmana materijala u zavisnosti od zahtijevanih osobina. - Identifikovati uzroke korozije i adekvatnu zaštitu materijala od korozivnih efekata. - Definisati elemente tehnologije obrade rezanjem.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Mileta Janjić – nastavnik, mr Marko Mumović – saradnik u nastavi
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, auditorne vježbe, laboratorijske vježbe, izvještaji sa laboratorijskih vježbi, konsultacije
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Inženjerski materijali u brodogradnji. Izbor materijala. Osnovi metalurgije metala. (7.08 1.1.9.2).
I nedjelja, vježbe - Uvod u ispitivanje materijala. Ispitivanja sa razaranjem uzorka, ispitivanja bez razaranja uzorka. Ispitivanje materijala na zatezanje.
II nedjelja, pred.-Struktura materijala. Deformacije i naponi. Ispitivanje materijala sa razaranjem i bez razaranja. (7.08 (Appendix 5: 1.1)).
II nedjelja, vježbe Laboratorijska vježba Ispitivanje za zatezanje, određivanje dijagrama sila pomjeranje, napon jedinično izduženje, procentualno izduženje i kontrakcija epruvete.
III nedjelja, pred.- Metalni materijali. Ispitivanje mehaničkih karakteristika. (7.08 1.1.9.6).
III nedjelja, vježbe - Ispitivanje materijala pritiskom.
IV nedjelja, pred.- Nemetalni materijali. Korozija metala. (7.08 1.1.9.5), (Appendix 5: 1.3).
IV nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba Ispitivanje na pritiskanje. Određivanje pritisne čvrstoće, stvarne pritisne čvrstoće, procentualnog skraćenja i procentualnog proširenja.
V nedjelja, pred.- Termička obrada. Termohemijske obrade. (7.08 (Appendix 5: 1.3)).
V nedjelja, vježbe - Ispitivanje tvrdoće materijala. Pregled metoda, ispitivanje statičkim dejstvom sile prema metodama Brinel, Mejer, Vickers i Rokvel.
VI nedjelja, pred.- Tehnološka ispitivanja.
VI nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba ispitivanje tvrdoće metalnih materijala po metodi Vickers.
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VIII nedjelja, pred.- Osnovi procesa rezanja. Alati.
VIII nedjelja, vježbe - Ispitivanje tvrdoće dinamičkim dejstvom sile.
IX nedjelja, pred.- Elementi procesa rezanja.
IX nedjelja, vježbe - Ispitivanje udarne žilavosti materijala po metodama Šarpi i Izod.
X nedjelja, pred.- Obradljivost. Mašine alatke.
X nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba na mašinama alatkama. Univerzalni strug, univerzalna glodalica, stubna bušilica.
XI nedjelja, pred.- Osnovi zavarivanja. Definisanje pojmova. Podjela i karakteristike zavarenih spojeva.
XI nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba na CNC mašinama. CNC strug, CNC glodalica, Obradni centar.
XII nedjelja, pred.- Gasno zavarivanje. Elektrolučno zavarivanje. Zavarivanje pod praškom.
XII nedjelja, vježbe - Primjena postupaka zavarivanja po kriterijumu materijala i serije.
XIII nedjelja, pred.- Zavarivanje u zaštitnom gasu. Zavarivanje električnim otporom. Drugi zavarivački postupci.
XIII nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba iz zavarivanja. Postupci REL i MIG/MAG, TIG i FSW.
XIV nedjelja, pred.- Termičko sječenje. Reparacija. Lemljenje i lijepljenje.
XIV nedjelja, vježbe - Odbrana izvještaja sa praktičnih vježbi.
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XV nedjelja, vježbe - Kolokvijum II
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (5 sati i 20 minuta) x 16 = 85 sati i 20 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (5 sati i 20 minuta) = 10 sati i 40 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 4 x 30 = 120 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava) + 10 sati i 40 minuta (priprema) + 24 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu i polažu kolokvijume i završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Vukčević M.M., Tehnologija materijala I-II, Pomorski fakultet, Kotor, 2017. 2. Vukčević M. M., Šibalić N., Tehnologija mašinske obrade, Mašinski fakultet,
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeOpšta aktivnost u nastavi, od 0 do 5 poena; Praktične vježbe, od 0 do 15 poena; I kolokvijum, od 0 do 20 poena; II kolokvijum, od 0 do 20 poena; Završni ispit, od 0 do 40 poena. Student je položio ispit ukoliko je osvojio više od 50 poena.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TEHNOLOGIJA MATERIJALA

Naziv predmeta:TEHNOLOGIJA MATERIJALA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10238Obavezan142+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaZa slušanje ovog predmeta nema preduslova.
Ciljevi izučavanja predmetaKroz ovaj predmet studenti stiču teorijske i praktične osnove o aktuelnim materijalima i tehnologijama u skladu sa zahtjevima STCW10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1, 1.3).
Ishodi učenjaNakon završetka slušanja ovog predemta, studenti će biti u mogućnosti: - Razlikovati osobine materijala. - Obavljati nezavisno testiranje svojstava materijala i interpretirati ih. - Razlikovati postupke i parametre zavarivanja u zavisnosti od zavarivanog materijala. - Odabrati postupke termičkog tretmana materijala u zavisnosti od zahtijevanih osobina. - Identifikovati uzroke korozije i adekvatnu zaštitu materijala od korozivnih efekata. - Definisati elemente tehnologije obrade rezanjem.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Mileta Janjić – nastavnik, mr Marko Mumović – saradnik u nastavi
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, auditorne vježbe, laboratorijske vježbe, izvještaji sa laboratorijskih vježbi, konsultacije
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Inženjerski materijali u brodogradnji. Izbor materijala. Osnovi metalurgije metala. (7.08 1.1.9.2).
I nedjelja, vježbe - Uvod u ispitivanje materijala. Ispitivanja sa razaranjem uzorka, ispitivanja bez razaranja uzorka. Ispitivanje materijala na zatezanje.
II nedjelja, pred.-Struktura materijala. Deformacije i naponi. Ispitivanje materijala sa razaranjem i bez razaranja. (7.08 (Appendix 5: 1.1)).
II nedjelja, vježbe Laboratorijska vježba Ispitivanje za zatezanje, određivanje dijagrama sila pomjeranje, napon jedinično izduženje, procentualno izduženje i kontrakcija epruvete.
III nedjelja, pred.- Metalni materijali. Ispitivanje mehaničkih karakteristika. (7.08 1.1.9.6).
III nedjelja, vježbe - Ispitivanje materijala pritiskom.
IV nedjelja, pred.- Nemetalni materijali. Korozija metala. (7.08 1.1.9.5), (Appendix 5: 1.3).
IV nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba Ispitivanje na pritiskanje. Određivanje pritisne čvrstoće, stvarne pritisne čvrstoće, procentualnog skraćenja i procentualnog proširenja.
V nedjelja, pred.- Termička obrada. Termohemijske obrade. (7.08 (Appendix 5: 1.3)).
V nedjelja, vježbe - Ispitivanje tvrdoće materijala. Pregled metoda, ispitivanje statičkim dejstvom sile prema metodama Brinel, Mejer, Vickers i Rokvel.
VI nedjelja, pred.- Tehnološka ispitivanja.
VI nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba ispitivanje tvrdoće metalnih materijala po metodi Vickers.
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe - Kolokvijum I
VIII nedjelja, pred.- Osnovi procesa rezanja. Alati.
VIII nedjelja, vježbe - Ispitivanje tvrdoće dinamičkim dejstvom sile.
IX nedjelja, pred.- Elementi procesa rezanja.
IX nedjelja, vježbe - Ispitivanje udarne žilavosti materijala po metodama Šarpi i Izod.
X nedjelja, pred.- Obradljivost. Mašine alatke.
X nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba na mašinama alatkama. Univerzalni strug, univerzalna glodalica, stubna bušilica.
XI nedjelja, pred.- Osnovi zavarivanja. Definisanje pojmova. Podjela i karakteristike zavarenih spojeva.
XI nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba na CNC mašinama. CNC strug, CNC glodalica, Obradni centar.
XII nedjelja, pred.- Gasno zavarivanje. Elektrolučno zavarivanje. Zavarivanje pod praškom.
XII nedjelja, vježbe - Primjena postupaka zavarivanja po kriterijumu materijala i serije.
XIII nedjelja, pred.- Zavarivanje u zaštitnom gasu. Zavarivanje električnim otporom. Drugi zavarivački postupci.
XIII nedjelja, vježbe - Laboratorijska vježba iz zavarivanja. Postupci REL i MIG/MAG, TIG i FSW.
XIV nedjelja, pred.- Termičko sječenje. Reparacija. Lemljenje i lijepljenje.
XIV nedjelja, vježbe - Odbrana izvještaja sa praktičnih vježbi.
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XV nedjelja, vježbe - Kolokvijum II
Opterećenje studentaU semestru Nastava i završni ispit: (5 sati i 20 minuta) x 16 = 85 sati i 20 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (5 sati i 20 minuta) = 10 sati i 40 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 4 x 30 = 120 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava) + 10 sati i 40 minuta (priprema) + 24 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu i polažu kolokvijume i završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Vukčević M.M., Tehnologija materijala I-II, Pomorski fakultet, Kotor, 2017. 2. Vukčević M. M., Šibalić N., Tehnologija mašinske obrade, Mašinski fakultet,
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeOpšta aktivnost u nastavi, od 0 do 5 poena; Praktične vježbe, od 0 do 15 poena; I kolokvijum, od 0 do 20 poena; II kolokvijum, od 0 do 20 poena; Završni ispit, od 0 do 40 poena. Student je položio ispit ukoliko je osvojio više od 50 poena.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / OSNOVE BRODSKE ELEKTROTEHNIKE I ELEKTRONIKE II

Naziv predmeta:OSNOVE BRODSKE ELEKTROTEHNIKE I ELEKTRONIKE II
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10239Obavezan252+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za slušanje i polaganje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim zakonima i principima u elektrotehnici i elektronici neophodnim za nastavak studija u skladu sa STCW10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.10, 1.1.3.4, 1.1.9.6, 1.1.3.7, 1.1.3.3, 1.1.4.1).
Ishodi učenjaNakon položenog ispita iz ovog premeta studenti će biti sposobni da: - Definišu i koriste sve zakone naizmjeničnih (monofaznih i trofaznih) električnih kola; - Definišu i koriste sve zakone rada tranzistora (BJT, FET, MOSFET, IGBT) kao i sklopova baziranih na njima; - Analiziraju i proračunavaju složena kola naizmjenične struje, kao i elektronske sklopove bazirane na diodama, tranzistorima i operacionim pojačavačima; - Planiraju i izvode mjerenja na kolima naizmjenične struje i elektronskim sklopovima baziranim na diodama, tranzistorima i operacionim pojačavačima; - Ovladaju svim bitnim bezbjednosnim mjerama pri radu sa naizmje ničnom strujom.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Tatijana Dlabač, Ivana Čavor
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, računske vježbe, laboratorijske vježbe, domaći zadaci, testovi, konsultacije i samostalni rad.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Magnetno polje. Elektromagnetna sila. Elektromagnetna indukcija. 7.08 Ap. 6: 1.10, 7.08 1.1.3.4
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Magnetni fluks. Faradejev zakon. Lencov zakon. Sopstvena i međusobna induktivnost. 7.08 1.1.3.4
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Magnetni materijali. Magnetna kola. Transformatori – princip rada. 7.08 1.1.9.6 i 7.08 1.1.3.7.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Energija magnetnog kola. Rješavanje magnetnih kola.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Naizmjenične struje – uvod. Razlike između naizmjenične i jednos mjerne struje. Efektivna i srednja vrijednost naizmjeničnih napona i struja. Obrtni vektori, fazorski dijagram. Snaga u kolima naizmjenične struje. Faktor snage. Mjerenje. 7.08 1.1.3.3
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Analiza osnovnih elemenata R, L i C. Impedansa. 7.08 1.1.3.3
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Analiza RL i RC kola, vektorski dijagram, fazori. 7.08 1.1.3.3
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Analiza RLC kola, rezonansa. Kompleksni metod. 7.08 1.1.3.3
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Trofazni sistemi. Snaga u trofaznim sistemima. 7.08 1.1.3.3
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Mjerenje naizmjenične struje i napona. Mjerenje snage. 7.08 1.1.3.3
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Prelazni procesi u RL, RC i RLC kolima. 7.08 1.1.3.3
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Tranzistori, tiristori, pojačavačka kola.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Filtri, stabilizatori napona, pojačavači.Integralna kola. 7.08 1.1 4.1
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno opterećenje 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sata predavanja 1 sat vježbi 1 sat laboratorijskih vježbi 2 sata i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije. U semestru: Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta. Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta. Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati. Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, ključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad).
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, predaju domaće zadatke i polažu završni ispit.
KonsultacijePo dogovoru
LiteraturaIMO preporučena literatura Udžbenici: 1. Lister Eugene, Rusch Robert, Electric circuitsandmachines, McGraw, ISBN:9780028018096. 2. REEDs Volume 7: Advanced electrotechnology for engineers. 2nd Ed., KRAAL, E.G. I London, Adlard Coles Nautical, 2008. LITERATURА: 1. G. Joksimović: Osnovi elektrotehnike I, Osnovi elektrotehnike II, knjige. 2. D. Filipović, T. Dlabač: Osnovi elektrotehnike, knjiga. 3. D. Filipović, T. Dlabač: Osnovi elektrotehnike, zbirka zadataka. 4. R. Laković, S. Stanković, Elektronika, knjiga.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeDva kolokvijuma u toku semestra, od 0 do 15 poena (ukupno do 30 poena); Labortorijske vježbe, od 0 do 10 poena; Domaći zadaci i testovi, od 0 do 10 poena; Završni ispit, od 0 do 50 poena (od čega je 10 bodova praktičan rad); Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi najmanje 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POZNAVANJE BRODA

Naziv predmeta:POZNAVANJE BRODA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10240Obavezan252+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih preduslova za prijavu i slušanje ovog predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUsvajanje znanja o stabilitetu i konstrukciji broda, njegovom ponašanju u vodi i sagledavanje sila i opterećenja kada je brod opterećen teretom; promjena teretne linije.
Ishodi učenjaOčekuje se da će studenti nakon položenog ispita Poznavanje broda (5 ECTS) biti sposobni da: - Usvoje i interpretiraju osnove stabiliteta broda i sličnih područja vezanih za stabilitet broda; - Definišu uticaj pomijeranja različitih masa tereta na stabilitet broda; - Definišu uticaja ukrcaja I iskrcaja masa na stabilitet broda; - Definišu efekata slobodnih površina i kako utiču na stabilitet broda; - Analiziraju stabiliteta broda po različitim kriterijumima; - Objasne važnosti teretne linije i FWA.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDr. Nikola Momčilović - nastavnik, Mr. Milan Krivokapić - saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, seminarski radovi, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Stabilitet broda, deplasman, uzgon, Fresh Water Allowance.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Statički stabilitet.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Početni stabilitet.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Ugao nagiba, krive statičkog stabiliteta.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Pomjeranje težišta broda.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Podaci i njihova promjena.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Uzdužni stabilitet.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Efekat “slack “ tankova na stabilitet.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Gubitak stabiliteta.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Brodska konstrukcija, dimenzije i forme broda, opterećenje broda.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Konstrukcija trupa broda.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Otpori broda, kormilo.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Propeler, teretna vodena linija i oznake gaza.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Lompar, “Nauka o brodu” (“Ship Science”), Univerzitet Crne Gore, Kotor, 2002. 2. Dockmar, Modern ship encyclopedia
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeProvjera znanja se izvodi kroz stalno ocjenjivanje naučenog. Studenti sakupljanjem bodova dolaze do završne ocjene. Studenti rade kolokvijume u vrijednosti od 0 do 15 bodova. Takođe postoje dva seminarska rada koja zavisno od uspješnosti nose od 0 do 5 bo
Posebne naznake za predmetPrema potrebi nastava se može izvoditi na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / POZNAVANJE BRODA

Naziv predmeta:POZNAVANJE BRODA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10240Obavezan252+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih preduslova za prijavu i slušanje ovog predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUsvajanje znanja o stabilitetu i konstrukciji broda, njegovom ponašanju u vodi i sagledavanje sila i opterećenja kada je brod opterećen teretom; promjena teretne linije.
Ishodi učenjaOčekuje se da će studenti nakon položenog ispita Poznavanje broda (5 ECTS) biti sposobni da: - Usvoje i interpretiraju osnove stabiliteta broda i sličnih područja vezanih za stabilitet broda; - Definišu uticaj pomijeranja različitih masa tereta na stabilitet broda; - Definišu uticaja ukrcaja I iskrcaja masa na stabilitet broda; - Definišu efekata slobodnih površina i kako utiču na stabilitet broda; - Analiziraju stabiliteta broda po različitim kriterijumima; - Objasne važnosti teretne linije i FWA.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDr. Nikola Momčilović - nastavnik, Mr. Milan Krivokapić - saradnik
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, seminarski radovi, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Stabilitet broda, deplasman, uzgon, Fresh Water Allowance.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Statički stabilitet.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Početni stabilitet.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Ugao nagiba, krive statičkog stabiliteta.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Pomjeranje težišta broda.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Podaci i njihova promjena.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Uzdužni stabilitet.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Efekat “slack “ tankova na stabilitet.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Gubitak stabiliteta.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Brodska konstrukcija, dimenzije i forme broda, opterećenje broda.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Konstrukcija trupa broda.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Otpori broda, kormilo.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Propeler, teretna vodena linija i oznake gaza.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. Lompar, “Nauka o brodu” (“Ship Science”), Univerzitet Crne Gore, Kotor, 2002. 2. Dockmar, Modern ship encyclopedia
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeProvjera znanja se izvodi kroz stalno ocjenjivanje naučenog. Studenti sakupljanjem bodova dolaze do završne ocjene. Studenti rade kolokvijume u vrijednosti od 0 do 15 bodova. Takođe postoje dva seminarska rada koja zavisno od uspješnosti nose od 0 do 5 bo
Posebne naznake za predmetPrema potrebi nastava se može izvoditi na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TERMODINAMIKA I PRENOS TOPLOTE

Naziv predmeta:TERMODINAMIKA I PRENOS TOPLOTE
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10241Obavezan263+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za slušanje i polaganje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje sa osnovnim konceptom i pojmovima termodinamike, specifičnostima toplotne energije i njenog iskorišćavanja za dobijanje rada u skladu sa zahtjevima STCW’10 konvencije (Tabela A-III/6) i IMO modela kursa 7.08 (Dodatak 1 i Dodatak 3).
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Termodinamika i prenos toplote mogu da: - Razumiju i znaju da opišu osnovne termodinamičke pojmove i veličine; - Pravilno interpretiraju toplotnu energiju kao pojam; - Pravilno interpretiraju Termodinamički sistem kao pojam; - Razumiju razmjenu energije između djelova sistema; - Razumiju mehanizme prenosa toplote; - Razumiju suštinu pare i realnih gasova; - Razumiju pojam idealnih gasova; - Opišu termodinamičke procese; - Opišu i razumiju transformaciju toplote u rad i obrnuto.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Igor Vušanović, mr Draško Kovač,dipl.ing.
Metod nastave i savladanja gradivaKontrola od strane Univerziteta, Kontrola nastavnog procesa od strane Fakulteta, Spisak prisustva studenata, Analiza podataka i mjerenja zadovoljstva u skladu sa sertifikovanim sistemom kvaliteta (Sistem upravljanja kvalitetom u skladu sa ISO 9001:2015)
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Describes the properties used to specify the state, or condition, of a substance, the units in which the property is measured and the usual symbol, e.g.: - pressure - temperature - volume - energy Explains what is meant by: - absolute quantities -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-IMO MODEL 7.08 App. 1.1.5 Heat (1 hours) - defines specific heat capacity - solves problems involving mass, specific heat capacity and temperature change App. 1.1.3 Energy, work and power (12 hours) The relationship between forms of ener
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Zakon o održanju energije. Prvi zakon termodinamike; p – v dijagram. Unutrašnja energija, toplota, rad. Termodinamički sistemi. Idealan gas. Osobine idealnog gasa. Realni gas. Fazno–naponska stanja. (7.08 App 3.1.2, App. 3.1.3, App. 3.1.7) IMO MODEL 7
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Jednačina stanja idealnog gasa. Gasni zakoni. Smješe gasova. (7.08 App 3.1.7, App. 3.1.4) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.7 Ideal Gases (11 hours) - States the laws of Boyle and Charles and identifies the following statements with them: p x V = α constant
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Stacionarna i nestacionarna stanja, povratni i nepovratni procesi. Promjene stanja. Drugi zakon termodinamike, T – s dijagram. (7.08 App 3.1.4, App. 3.1.8) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.4 Energy Change (4 hours) - Defines the general form of the non-flow
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kružni procesi. Ciklusi toplotnih i rashladnih mašina. Karnov ciklus, Termodinamički stepen iskorišćenja. (7.08 App 3.1.8, App. 3.1.9) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.8 Thermodynamic Processes (3 hours)  - Describes a process of constant temperature as "isot
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Idealni ciklusi motora sa unutrašnjim sagorijevanjem i gasnih turbina. (7.08 App 3.1.9) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.9 Work Transfer (2 hours) - States that the numerical index n is derived by experiment, using the equation (P1V1)n = P2V2)n - States that,
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Vodena para. Termodinamički i-s i T-s dijagrami vodene pare. (7.08: App. 3.1.6) Kolokvijum I. IMO MODEL 7.08 App. 3.1.6 Vapours (13 hours)  Defines the vapour phase as intermediate stage between the solid and the perfect gas  State, and the prop
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Promjene stanja vodene pare. Kružni procesi sa parama. (7.08 App 3.1.6) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.6 Vapours (3 hours)  Demonstrates the above objective, using laboratory equipment  Uses tables of thermodynamic properties to determine values for enth
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Rankin-Klauzijusov ciklus. Prvi zakon termodinamike za otvorene sisteme, bilans energije, prigušivanje. Other: Steam Cycles (9 hours) Demonstrates knowledge and understanding of: - Rankine cycle. Turbine isentropic efficiency - Feed heating - Ther
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Strujanje gasova i para, brzina strujanja. Mlaznik. Toplota. Prostiranje (Prenos) toplote-Uvod. (7.08 App 1.1.5, 1.1.2.1., App. 3.1.5,) IMO MODEL 7.08 App. 1.1.5 Heat (4 hours) - explains in simple terms what is meant by: conduction, convection, rad
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Prostiranje toplote kondukcijom i konvekcijom. (7.08 App 3.1.5) IMO MODEL 7.08 App. 3.1.5 Heat Transfer (10 hours)  States that the Fourier law for the conduction of heat through a substance as given by Q = λAet/x  Identifies the quantities in the
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Prolaz toplote. Prostiranje toplote zračenjem. Razmjenjivači toplote. Vlažan vazduh i procesi sa njim. Klimatizacija. Other: Heat Transfer (9 hours) Demonstrates knowledge and understanding of: - Composite walls. Insulation - Film coefficient - In
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Osnovni rashladni ciklusi, prigušivanje, podhlađivanje, suvo usisavanje. Frigo brodovi. Kolokvijum II. Other: Refrigeration (6 hours) Demonstrates knowledge and understanding of: - Vapour compression cycle - Refrigerant properties and hazards -
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Sagorijevanje. (7.08 App 1.1.5) IMO MODEL 7.08 App. 1.1.5 Heat (2 hours) - defines the calorific value of a fuel - solves simple problems, using the equation: heat transfer = mass of fuel x calorific value - solves problems involving calorific
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / OSNOVE BRODSKE ELEKTROTEHNIKE I ELEKTRONIKE I

Naziv predmeta:OSNOVE BRODSKE ELEKTROTEHNIKE I ELEKTRONIKE I
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10242Obavezan152+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za slušanje i polaganje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim zakonima i principima u elektrotehnici i elektronici neophodnim za nastavak studija u skladu sa STCW10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9 dodatak A6)
Ishodi učenjaNakon položenog ispita iz ovog premeta studenti će biti sposobni da: 1. Definišu i koriste sve zakone jednosmjernih, elektrostatičkih i magnetnih kola, 2. Definišu i koriste zakonitosti rada p - n spojeva i dioda, kao i elektronskih sklopova baziranih na diodama, 3. Analiziraju i proračunavaju složena elektrostatička i magnetna kola, električna kola jednosmjernih struja i diodne elektronske sklopove, 4. Planiraju i izvode mjerenja na električnim kolima jednosmjerne struje kao i diodnim sklopovima, 5. Ovladaju svim bitnim bezbjednosnim mjerama pri radu sa jednosmjernom električnom strujom.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Tatijana Dlabač; Ivana Čavor
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, računske vježbe, laboratorijske vježbe, domaći zadaci, testovi, konsultacije i samostalni rad.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod. Elektricitet. Kulonov zakon. Vektor električnog polja. 7.08 A6: 1.1, 1.3, 1.4
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Potencijal. Napon. Provodnici u elektrostatičkom polju. Kapacitivnost. Kondenzatori. Vezivanje kondenzatora. 7.08 A6: 1.2, 1.5
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Dielektrici. Klase izolacije. Dielektrici u elektrostatičkom polju. Energija elektrostatičkog polja. 7.08 1.1.9.5
III nedjelja, vježbe - .
IV nedjelja, pred.- ednosmjerna struja. Električna otpornost. Osnovna mjerenja u električnim kolima. 7.08 A6: 1.6, 1.7 i 7.08 1.1.3.1
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Omov zakon. Džulov zakon. Kablovi. Jednostavna električna kola. 7.08 A6: 1.7, 1.8, 1.1.3.2 , 1.1.5.4
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Osnovna mjerenja u električnim kolima (mjerenje jednosmjernog napona i struje, mjerenje otpora). Analogni i digitalni unimjeri. 7.08 A6: 2.1.4.1
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Kirhofovi zakoni. Složena električna kola. Vezivanje otpornika. 7.08 A6: 1.8
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Izvori elektriciteta. Povezivanje izvora. Akumulatori. Baterije. 7.08 1.1.5.5
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Primjena Kirhofovih zakona u rješavanu složenih električnih kola. 7.08 1.1.3.2
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Metod potencijala čvorova. Metod konturnih struja. Teveninova teorema. 7.08 1.1.3.2
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Osnove fizike poluprovodnika. Poluprovodnici tipa P i N. 7.08 A6: 1.9; 7.08 1.1.9.1, 1.1.9.3, 1.1.9.4
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- P - N spoj. Poluprovodnička dioda. 7.08 A6 1.9, 7.08 1.1.4.1
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Kola sa diodama. 7.08 1.1.4.1
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sati predavanja 1 sati vježbi 1 sati lab. vježbi 2 sati i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije. U semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, predaju domaće zadatke i polažu završni ispit.
Konsultacije
LiteraturaUdžbenici: 1. Bird J., Electrical circuit theory and technology, Elsevier 2002. 2. REEDs Volume 6: Basic electrotechnology for engineers; E. G. R. Kraal, Publish: London: Thomas Reed Publications, [1985] ISBN: 0900335963. LITERATURА: 1. G. Joksimović, Osnovi elektrotehnike II, Univerzitet Crne Gore, ETF, Podgorica, 2008. 2. D. Filipović, T.Vučković: Osnovi elektrotehnike, Univerzitet Crne Gore, ETF, Podgorica, 1997. 3. D. Filipović, Vučković: Osnovi elektrotehnike, zbirka zadataka, Pergamena, Podgorica, 2001. 4. S. Stanković, R. Laković, Elektronika, Univerzitet Crne Gore, ETF, Podgorica, 1997.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Dva kolokvijuma u toku semestra, od 0 do 15 poena (ukupno do 30 poena); 2. Labortorijske vježbe, od 0 do 10 poena; 3. Domaći zadaci i testovi, od 0 do 10 poena; 4. Završni ispit, od 0 do 50 poena (10 bodova je praktican rad); Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi najmanje 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TEHNOLOGIJA JAHTI I MARINA

Naziv predmeta:TEHNOLOGIJA JAHTI I MARINA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10317Izborni662+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema posebnih zahtjeva za praćenje i polaganje ovog predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaPrepoznati spečifičnosti jahti, njene aspekte sigurnosti, bezbjednosti i zaštite životne sredine. Upoznavanje sa specifičnostima marine kao poslovne organizacije. Definisati pojam i opisati sadržaj osnovnih funkcija menadžmenta (planiranje, organizovanje, vođenje i kontrolisanje) u poslovanju marina.
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDr Zoran Kovačević
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, konsultacije, kolokvijumi, studije slučaja.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Nautički turizam: Marine i jahte - uvod. Nacionalna i međunarodna regulativa.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Tehnologija gradnje i upravljanja jahtama.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Normativno regulisanje sigurnosti i bezbjednosti jahti.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Upravljanje jahtama sa aspekta životnog okruženja.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Jahte u kontekstu nautičkog turizma.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- I Kolokvijum
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Koncept i tipovi marina. Kategorije marina i Plava Zastava.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Resursi marina. Izgradnja, opremanje i uređenje marine, nautičke i turističke usluge u marini.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Menadžment kvaliteta usluga, objekata i opreme u marinama.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Tehnološki procesi u marinama.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Uticaji životnog okruženja na operacije u marini.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Trendovi u Mediteranu. Prilagođavanje promjena u marinama i trendova uslovima okruženja.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kontrola kao funkcija menadžmenta u marinama. Metode i tehnike u marinama
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Karakteristike i konkurentnost marina u Crnoj Gori. Kapacitet i performanse marina u Crnoj Gori.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- II Kolokvijum
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveU semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad) Studenti su u obavezi da pohađaju nastavu (predavanja i vježbe) i da pristupe kolokvijumima i završnom ispitu.
Konsultacije
Literatura1. Dulčić, A.: Nautički turizam i upravljanje lukom nautičkog turizma, Ekonomski fakultet, Split, 2002 2. Šamanović, J.: Nautički turizam i menadžment marina. Visoka pomorska škola u Splitu. Split, 2002. 3. Luković, T., Šamanović, J., Menadžment i ekonomika nautičkog turizma, Hrvatski Hidrografski Institut, Split, 2007. 4. Favro, S., Kovačić, M., : Nautički turizam i luke nautičkog turizma, Matica Hrvatska, Split, 2010
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeTokom nastave, Pismeno - on-line test, usmeno
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ENERGETSKA ELEKTRONIKA

Naziv predmeta:ENERGETSKA ELEKTRONIKA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10752Obavezan452+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKA MJERENJA

Naziv predmeta:BRODSKA MJERENJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10754Obavezan442+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaPreduslov za prisutnost na ovom kursu su položeni ispiti iz predmeta “Osnove brodske elektrotehnike i elektronike I i II”.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa osnovnim električnim i elektronskim mjerenjima i instrumentacijom (AC i DC naponom i strujom, otpornosti, induktivitetom i kapacitetom, snagom i energijom, generisanjem signala i njihovom analizom u vremenskom domenu, mjerenju frekvencije i vremenskog intervala), a takođe upoznavanje sa osnovnim neelektričnim mjerenjima (temperatura, pritisak, protok, nivo) i odgovarajućom instrumentacijom, prenosom signala od senzora do računara i PLC-a preko strujnih i naponskih linija kao i komunikacijama sa inteligentnim i programabilnim senzorima koristeći HART, Fieldbus i Profibus protokole i sistema za detekciju vatre, dima, ulja, oksigena i drugih gasova u skladu sa zahtjevima STCW’10 konvencije (Tabela A-III/6) i IMO modela kursa 7.08 (paragrafi 1.1.7.1, 2.1.4.1).
Ishodi učenjaNakon završetka kursa, student je u mogućnosti da: - Sticanje teorijskih znanja o strukturi i funkcionisanju mjerila i indikatora električnih veličina; - Sticanje praktičnih znanja i vještina o upotrebi elektronskih mjerila kao i održavanju i popravkama mjerila i indikatora električnih veličina; - Sticanje teorijskih znanja o strukturi i funkcionisanju mjerila, indikatora i senzora neelektričnih veličina kao načinu povezivanja senzora sa PC-ima i PLC-ima; - Sticanje praktičnih znanja i vještina o održavanju i popravkama mjerila, senzora i indikatora neelektričnih veličina, kao i njihovih veza sa PC-ima i PLC-ima.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Tatijana Dlabač, Ivana Čavor
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, pokazni primjeri, laboratorijske vježbe, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u mjerenja. Greške mjerenja. Nesigurnost mjerenja. Karakteristike mjernih uređaja. (7.08 2.1.4.1)
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Mjerenje DC i AC napona i struje. Analogni i digitalni instrumenti za mjerenje napona i struje. (7.08 2.1.4.1)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Mjerenje otpornosti. Princip rada ommetra. Otporničke dekade. Mjerni mostovi. Mjerenje otpora uzemljenja. Mjerenje otpora izolacije. Princip rada megaommetra (megera). (7.08 2.1.4.1)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Mjerenje kapaciteta i induktiviteta. Instrument i za mjerenje kapaciteta i induktiviteta. Kapacitivne i induktivne dekade. (7.08 2.1.4.1)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Mjerenje električne snage. Instrumenti za mjerenje električne snage. Mjerenje faktora snage. Sinhronoskopi. Mjerenje električne energije. (7.08 2.1.4.1)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Analiza signala u vremenskom domenu. Osciloskopi. Generisanje signala. Signalgeneratori. (7.08 2.1.4.1)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Mjerenje frekvencije, vremenskog intervala i faznog pomaka. (7.08 2.1.4.1)
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Mjerenje temperature. Instrumenti za mjerenje temperature. Temperaturni senzori. (7.08 1.1.7.1)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Mjerenje pritiska. Instrumenti za mjerenje pritiska. Senzori za mjerenje pritiska. (7.08 1.1.7.1)
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Mjerenje protoka. Instrumenti za mjerenje protoka. Mjerenje nivoa. Instrumenti za mjerenje nivoa. Senzori za mjerenje pritiska i nivoa. (7.08 1.1.7.1)
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Metode komunikacije pojedinačnih PLC-ova sa senzorima i alarmnim sistemima. Principi rada dvožičanih strujnih standarda 4-20 mA i naponskih standarda za prenos informacija sa senzora. Metod komunikacije inteligentnih senzora preko HART protokola i programabilnih transducera preko Fieldbus, Profibus protokola. 7.08 (1.1.7.1)
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Struktura i funkcionisanje sistema za detekciju požara (senzori za detekciju vatre, dima, temperature) i metode nadgledanja eksplozivnih uslova u kućištima motora (sistemi za detekciju uljnih isparenja). (7.08 1.1.7.1)
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Princip rada fotoelektričnih sistema zadetekciju ulja. Konstrukcija i funkcionisanje sistema za detekciju oksigena i drugih gasova. (7.08 1.1.7.1)
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedeljno 4 kredita x 40/30 = 5 sati i 20 min Struktura: 2 sata predavanja 0 sati vježbi 2 sata praktičnog rada 1 sat i 20 min individualnog rada studenta uključujući i konsultacije. U semestru: Nastava i završni spit: (5 sati i 20 min) x 16 = 85 sati i 20 min; Neophodne pripreme prijepočetka semestra: (administracija, upis, ovjera) 2 x (5 sati i 20 min) = 10 sati i 40 min; Ukupno opterećenje za predmet: 4 x 30 = 120 sati; Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 85 sati i 20 min (nastava) + 10 sati i 40 min (priprema) + 36 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
1 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, kolokvijume i završni ispit.
Konsultacije
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: 1. Jackson L., Instrumentation and control systems, Thomas Reed Publications Ltd. 1992. 2. Roy G. J., Notes on instrumentation and control, London Stanford Maritime Ltd. 1985. LITERATURA: 1. Reghtien L.P.P., Electronic instrumentation, VSSP, 2nd ed., Delft, 2005., 2. Barjamović N., Brodska mjerenja, Fakultet za pomorstvo, Kotor, 2006., 3. Love J., Process automation handbook, Springer 2007., 4. McGeorge H. D., Marine electrical equipment and practice, Butterworth-Heinemar, Oxford 2004., 5. V. Bego,Mjerenja u elektrotehnici,tehnička knjiga, 2003.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeI kolokvijum – 15 poena; II kolokvijum – 20 poena; Praktična nastava (testovi, laboratorijske vježbe, domaći zadaci) 30 poena; Završni ispit – 35 poena. Prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno skupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmetAko je neophodno, nastava se moze držati na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / RAČUNARSKE MREŽE NA BRODOVIMA

Naziv predmeta:RAČUNARSKE MREŽE NA BRODOVIMA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10755Obavezan452+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslovljenosti.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje sa projektovanjem i korišćenjem računarskih mreža na brodovima sa akcentom na industrijske protokole. Cilj je učiniti studenta sposobnim da logički implementira jednostavnije programe industrijske kontrole u PLCu, koji je povezan na brodsku mrežu. Takođe, osposobiti ga da konfiguriše i upotrebljava neke od često korišćenih industrijskih mreža na brodu, kao i da bude upoznat sa principima “inter-networking-a” sa ostalim globalnim i lokalnim mrežama. Kompletan kurs je usklađen sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.5.1, 1.5.2).
Ishodi učenjaNakon položenog predmeta studenti će biti sposobni da: 1. Osmisle i izvedu PLC sistem u konekciji sa industrijskom mrežom u svrhu kontrole procesa na brodu; 2. Razumiju princip funkcionisanja računarskih mreža i njenih elemenata 3. Razumiju ulogu različitih mrežnih protokola 4. Objasne i interpretiraju koji tipovi industrijskih mreža postoje i kako se svaka od njih koristi na brodu; 5. Pravilno protumače razliku u tipovima industrijskih mreža i izvrše pravilan izbor na osnovu datih zahtjeva; 6. Osmisle i izvedu instalaciju prostije industrijske mreže na brodu; 7. Izvrše podešavanje parametara za izabrani tip industrijske mreže; 8. Osmisle i primijene SCADA sistem na brodu; 9. Dijagnosticiraju kvarove na brodskoj industrijskoj mreži; 10. Izvrše spajanje interne brodske mreže na „eksterne mreže“.
Ime i prezime nastavnika i saradnikadr Slavica Tomović
Metod nastave i savladanja gradivaLekcije, laboratorijske vježbe, seminarski radovi, konsultacije itd.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u računare. Industrijski računari i Programabilni Logički Kontroleri (PLCs). PLC struktura i način rada.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Osnove PLC programiranja. PLC povezivanje na korisničke i izlazno/ulazne (I/O) jedinice uključujući i različite senzore i pretvarače. Praktični primjeri.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Uvod u računarske mreže. Vrste prenosa podataka. Hijararhija mreža. OSI/ISO referentni model. Mrežni protokoli. Komutacija paketa. Mrežni uređaji.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Karakteristike komunikacionih linkova. Vrste prenosnih medijuma. Vrste i hijerarhija računarskih mreža. Mrežne topologije. Arhitektura mrežnih aplikacija
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Tehnike dijeljenja medijuma za prenos (Token passig, CSMA/CD, metoda prozivanja). Linijsko kodiranje. Detekcija greške.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Serijski komunikacioni protokoli: RS 232, RS 422, RS 485, I2C, CAN, USB. Universal Serial Interface protokol.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Industrijski protokoli. Tipovi industrijskih magistrala (FieldBus). HART mreže, komande i aplikacije.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Foundation FieldBus arhitektura i toplogije. H1 u HSE FieldBus. Profibus: FMS, DP i PA varijante.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- MODBUS: struktura poruka, modovi prenosa, ograničenja. Ethernet standardi. Industrijski Ethernet.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Bežična tehnologija u industrijskim mrežama. Komponente radio linka. Alokacija spektra. Radio modemi.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Pomorski SCADA sistemi.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Daljinski pristup inter-ship mrežama. Osnovi Telemetrije
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Prezentacija seminarskih radova.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Popravni kolokvijum
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sati predavanja 1 sat vježbi 1 sat praktičnih vježbi 2 sati i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije U semestru Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
KonsultacijeKonsultacije se održavaju na nedeljnom nivou.
Literatura1. T57, Mackay S., Wright E., Reynders D., Practical industrial data networks: design, installation and troubleshooting, Elsevier 2004. 2. T84, Strauss C., Practical electrical network automation and communication systems, Elsevier 2003. 3. J. Kurose & Keith Ross, Computer Networking: A Top Down Approach, Addison Wesley, 7th edition, 2017. 4. L.M. Thompson, Industrial Data Communications, 3rd Edition, ISA, 2002. 5. S, Djiev, Industrial Networks for Communication and Control, TU-Sofia Publ. House, 2003, ISBN 954-438-360-3.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeJedan kolokvijum (40 poena); Seminarski rad (10 poena); Praktične vježbe (10 poena); Završni ispit (40 poena); Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / PROGRAMIRANJE I BAZA PODATAKA

Naziv predmeta:PROGRAMIRANJE I BAZA PODATAKA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
10756Obavezan362+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ODRŽAVANJE BRODSKIH ELEKTRIČNIH SISTEMA

Naziv predmeta:ODRŽAVANJE BRODSKIH ELEKTRIČNIH SISTEMA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11263Obavezan663+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema
Ciljevi izučavanja predmetaStudenti se uvode u održavanje brodskih električnih sistema sa posebnim osvrtom na praktične probleme i savremene dijagnostičke metode. Kompletan kurs je usklađen sa STCW'10 konvencijom (Tabela A - III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 2.1.2.1, 2.2.1.1, 2.3.2.1, 2.4.1.1, 2.4.2, 2.5.1).
Ishodi učenjaNakon položenog ispita studenti će biti sposobni da: - Definišu i opišu neispravnosti i vrste održavanja; - Primjenjuju sigurnosne zahtijeve za rad na brodskim električnim uređajima; - Izrađuju planove preventivnog održavanja (dnevne, sedmične, mjesečne, godišnje, planove generalnih remonta) uključujući i kontrolne liste za uređaje; - U skladu sa planovima preventivnog održavanja, kontrolnim listama i prepo rukama proizvođača opreme izvode periodične preventivne preglede opreme i učestvuju u generalnim remontima; - Vode tehničku dokumentaciju za sve aktivnosti održavanja elektrotehničkih uređaja na brodu; - Vrše dijagnozu i otklanjanje kvarova na elektro - energetskim uređajima na brodu (razvodne table, generatori, elektromotori), uređajima automatike, elektronskim sklopovima, računarskim sistemima, hotelskim i kuhinjskim uređajima, alarmnim i sigurnosnim uređajima.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Drago Šerović, Mr Draško Kovač
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, pokazni primjeri, laboratorijske vježbe. Konsultacije
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Definicije neispravnosti i održavanja. Istorijat održavanja. Vrste održavanja (korektivno, preventivno, predikativno, održavane zasnovano na pouzdanosti).
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Sigurnosni zahtijevi za rad na brodskim električnim uređajima. (7.08 - 2.4.1.1)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Osnovni principi planiranja, organizovanja, sprovođenja i okumentovanja periodičnog održavanja (generalnih remonta, godišnjeg, mjesečnog i dnevnog održavanja, planiranja rezervnih djelova, vođenja evidencije i radnih naloga, korištenja dokumentacije, praćenja uređaja nakon popravke, organizovanja kontrolnih lista pregleda). (7.08 - 2.1.5.1., 2.4.4.1)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Principi detekcije električnih neispravnosti, lokalizacija neispravnosti, mjerenja i metode sprječavanja oštećenja uređaja. Interpretacija električnih i elektronskih šema. (7.08 - 2.4.2.2, 2.5.1.2)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Principi održavanja i popravke glavne razvodne table, havarijske table i razvodnih ormana sa posebnim osvrtom na: sklopke, prekidače, kontaktore, releje, termičke releje, osigurače, sabirnice, mjerne instrumente, PLC kontrole i panele za nadzor, kao i kola za grijanje i ventilaciju. (7.08 - 2.4.2., 2.4.2.)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Objašnjenje principa održavanja i popravke pomoćnih motora (generatora). (7.08 - 2.1.2.1)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Objašnjenje principa održavanja i popravke AC i DC elektromotora. (7.08 - 2.1.2.1)
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Funkcionisanje i organizacija testova za kontrolu rada sistema za nadgledanje, automatskih upravljačkih uređaja i zaštitnih uređaja. (7.08 - 2.1.5.1)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Dijagnoza i otklanjanje neispravnosti kod elektronskih komponenti (dioda, tranzistora, tiristora, analognih i digitalnih IC) i sklopova (izvora DC napajanja, UPS - ova). (7.08 - 2.1.3.1)
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Dijagnoza i otklanjanje neispravnosti kod PLC sistema, sistema i protoloka za vezu između računarskih sistema i senzora , senzora (temperature, pritiska, nivoa, dojave dima i požara). (7.08 - 2.4.3.1)
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Od ržavanje i popravka hotelskih sistema za grijanje, hlađenje i ventilaciju.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Popravka liftova i rasvjete. (7.08 - 2.5.1.1, 2.5.1.5)
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Popravka hotelskih sigurnosnih i alarmnih sistema. Popravka elektrouređaja vešeraja, restorana i kuhinja. (7.08 - 2.5.1.2, 2.5.1.3, 2.5.1.4)
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno: 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura: 3 sati predavanja; 2 sati prakticnih vježbi; 3 sati individualnog rada studenta (priprema za laboratorijske vježbe, za kolokvijume, izrada domaćih zadataka) uključujući i konsultacije. U semestru: Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati Dopunski rad: za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
3 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da prisustvuju vježbama, rade kolokvijume i polažu završni ispit.
Konsultacije
Literatura1. ShermanE..“Advanced marine electrics and electronics systems troubleshooting: a manual for boat owners andmarine technicials“, International Marine, 2007. 2. Kiameh P.:“Electrical equipment handbook: Troubleshooting and maintenance“, McGraw-Hall Professional, 2004. 3. Cadick J :“Electrical safety handbook.“ Cadick Corporation, Techn. Bulletin, January 2001 4. Hall D.T.:“ Practical marine electrical knowlage“, London, Witherby &Co ltd, 1999. 5. Whitaker J.C.:“Electronic systems maintenance handbook“, Technical PressMorgan Hill, California, Usa, 2001.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje4 testa po 2,5 poena (ukupno 10 poena); I kolokvijum – 20 poena; II kolokvijum – 20 poena; Završni ispit – 50 poena; Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetOba kolokvijuma se rade pismeno. Student može pristupiti polaganju drugog kolokvijuma bez obzira na postignuti uspjeh na prvom kolokvijumu. Završni ispit se sastoji iz pismenog i usmenog dijela i obuhvata cjelokupno gradivo, bez obzira na prethodne rezultate na kolokvijumima. Student koji je sakupio najmanje 50 poena do kraja semestra nije obavezan da izađe na završni ispit i dobija ocjenu E. Izlazak na usmeni dio ispita je obavezan, bez obzira na sakupljeni broj poena. Student koji je sakupio najamanje 50 poena u toku semestra zajedno sa pismenim dijelom završnog ispita, nije obavezan da izađe na usmeni dio završnog ispita i on dobija ocjenu koja je data u gornjoj tabeli. Student je dužan da na ispit donese papir, olovku, kalkulator i indeks. Nije dopušteno korišćenje mobilnih telefona u toku ispita.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ELEKTROMAGNETSKA KOMPATIBILNOST BRODSKIH UREĐAJA

Naziv predmeta:ELEKTROMAGNETSKA KOMPATIBILNOST BRODSKIH UREĐAJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11264Obavezan662+0+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaZa slušanje i polaganje ovog ispita se ne traže nikakvi preduslovi.
Ciljevi izučavanja predmetaDobijanje znanja o izvorima, načinu prenosa i djelovanju elektromagnetskih smetnji na brodske električne i elektronske uređaje. Upoznavanje odgovarajućih normi, mjerenja i postupaka ostvarivanja elektromagnetske kompatibilnosti.
Ishodi učenjaNakon položenog ispita, student će biti u mogućnosti da: - objasni osnovne pojmove elektromagnetske kompatibilnosti; - poznaje izvore i načine prenosa elektromagnetskih smetnji; - razumije i objasni princip rada antena, parametara antene i širenja elektromagnetskog talasa; - razumije osnovne principe elektromagnetske zaštite i uzemljenja; - poznaje norme za elektromagnetsku kompatibilnost.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Tatijana Dlabač, Ivana Čavor
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe, pokazni primjeri. Konslutacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Pojam elektromagnetske kompatibilnosti (EMC), elektormagnetnske smetnje (EMI) i elektromagnetske osjetljivosti (EMS).
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Elektromagnetska polja i električna kola.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Izvori elektromagnetskih smetnji (EMI).
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Prenos elektromagnetskih smetnji.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Antene. Elementarni izvori zračenja. Parametri antena i širenje elektromangnetskog talasa.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Mjerne antene.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Elektromagnetsko oklapanje.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Elektromagnetska zaštita i uzemljenje.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Filtriranje.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Mjerenje i ispitivanje elektromagnetske kompatibilnosti.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Norme za elektromagnetsku kompatibilnost (EMC).
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Norme za štetne uticaje elektromagnetskog polja na posadu broda i gorivo.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Principi projektovanja elektromagnetski kompatibilnih uređaja.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno: 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura: 2 sata predavanja; 1 sat prakticnih vježbi; 5 sati individualnog rada studenta uključujući i konsultacije. U semestru: Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati; Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati; Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati; Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita: od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad).
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
5 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su obavezni da odrade kolokvijume i da pristupe završnom ispitu, koji će biti organizovan u klasičnoj formi na Pomorskom fakultetu Kotor. O terminima završnog ispita biće, takođe, blagovremeno obaviješteni putem interneta.
Konsultacije
LiteraturaLITERATURA: 1. V. Prasad Kodali: Engineering Electromagnetic Compatibility, IEEE Presss, New York, 1996. 2. Williams, T., Armstrong, K.: EMC for Systems and Installations, Newnes, Oxford, 2000. 3. C. R. Paul, Introduction to Electromagnetic Compatibility, John Wiley & Sons, New York, 1992. 4. A. Djordjević, D. Olćan, Ispitivanje elektromagnetske kompatibilnosti, Akademska misao, Beograd, 2012.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeTestovi (2 x 5 bodova), kolokvijumi (2 x 20 bodova) i završni ispit (50 bodova)
Posebne naznake za predmetUkoliko je potrebno, nastava se može izvoditi i na engleskom jeziku
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ZAŠTITA MORA I PRIOBALJA

Naziv predmeta:ZAŠTITA MORA I PRIOBALJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11294Obavezan542+1+1
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
1 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
1 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / VISOKO NAPONSKI UREĐAJI I SISTEMI

Naziv predmeta:VISOKO NAPONSKI UREĐAJI I SISTEMI
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11296Obavezan552+0+2
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznavanje studenata sa visokonaponskim uređajima i sistemima na brodovima u skaldu sa STCW'10 i IMO model kursa 7.08 (paragrafi 1.1.11.1, 1.4.1.1, 1.4.2.1, 1.4.4.1, 2.1.3.1).
Ishodi učenjaNakon položenog ispita studenti će biti sposobni da: - Opišu i analiziraju izolaciju visokonaponske opreme na brodovima; - Opišu prirodu i formiranje električnih naprezanja, proboj gasnih, tečnih i čvrstih dielektrika; - Pravilno protumače osnovne karakteristike električnog luka; - Opišu i analiziraju prenaponsku zaštitu, odvodnike prenapona, koordinaciju izolacije, poremećaje napona; - Opišu rizike i mjere zaštite za napone iznad 1000V; - Izvrše pravilan izbor metoda mjerenja visokih napona i velikih struja; - Pravilno koriste uređaje za testiranje visokonaponske opreme;
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf. dr Drago Šerović, mr. Miroslav Vukičević ch-eng
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, laboratorijske vježbe, pokazni primjeri. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Priprema i upis semestra Razlozi upotrebe i prednosti primjene visokog napona na brodovima. (7.08 1.1.11.1)
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Naponska naprezanja. Električni luk. (7.08 1.1.11.1)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Dielektrici i izolacija opreme. (7.08 1.4.1.1)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Tipovi i mehanizmi proboja i preskoka izolacije u gasovitim, tečnim i čvrstim dielektricima. (7.08 1.4.1.1)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Parcijalna pražnjenja. Starenje izolacije. (7.08 1.4.1.1)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Principi rada prekidača sa SF6 gasom i vakuumskih prekidača. (7.08 1.4.1.1)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Zaštitne mjere od opasnosti visokog napona: oklapanje, odvajanje. Zaštitne mjere od opasnosti visokog napona: oklapanje, odvajanje. (7.08 1.4.2.1)
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Izolacioni materijali, zaštitna oprema. (7.08 1.4.2.1)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Testiranje prisustva napona. (7.08 1.4.2.1)
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Visokonaponska mjerenja. (7.08 1.4.2.1)
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Radne dozvole. Oznake i upozorenja. (7.08 1.4.4.1)
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Testne metode za visokonaponsku opremu. Održavanje visokonaponske opreme. (7.08 1.4.1.1)
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Procedure rada sa visokonaponskom opremom. (7.08 1.4.4.1)
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
2 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, polažu kolokvijume i završni ispit.
KonsultacijeSvakog dana nakon predavanja i praktičnih vježbi
Literatura1. Skripta predavanja prof. Šerovića 2. Hall D. T., Practical marine electrical knowledge, London, Witherby&CoLtd, 1999. 3. McGeorge H. D., Marine electrical equipment and practice, Butterworth-HeinemarOxford 2004. 4. Kraal E. G. R., Basic electrotechnology for engineers, 3rd Edition, Thomas RePublications Ltd. 1985. 5. Watson G. 0., Marine electrical practice, Butterworth-Heinemann 1991.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeKolokvijum I, od 0 do 15 poena; Kolokvijum II, od 0 do 15 poena; Laboratorijske vježbe,od 0 do 20 poena; Završni ispit, od 0 do 50 poena (praktičn i rad 30 poena); Prelazna ocjena se dobija ako se sakupi više od 50 bodova.
Posebne naznake za predmetUkoliko je potrebno nastava se može izvoditi na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / BRODSKA ELEKTIČNA PROPULZIJA

Naziv predmeta:BRODSKA ELEKTIČNA PROPULZIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11297Obavezan552+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaUslov za praćenje predmeta jesu položeni ispiti "Brodska elektrotehnika i elektronika I i II" i “Brodski električni uređaji”.
Ciljevi izučavanja predmetaUpoznavanje studenata sa brodskom električnom propulzijom – tradicionalni i moderni sistemi. Kompletan kurs je usklađen sa STCW'10 konvencijom (Tabela A-III/6) i IMO model kursom 7.08 (paragrafi 1.1.8.1, 1.1.8.2, 1.2.1.1, 1.4.3.1)
Ishodi učenjaNakon položenog studenti će biti sposobni da: - opišu, analiziraju i razumiju funkcionisanje brodske propulzije; - analiziraju funkcionisanje DC pogona; - analiziraju funkcionisanje AC pogona.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr. Martin Ćalasan / Prof. dr. Tatijana Dlabač
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, vježbe, primenjena praktične demonstracije, konsultacije, obavezni testovi.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Brodska propulzija. Vrste. Struktura električnih pogona. Moment inercije. (7.08 – 1.4.3.1, 1.2.1.1)
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Radna tačka. Mehaničke karakteristike motora i opterećenja. Stabilnost radne tačke. Dinamika pogona. (7.08 – 1.4.3.1, 1.2.1.1)
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Struktura DC pogona. DC motor naponske jednačine. Startovanje DC pogona. (7.08 – 1.1.8.2)
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Upotreba DC mašina (sa paralelnom, nezavisnom i rednom pobudom) u pogonima. Vrste kontrole brzine DC pogona. (7.08 – 1.1.8.2)
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Kontrola brzine DC pogona pomoću promjene napona napajanja i upotrebom dodatne otpornosti. (7.08 – 1.1.8.2)
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Kontrola brzine DC pogona pomoću promjene napona pobude. Kočenje DC pogona. (7.08 – 1.1.8.2)
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Kočenje DC pogona. Vard-Leonardova grupa. Reverziranje DC pogona. (7.08 – 1.1.8.1)
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Kolokvijum I
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Struktura AC pogona. Naponske jednačine AC pogona. Moment-brzina karakteristike AC mašine. (7.08 – 1.1.8.1)
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Startovanje AC pogona. Upotreba releja u AC pogona. Kontrola brzine kod AC pogona. (7.08 – 1.1.8.1)
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Kontrola brzine AC pogona promjenom napona napajanja i upotrebom dodatne otpornosti. (7.08 – 1.1.8.1)
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- U/f kontrola AC pogona. (7.08 – 1.4.3.1)
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Kočenje AC pogona.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Kolokvijum II
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Direktna i indirektna vektorska kontrola AC pogona. (7.08 – 1.4.3.1)
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno: 5 kredita x 40/30 = 6 sati i 40 minuta Struktura: 2 sata predavanja 1 sat vježbi 3 sata i 40 minuta individualnog rada studenta uključujući i konsultacije. U semestru: Nastava i završni ispit: (6 sati i 40 minuta) x 16 = 106 sati i 40 minuta. Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (6 sati i 40 minuta) = 13 sati i 20 minuta. Ukupno opterećenje za predmet: 5 x 30 = 150 sati Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava) + 13 sati i 20 minuta (priprema) + 30 sati (dopunski rad)
NedjeljnoU toku semestra
5 kredita x 40/30=6 sati i 40 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
3 sat(a) i 40 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
6 sati i 40 minuta x 16 =106 sati i 40 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
6 sati i 40 minuta x 2 =13 sati i 20 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
5 x 30=150 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
30 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 106 sati i 40 minuta (nastava), 13 sati i 20 minuta (priprema), 30 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, rade domaće zadatke i polažu završni ispit.
Konsultacije
LiteraturaIMO PREPORUČENA LITERATURA: 1. Barnes M., Practical variable speed drives and power electronics, Elsevier, 2003. 2. Bose B. K., Power electronics and motor drives - advances and trends, Elsevier, 2004. 3. Kazmierkowski M.P., Tunia H., Automatic control of converter-fed drives, Elsevier 1994. 4. McGeorge H. D., Marine electrical equipment and practice, Butterworth-Heinemar, Oxford 2004. 5. Mohan N., First course on power electronics and drives, NMPERE Minneapolis 2000. LITERATURA: 1. I. Vlahović, Elektricni sistemi plovnih objekata, Pomorski fakultet Rijeka, Rijeka, 1988. godine.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjePraktičan rad - 20 poena; I kolokvijum - 20 poena, II kolokvijum - 20 poena; Završni ispit - 40 poena. Pozitivna ocjena se dobija sa najmanje 50 osvojenih poena
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / RAD NA SIMULATORU I PLOVIDBENA PRAKSA

Naziv predmeta:RAD NA SIMULATORU I PLOVIDBENA PRAKSA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11298Obavezan540+0+3
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslovljenosti za praćenje.
Ciljevi izučavanja predmetaSpremiti studente za praktičnu obuku na brodu, u skladu sa STCW i SOLAS Konvencijama.
Ishodi učenjaNakon položenog ispita iz ovog premeta studenti će biti sposobni da: - Koriste stečena praktična znanja o brodu, brodskom mašinskom prostoru i njegovim sastavnim djelovima; - Ovladaju i koriste temeljne metode u pripremi, upravljanju i nadgledanju brodskih pogonskih postrojenja u lučkim uslovima i uslovima plovidbe.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaProf.Dr. Lazo Vujović ch.eng Mr. Miroslav Vukičević ch.eng
Metod nastave i savladanja gradivaObavezne laboratorijske vježbe na brodomašinskom simulatoru. Samostalni rad. Domaći-seminarski zadaci i konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe - Upoznavanje studenata sa brodomašinskim simulatorom, njegova primjena i cilj. Opis postrojenja (popis uređaja i priradajućih sistema - rezervoara, ventila, sistema cjevovoda, pumpi, izmjenjivača toplote, sistem goriva, filtera, električnih generatora, parnog postrojenja, glavnog porivnog postrojenja, upravljanja iz mašinskog prostora, daljnskog upravljanja porivnom mašinom).
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe Priprema i start generatora u nuždi, te uključivanje potrošaca na razvodnoj ploči generatora u nuždi.
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe - Priprema i start pomoćnog sistema morske i slatke vode. Priprema i stari kompresora vazduha u nuždi. Automatski start hidrofora vode. Funkcija podmazivanja. Sistem pare i kondezata
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje sistema goriva.,transferisanje, separacija. Izolacioni ventili.
V nedjelja, pred.- Pripeme za kolokvijum 1
V nedjelja, vježbe - Kolokvijum 1 Pokretanje generatora u nuždi, glavnih generatora., sinhronizacija automatska i manuelna.
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe - Priprema potrebnih sistema i upućivanje dizel generatora i uključivanje sklopki na glavnoj razvodnoj ploči. Uključivanje ventilatora. Napon 440V, 220V, prekidači i transformatori
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje glavnih kompresora startnog vazduha i komprimiranog servisnog vazduha Proizvodnja slatke vode-evaporator.
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje brodskog rashladnog sistema, vakumiranje, provjera curenja rashladnog sredstva.
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje loženog brodskog kotla na MDO i HFO. Manualno i automatski. IG sistem.
X nedjelja, pred.- Priprema za kolokvijum 2
X nedjelja, vježbe - Kolokvijum 2 ( startovanje pomoćnog kotla, automatski i manuelno )
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe - Princip rada, djelovi ,upućivanje separatora ulja –goriva na brodu Priprema i rad sa separatorima na brodu. Gorenje odpadnog ulja i goriva
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje sistema glavnog motora.(uz objašnjenje sistema podmazivanja, ispirnog vazduha,izduva itd.) Lokalno startovanje i upravljanje glavnim motorem. Prebacivanje dizel generatora sa lakog na teško gorivo.
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe - Priprema i upućivanje pogonskih sistema glavnog motora i startovanje glavnog motora.
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe - Upoznavanje sa sistemom brodske kaljuže
XV nedjelja, pred.- Završni ispit Pokretanje glavnog motora (ME) lokalno i prebacivanje na ECR
XV nedjelja, vježbe - Priprema i uključivanje osovinskog generatora. Priprema i uključivanje turbogeneratora.Pripema za završni isptit
Opterećenje studenta4 kredita x 40/30 = 5 sati i 20 minuta
NedjeljnoU toku semestra
4 kredita x 40/30=5 sati i 20 minuta
0 sat(a) teorijskog predavanja
3 sat(a) praktičnog predavanja
0 vježbi
2 sat(a) i 20 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
5 sati i 20 minuta x 16 =85 sati i 20 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
5 sati i 20 minuta x 2 =10 sati i 40 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
4 x 30=120 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
24 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 85 sati i 20 minuta (nastava), 10 sati i 40 minuta (priprema), 24 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveObavezno prisustvo vježbi i samostalni rad na simulatoru na kome će se izvršiti provjera stečenog znanja.
KonsultacijeSvakog dana nakon vježbi
Literatura1. L. Vujović, Brodski mašinski kompleks, Univerzitet Crne Gore, 2009. 2. Ozretic, V.: Brodski pomoćni strojevi i uređaji, SSM, Split, 2004. 3. Instrukcijske knjige brodskih dvotaktnih i četvorotaktnih motora. i brodomašinski simulator Transas 6S60MC 4. Instrukcijske knjige brodskog simulatora Konsberg ERS MAN B&W 5L90MC-C L11 VLCC. 5. L. Vujović: Priprema i upravljanje postrojenjem – radni materijal za predavanja, Univerzitet Crne Gore, 2014.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanjeI kolokvijum, od 0 do 30 poena; II kolokvijum, od 0 do 30 poena; Završni ispit, od 0 do 30 poena Seminarski rad, od 0 do 10 bodova; Prolazna ocena se dodeljuje ako student prikupi više od 50 poena.
Posebne naznake za predmet
NapomenaObavezno prisustvo i samostalni rad na simulatoru, zapisivanje svih nepoznatih poojmova, aktivno učešće tokom rada i vježbi na simulatoru.
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ORGANIZACIJA RADA I UPRAVLJANJE NA BRODU

Naziv predmeta:ORGANIZACIJA RADA I UPRAVLJANJE NA BRODU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11299Obavezan662+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema preduslova za upis i prisustvovanje predmetu.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj predmeta je upoznati studente sa organizacijom na brodu i odnosima među posadom i naučiti ih kako da se ponašaju na brodu kao specifičnom okruženju. Predmet je organizovan u skladu sa STCW'10 konvencijom i IMO modelom kursa 7.02 (Stavke 4.5.1, 4.5.2, 4.5.3, 4.5.4, 4.5.5, 4.5.6).
Ishodi učenjaOčekuje se da studenti nakon položenog ispita iz predmeta Organizacija rada i upravljanje na brodu mogu: - Razlikovati osnove hijerarhije na brodu, osnovna ovlaštenja i odgovornosti članova brodske posade. - Identifikovati specifičnih opasnih situacija kao opasnih na brodu (npr. stres, alkohol, radno opterećenje, različiti autoriteti, itd) i analiziranje obilježja pomoraca (stav, trud, autoritativnost, pozitivna inicijativa). - Opisati osnove organizovanja posade i planiranja aktivnosti i vježbi na brodu. - Definisati elemente razvoja dobre ili loše organizacione strukture rada na brodu. - Analizirati kulturne različitosti multinacionalnih posada, i u skladu s tim, optimalnu organizaciju posade.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Senka Šekularac Ivošević, mr Dragana Milošević
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja, debate, primjeri iz prakse, konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Upravljanje brodskom posadom.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Trening na brodu.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Relevantne međunarodne pomorske konvencije, preporuke nacionalne legislative.
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Menadžment dužnosti i radnog opterećenja.
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Postavljanje prioriteta.
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Prvi kolokvijum.
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Efektivni menadžment resursa.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Primjena efektivnog menadžmenta resursa na upravljačkom nivou.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Tehnike donošenja odluka.
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Procjena situacije i rizika.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Identifikovanje i generisanje opcija.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Odabir pravaca djelovanja.
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Procjena efektivnosti rezultata.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Razvoj, implementacija i nadzor standardnih operativnih procedura.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Nadzor standardnih operativnih procedura na brodu. Drugi kolokvijum.
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno - 6 kredita x 40/30 = 8 sati . Struktura: 2 sati predavanja 1 sati vježbi 5 sati individualnog rada studenta (priprema za laboratorijske vježbe, za kolokvijume, izrada domaćih zadataka) uključujući i konsultacije. U semestru - Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati. Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati. Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati. Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad).
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
5 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastaveStudenti su u obavezi da pohađaju nastavu, polažu kolokvijume i završni ispit.
KonsultacijeUtorkom, 12:00-14:00h
Literatura1. B. Ćorović, Menadžment ljudskih resursa, FZP - Kotor, 2008. 2. B. Ćorović, Kadrovski menadžment, FZP- Kotor, 2000. 3. B. Ćorović, Kadrovski menadžment – rukovođenje, motivacija i komunikacija, FZP – Kotor, 2003. 4. B. Ćorović, N. Dobaj, Upravljanje ljudskim potencijalima, FZP – Kotor, 2004. 5. Ćorović, B. (2011). Upravljanje brodskom posadom. Univerzitet Crne Gore, Fakultet za pomorstvo Kotor. ISBN 978-86-80031- 46-0, COBISS. CG - ID 18191120 6. IMO Model kursa 7.01 Master and Chief Mate (STCW Regulativa II/2). 7. Modul 16 Upravljanje brodskom posadom, organizacija i trening. Model kursa razvijen u okviru IMO norveškog programa. 8. Videotel materijali: Maritime Training Courses, 1352, Course Leadership and Management - How to Communicate Verbally Training Course Maritime Training Courses, 1351, Course Leadership and Management - How to Communicate in Writing Training Course Maritime Training Courses, 1350, Course Leadership and Management - How to Manage Your Time Training Course Operation of the Ship, 610, TEAMWORK - Part 4 Maritime_Training_Courses, 1228, Working with Multinational Crews - It's a Cultural Thing!
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. Kolokvijum I, od 0 do 30 poena. 2. Kolokvijum II, od 0 do 30 poena. 3. Seminarski rad, od 0 do 10 poena. 4. Završni ispit, od 0 do 30 poena. Prelazna ocjena se dobija ako student sakupi više od 50 poena.
Posebne naznake za predmetPrema potrebi nastava se može izvoditi na engleskom jeziku.
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / ISTRAŽIVANJE POMORSKOG TRŽIŠTA

Naziv predmeta:ISTRAŽIVANJE POMORSKOG TRŽIŠTA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11302Izborni563+1+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetimaNema uslova za prijavljivanje i slušanje predmeta.
Ciljevi izučavanja predmetaCilj ovog predmeta je da studente upozna sa mehanizmom funkcionisanja specifičnih pomorskih tržišta, kao i da usvoje znanja o procesu i metodologiji istraživanja tržišta, s akcentom na posebno područje primjene - pomorsko tržište.
Ishodi učenja- Razlikovati procese istraživanja i predviđanja tržišta. - Identifikovati četiri vrste pomorskog tržišta. - Opisati mehanizam funkcionisanja sva četiri pomorska tržišta i njihovu međusobnu uslovljenost. - Definisati ključne činioce uticaja na ponudu i potražnju za pomorskim prevozom. - Analizirati faze u procesu istraživanja pomorskog tržišta.
Ime i prezime nastavnika i saradnikaDoc. dr Senka Šekularac Ivošević; mr Dragana Milošević
Metod nastave i savladanja gradivaPredavanja i debate, primjeri iz prakse, seminarski rad. Konsultacije.
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. - Uvod u organizaciju pomorskog tržišta. Pomoski transportni sistem, svjetska trgovačka flota, karakteristike tražnje za pomorskim prevozom, troškovi pomorskog transporta.
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-Model pomorskog tržišta. Činioci uticaja na tražnju za pomorskim prevozom. Ponuda pomorskog prevoza.
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.- Četiri pomorska tržišta. Vozarinsko tržište (eng. freight market).
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.- Tržište korištenih brodova (eng. sale and purchase market).
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.- Tržište novogradnji (eng. newbuilding market).
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.- Tržište dotrajalih brodova (eng. demolition (recycling) market).
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.- Osnovi predviđanja i istraživanja pomorskog tržišta. I kolokvijum.
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.- Ključni elementi predviđanja i metodologija. Popravni kolokvijum I.
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.- Proces istraživanja tržišta. Faze u pripremi izvještaja o pomorskom tržištu (eng. Shipping market Report).
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.- Definisanje ciljeva i problema istraživanja.
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.- Razvoj plana istraživanja tržišta. Analiza trenda.
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.- Prikupljanje informacija (analiza konkurencije i stavova eksperata).
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.- Analiza informacija.
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.- Prezentovanje rezultata istraživanja i donošenje odluka. II kolokvijum.
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.- Marketing informacioni sistem. Popravni kolokvijum II.
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studentaNedjeljno - 6 kredita x 40/30 = 8 sati Struktura: 3 sati predavanja 1 sati vježbi 4 sati individualnog rada studenta (priprema za laboratorijske vježbe, za kolokvijume, izrada domaćih zadataka) uključujući i konsultacije. U semestru - Nastava i završni ispit: (8 sati) x 16 = 128 sati. Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera): 2 x (8 sati) = 16 sati. Ukupno opterećenje za predmet: 6 x 30 = 180 sati. Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 - 30 sati. Struktura opterećenja: 128 sati (nastava) + 16 sati (priprema) + 30 sati (dopunski rad).
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
3 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
1 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
KonsultacijeUtorkom, 12:00-14:00h
Literatura1. Stopford, M. (2009), Maritime Economics, 3rd Edition. London: Routledge. 2. Chen, ‎S., Meersman, H., ‎Van de Voorde, E. Frows, K. (2014). Modeling and Forecasting in Dry Bulk Shipping. New York: Routledge. 3. Šekularac-Ivošević, S. (2015). Istraživanje pomorskog tržišta, skripta. Kotor: Fakultet za pomorstvo. 4. Batalić, M. (2005). Poslovanje u brodarstvu, autorizovana predavanja. Split: Pomorski fakultet. 5. Hanić, H. (2003). Istraživanje tržišta i marketing informacioni sistem. Beograd: CID Ekonomskog fakulteta. 6. Paul Hague, Matthew Harrison, Julia Cupman, and Oliver Truman. ( 2016). Market Research in Practice: An introduction to gaining greater market insight. Kogan Page Limited, Great Britain, London, ISBN 978 0 7494 7585 7 E-ISBN 978 0 7494 7586 4.
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje1. I kolokvijum, od 0 do 25 poena; 2. II kolokvijum, od 0 do 25 poena; 3. Prisutnost predavanjima i vježbama do 5 poena; 4. Tačno urađeni seminarski rad do 10 poena; 5. Završni ispit, od 0 do 35 poena; Prelazna ocjena se dobija ako se kumulativno sakupi najmanje 50 poena.
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / UPRAVLJANJE SIGURNOŠĆU I RIZIK U POMORSTVU

Naziv predmeta:UPRAVLJANJE SIGURNOŠĆU I RIZIK U POMORSTVU
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11307Izborni662+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / TEHNIČKI NADZOR I KLASIFIKACIJA

Naziv predmeta:TEHNIČKI NADZOR I KLASIFIKACIJA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11308Izborni662+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena

Pomorski fakultet Kotor / Pomorska elektrotehnika (2017) / EKONOMIKA ISKORIŠĆAVANJA BRODA

Naziv predmeta:EKONOMIKA ISKORIŠĆAVANJA BRODA
Šifra predmetaStatus predmetaSemestarBroj ECTS kreditaFond časova (P+V+L)
11309Izborni662+2+0
Studijski programi za koje se organizujePomorska elektrotehnika (2017)
Uslovljenost drugim predmetima
Ciljevi izučavanja predmeta
Ishodi učenja
Ime i prezime nastavnika i saradnika
Metod nastave i savladanja gradiva
Plan i program rada
Pripremne nedjelje - priprema i upis semestra
I nedjelja, pred. -
I nedjelja, vježbe -
II nedjelja, pred.-
II nedjelja, vježbe
III nedjelja, pred.-
III nedjelja, vježbe -
IV nedjelja, pred.-
IV nedjelja, vježbe -
V nedjelja, pred.-
V nedjelja, vježbe -
VI nedjelja, pred.-
VI nedjelja, vježbe -
VII nedjelja, pred.-
VII nedjelja, vježbe -
VIII nedjelja, pred.-
VIII nedjelja, vježbe -
IX nedjelja, pred.-
IX nedjelja, vježbe -
X nedjelja, pred.-
X nedjelja, vježbe -
XI nedjelja, pred.-
XI nedjelja, vježbe -
XII nedjelja, pred.-
XII nedjelja, vježbe -
XIII nedjelja, pred.-
XIII nedjelja, vježbe -
XIV nedjelja, pred.-
XIV nedjelja, vježbe -
XV nedjelja, pred.-
XV nedjelja, vježbe -
Opterećenje studenta
NedjeljnoU toku semestra
6 kredita x 40/30=8 sati i 0 minuta
2 sat(a) teorijskog predavanja
0 sat(a) praktičnog predavanja
2 vježbi
4 sat(a) i 0 minuta
samostalnog rada, uključujući i konsultacije
Nastava i završni ispit:
8 sati i 0 minuta x 16 =128 sati i 0 minuta
Neophodna priprema prije početka semestra (administracija, upis, ovjera):
8 sati i 0 minuta x 2 =16 sati i 0 minuta
Ukupno opterećenje za predmet:
6 x 30=180 sati
Dopunski rad za pripremu ispita u popravnom ispitnom roku, uključujući i polaganje popravnog ispita od 0 do 30 sati (preostalo vrijeme od prve dvije stavke do ukupnog opterećenja za predmet)
36 sati i 0 minuta
Struktura opterećenja: 128 sati i 0 minuta (nastava), 16 sati i 0 minuta (priprema), 36 sati i 0 minuta (dopunski rad)
Obaveze studenta u toku nastave
Konsultacije
Literatura
Oblici provjere znanja i ocjenjivanje
Posebne naznake za predmet
Napomena
Ocjena:FEDCBA
Broj poenamanje od 50 poenaviše ili jednako 50 poena i manje od 60 poenaviše ili jednako 60 poena i manje od 70 poenaviše ili jednako 70 poena i manje od 80 poenaviše ili jednako 80 poena i manje od 90 poenaviše ili jednako 90 poena